Riziku zvýšené hladiny krevního cukru lze předejít: Projezte se k vyrovnané glykémii

Riziku zvýšené hladiny krevního cukru lze předejít: Projezte se k vyrovnané glykémii
Vyvážená strava je důležitá. Jezte potraviny s nízkým a středním glykemickým indexem, ale nezapomínejte i na živočišné bílkoviny. Zdroj: Freepik

Vysoká hladina krevního cukru představuje v dlouhodobém horizontu nebezpečí vzniku nepříjemných diabetických komplikací.

Proto je potřeba hlídat ji a v rámci prevence jejího vzniku nastává nutnost patřičně se zaměřit na složení vašeho jídelníčku. Nehlídaná hyperglykémie, která přejde do chronické formy, může vést k diabetickému poškození ledvin, oční sítnice, nervů, tepen. Dostat hladiny krevního cukru pod kontrolu je tedy opravdu důležité. Pomůžete svému organismu lépe zvládat každodenní zátěž spojenou s cukrovkou.

Hyperglykémii je potřeba dostat pod kontrolu

V naprosté většině případů je příliš vysoká hladina cukru v krvi odhalena v okamžiku výsledku krevního testu. Pokud je vaše hladina cukru v krvi hraniční nebo mírně nad normou, lékař vám v rámci preventivních opatření vzniku diabetu II. typu doporučí její pravidelné sledování při dalších návštěvách. Ke zvýšené ostražitosti vybízí také rodinná anamnéza cukrovky nebo kardiovaskulárních onemocnění, nadváha, vysoká hladina krevních triglyceridů nebo cholesterolu.

Hladinu krevního cukru typicky ovlivňují výkyvy v hormonální hladině, fyzická aktivita nebo strava, v méně častějších případech i některé druhy léčiv.

Lidem, kteří se léčí s cukrovkou, se v rámci prevence vzniku hyperglykemického stavu doporučuje konzumace potravin s nízkým glykemickým indexem, aby se zajistila dobrá dietní rovnováha na základě rozdílu mezi jednotlivými druhy sacharidů spolu s dalšími efektivními kroky. Komplexně zvolený postup pro efektivní zkrocení výkyvů krevní glukózy do vyšších hodnot je klíčový.

Fyzické projevy vysoké hladiny krevního cukru nejsou příjemné

Občasné výkyvy v hladinách krevního cukru nejsou nebezpečné. Ovšem pokud jsou vysoké dlouhodobě a nejsou patřičně hlídané, vedou k rozvoji nepříjemných komplikací. Projevy hyperglykémie jsou signifikantní. V případě jejího nástupu se objevuje zvýšená únava, sucho v ústech, časté močení, bolesti hlavy, břicha nebo křečové stavy.

Co tedy dělat:

  • Abyste omezili výkyvy glykémie, vyhněte se konzumaci jednoduchých sacharidů ve formě koláčů, sušenek, sladkostí, hotových jídel, džemů, bílého pečiva, slazených ovocných šťáv a limonád.
  • V rámci denních jídel dejte přednost komplexním sacharidům (škroby tvořené delšími sacharidovými řetězci). Rozkládají se pomaleji a dodávají organismu energii postupně. Najdete je například v luštěninách nebo celozrnném pečivu.
  • Efektivně si rozvrhněte příjem potravy.
  • Věnujte se denně aspoň 20minutové pohybové aktivitě, ta je výborným pomocníkem pro úspěšný management hyperglykémie.

Chlorofyl: Silný bojovník proti oxidativnímu stresu, který by vás měl zajímat

Potraviny bohaté na chlorofyl jsou všude kolem nás – nemusíte ho tedy užívat jen ve formě doplňku stravy. Pro vaše tělo je prospěšný jako slibný ...

Jezte potraviny s nízkým glykemickým indexem a vlákninou

Dobře zvolený jídelníček je půl úspěchu v boji proti zvýšeným hodnotám hladiny krevního cukru. A vůbec se nemusíte bát toho, že by byl nudný nebo fádní. Výběr správně zvolených potravin naopak pomůže posílit vaši kulinářskou kreativitu. Je potřeba uvědomit si, že nejde o odstranění všech cukrů přijímaných v potravě, ale o patřičné omezení těch, které dodávají rychlou, ale ne zcela dobře organismem využitelnou energii (zmrzliny, slazené nápoje, bonbony, nízkoprocentní čokoláda, slazené jogurty, polotovary). Taktéž je potřeba snížit spotřebu nasycených tuků, které se nacházejí převážně v uzeninách, některých sýrech a smažených jídlech.

Rovněž je potřeba omezit konzumaci ovoce s vysokým obsahem fruktózy, pití alkoholu. Zaměřte se i na to, co jíte v jednotlivých částech dne.

Tělo totiž v noci metabolizuje cukry a tuky, takže je večer důležité zvolit lehké, ale zároveň výživné jídlo. Strava by měla být bohatá na vlákninu, díky ní se budete cítit déle sytí a pomáhá pomalejšímu trávení, čímž snižuje riziko výkyvů hladin krevního cukru. Během dne si dejte zelený čaj, je bohatý na třísloviny, které napomáhají bojovat proti projevům oxidativního stresu. Vařené potraviny mají vyšší glykemický index, takže ty, které nemusíte tepelně upravovat, je lepší jíst v raw formě. Je potřeba brát v potaz i stupeň zralosti ovoce, to velmi zralé obsahuje hodně cukru.

Příklady toho, co naložit na talíř pro vyváženou hladinu krevního cukru:

  • Hnědou rýži a celozrnné pečivo, ovesné vločky, žitné a špaldové produkty.
  • Luštěniny jako čočka, cizrna, mungo nebo fazole.
  • Výborně se pro vás hodí i konjakové těstoviny.
  • Avokádo, rajčata, jablka, cukety, česnek, skořice, chilli, pískavice řecké seno, artyčok, citrusy.
  • Lilek, mandle, červená řepa, tuřín, ředkve, daikon, mrkev, chia semínka.
  • Pro doplnění bílkovin a některých minerálů do organismu zvolte vejce, rybu nebo kvalitní hovězí maso.

Zdroje: Diabetes.org.uk, Healthshots.com, Hsph.harvard.edu.

61746

Diskuze k článku