Reportáž z vědeckého setkání Americké diabetologické asociace

Reportáž z vědeckého setkání Americké diabetologické asociace
Vědeckého setkání Americké diabetologické asociace se počátkem června 2022 zúčastnilo kolem 18 tisíc odborníků z celého světa. Zdroj: Shutterstock

Americká diabetologická asociace (American Diabetes Association) je neziskovou organizací sídlící v USA. Jejím cílem je zvýšit povědomí o diabetu a pomáhat samotným diabetikům. Také pořádá každým rokem vědecké setkání zaměřené na výzkum cukrovky jako takové. Letos proběhlo v termínu 3. 6. až 7. 6. 2022. Co zajímavého se zde probíralo?

Na práci v Americké diabetologické asociaci se podílí přes půl milionu dobrovolníků, z nichž 20 tisíc jsou zdravotničtí pracovníci. I někteří z nich se objevili v New Orleans na červnovém vědeckém setkání. Výzkumníci však přijížděli nejen z USA, ale v podstatě z celého světa. Pojďme si přiblížit, na co vědečtí pracovníci přišli.

Nový lék na diabetes II. typu, který podpoří i hubnutí

Jedním z prvních bodů vědeckého setkání bylo téma nového léku na cukrovku II. typu. Tento medikament se jmenuje Tirzepatid. V USA byl schválen k léčbě diabetu II. typu. A jak účinkuje? Přirozeně nahrazuje hormony, které řídí rychlost vyprazdňování žaludku, dávají impuls do mozku o tom, že je člověk sytý, a podněcují tělo k potřebnému uvolnění inzulínu. V přelomovém výzkumu vědci zjistili, že Tirzepatid by mohl pomoci lidem s cukrovkou i zhubnout. Ke studii bylo vybráno přes 2 500 respondentů s nadváhou či obezitou. Jedna skupina dostávala nízkou, střední nebo vysokou dávku léku, druhé pak lékaři aplikovali neúčinnou placebo injekci. A jaké byly výsledky?

  • 9 z 10 účastníků studie zhublo během léčby Tirzepatidem (někteří lidé ztratili téměř 23 % nadbytečné hmotnosti za 72 týdnů).
  • U respondentů, kteří užívali vysoké dávky léku, došlo k průměrnému úbytku váhy až 24 kg.
  • Ti, kteří užívali nevědomky placebo injekce, zhubli za stejnou dobu pouze 3 % nadbytečné hmotnosti.

Samotná léčba probíhala u účastníků výzkumu vesměs bez vedlejších účinků a ukázala se tak jako bezpečná. Jen pár lidí nahlásilo mírné trávicí obtíže. Tirzepatid je tedy nadějí pro diabetiky s nadměrnou hmotností i v jiných státech, než je USA.

Autistické dítě s cukrovkou: Dvojí výzva pro rodiče

V odborných kruzích se vedou neustále polemiky o tom, zda spolu autismus a diabetes I. typu nějak souvisí. Jedna studie tvrdí, že ano, a ta druhá ...

Systém s uzavřenou smyčkou a DIY přístup diabetiků

Nejprve si upřesněme, co znamená zkratka DIY. Vysvětlována je touto stručnou větou: „Udělej si sám“. V příměru k následující studii probírané na vědeckém setkání Americké diabetologické asociace znamená to, že si diabetik upraví algoritmus v systému s uzavřenou smyčkou podle svých vyhovujících parametrů. Vědci tomu říkají v Americe „hackovat“ kontinuální monitory glykémie (CGM) a inzulínové pumpy. Některé osobní algoritmy diabetiků použili vědečtí pracovníci z University of Otago na Novém Zélandu v zajímavé studii. Té se zúčastnilo 100 lidí s diabetem I. typu, kterým byl náhodně přidělen osobní diabetikův algoritmus nebo ten komerční. A na co přišlo?

  • Sledování probíhalo 24 týdnů – během této doby vědci zjistili, že diabetici používající osobní diabetikův algoritmus, měli glykémii v cílovém rozmezí asi o 14 % delší oproti těm diabetikům, kteří používali komerční algoritmy.
  • 60 % účastníků výzkumu, kteří používali DIY algoritmus, měli glykémii v cílovém rozmezí aspoň 70 % času. Kdežto těch s komerčním algoritmem bylo v tomto rozmezí jen 15 %.

Cílem studie bylo zjištění, jaký algoritmus pro systém s uzavřenou smyčkou je pro jednotlivé diabetiky nejvhodnější.

Tipy na pobyty pro diabetiky. Jakých se letos zúčastníte?

Velmi přínosné jsou pro diabetiky horké prameny v Karlových Varech. Přispějí ke snížení hladiny cukru v krvi a podpoří správnou funkci trávicí ...

Umělá inteligence pomáhá k remisi diabetu II. typu

Na vědeckém setkání byla představena také studie, která trvala půl roku a probíhala s 262 účastníky, kteří se léčili s diabetem II. typu. Tito lidé používali po nějaký čas speciálně vyvinutou aplikaci, která jim poskytovala personalizované rady na základě jejich zdravotních údajů – tyto informace pak měly vést k remisi diabetu (glykémie na normálních hodnotách, nemoc se nezhoršuje, pacient nemusí užívat léky). A jak konkrétně výzkum probíhal?

  • 200 účastníků studie aplikaci skutečně používalo a zbylých 62 diabetiků užívalo standardní léčbu na diabetes II. typu.
  • Uživatelé aplikace nosili senzory, které shromažďovaly informace o počtu kroků za den, kvalitě spánku, krevním tlaku a hodnotách glykémie. Systém umělé inteligence s názvem Whole Body Digital Twin pak tato data interpretoval a poskytl personalizovanou zpětnou vazbu o jídelníčku, spánku i pohybové aktivitě.

Výsledky byly více než uspokojivé. 95 % uživatelů aplikace snížilo svůj glykovaný hemoglobin z průměrných devíti procent (75 mmol/l) na šest a půl procenta (48 mmol/l) – tito diabetici neužívali léky nebo maximálně Metformin. Do remise diabetu se dostalo za půl roku až 84 % účastníků! Tato zjištění tedy ukazují, že umělá inteligence má velký potenciál do budoucna. Vědci tak plánují další studie, které by úspěch potvrdily.

Zajímají vás další průkopnické informace z programu vědeckého setkání Americké diabetologické asociace v New Orleans? Pak můžete zapátrat ZDE (text v angličtině).

Zdroj: Adameeting, Diabetes.org, Wikipedia

8983

Diskuze k článku