Reportáž: Jak se žije diabetikům ve Francii?
Jak se liší péče o diabetiky v jiných částech světa? Jsou na tom lépe, nebo hůře než čeští pacienti? Náš seriál vás tentokrát zavede do nedaleké Francie. O podmínkách léčby v této zemi jsme mluvili s místní reportérkou webového magazínu a diabetičkou 1. typu Ninou Tousch, která si velmi oblíbila českou kulturu.
Zajímá vás, jaké podmínky mají diabetici v daleké Indii? Přečtěte si náš minulý článek: Reportáž: Jak se žije diabetikům v Indii?
Nino, prozradila jsi na sebe, že po rodičích máš francouzskou i brazilskou národnost. Momentálně ale žiješ v Paříži, a proto se budeme ptát na podmínky života s diabetem ve Francii. Máte zde k dispozici všechny potřebné léky i zdravotní pomůcky?
Ve Francii máme velmi dobrý zdravotnický systém Securité Sociale, takže nemusím platit ani za inzulin, ani za testovací proužky do glukometru či další pomůcky. Dokonce máme zdarma v rámci pojištění možnost využívat senzory pro kontinuální monitoraci glykemie. Přála bych si, aby všichni diabetici na světě měli stejný přístup k inzulinu i ostatním kompenzačním pomůckám, jelikož si myslím, že pouhá národnost by neměla lidem určovat možnosti léčby.
A jaká byla situace v období koronavirové krize?
V tomto období jsem nepociťovala žádné změny. Veškeré léky a pomůcky byly v lékárně dostupné v dostatečném množství. Novinkou byla pouze prohlídka u mého diabetologa, která probíhala on-line.
Nějakou dobu jsi žila také v České republice. Jak se ti u nás líbilo?
Ano, studovala jsem dva semestry v Olomouci na Univerzitě Palackého, kde se dosud cítím tak trochu doma. Studovala jsem historii a politické vědy a ve svém volném čase jsem se snažila cestovat po celé zemi, abych dobře poznala místní kulturu a naučila se česky. Fascinuje mě vaše historie, architektura, jazyk i kultura! Díky mému dvojímu občanství jsem byla asi vždy otevřená různým kulturám. A seznámení se s kulturou České republiky vnímám jako další kousek do skládačky, která tvoří mou osobnost.
Reportáž: Jak se žije diabetikům na Kostarice?
Zajímá vás spíš, jak se žije diabetikům v jiných evropských zemích? Pak si můžete přečíst naše další zajímavé reportáže o tom, jak jsou na tom ...
Prozraď nám něco víc o tvém webovém magazínu a blogu…
S mou kamarádkou Gisèl, která má rovněž diabetes 1. typu, jsme založily bezplatný webový magazín s názvem Le Diabète Enchaîné. Pravidelně v něm zveřejňujeme články s cílem naučit se mít rád sám sebe a respektovat i svou cukrovku. Pokud čtenáři DIAstylu umějí francouzsky nebo se tento jazyk učí, budu velmi ráda, když na stránky našeho magazínu zavítáte. Pokud francouzsky
neumíte, můžete mi zanechat vzkaz v českém jazyce a dát mi tak milý důvod oprášit své znalosti češtiny.
Hodně tedy pracuješ na počítači. Snažíš se také pravidelně sportovat, abys svou práci vyvážila pohybem?
Velmi mě baví běhání, ale za profesionálního běžce se rozhodně nepovažuji. Při běhu si užívám hlavně pocit naprosté svobody, i když je pro mě velmi náročné udržet si během pohybu dobrou kompenzaci. Obvykle si při běhu nastavuji svou inzulinovou pumpu tak, aby nevydávala žádný inzulin, a já tak předešla možné hypoglykemii. Snažím se také mapovat, jak se mi v průběhu běhání měnila hladina glykemie – do telefonu si tedy pravidelně zapisuji hodnoty glykemie před i po ukončení jakéhokoliv sportu, popř. zda jsem měla hypoglykemii a jakým způsobem jsem se s ní vypořádala.
Z těchto poznatků se snažím čerpat a vyhnout se tak do budoucna případné hypo- i hyperglykemii. Snažím se být sama sobě diabetologem, i když je to někdy náročné a vyčerpávající. Říkám si ale, že čím více se toho o své nemoci dozvím, tím lépe s ní budu umět pracovat a díky tomu se se budu cítit svobodněji a sebevědoměji.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky Niny Tousch
7054