HemaGel Banner

Řepík lékařský: Zhojí rány a posilní játra

Řepík lékařský: Zhojí rány a posilní játra
Řepík lze na louce snadno rozpoznat podle krásných květů Zdroj: Freepik

Řepík lékařský je po celé Evropě jednou z nejznámějších bylin. Kdysi sloužil při magických obřadech jako ochrana proti všemu zlému, ale má i široké spektrum zdravotních účinků: pomůže žlučníku, játrům i vaší glykémii. Řepík tak opravdu nepatří jen do dětské koupele. Pojďte se tak na bylinku, které se také přezdívá bič boží, podrobně podívat. 

Lidové léčitelství má s řepíkem bohaté zkušenosti. Kdysi dávno byl používán při magických obřadech, ale léčily se s ním i střelné rány z muškety. Tato léčivka je totiž účinným přírodním antibiotikem, a tak zabraňovala ráně, aby se zanítila.

Zajímavost: Řepík „babky kořenářky“ doporučovaly i na mužskou potenci. Pokud ho muž povařil v mléce, mohl se doslova stát rozsévačem. Povařil-li ho však ve velšském pivu, čekal ho opačný účinek.

Pod drobnohledem

Řepík je mezi ostatními bylinkami snadno rozpoznatelný, a to podle svítivě žlutých květů, které jsou uspořádány do klasu. Trvalka může dorůst až úctyhodného jednoho metru a roste především na lukách, mezích, ale úspěšně se dá vypěstovat i doma.

V Antice se těšil velké úctě – byli s ním ošetřováni válečníci, kteří měli různé druhy poranění. Byl schopen léčit nejenom drobné ranky, ale i velké tržné rány mečem nebo pokousání divou zvěří.

Zajímavost: Už starověcí léčitelé věděli, že oslabená játra se poznají mimo jiné i rozostřeným viděním, což dokazuje i celostní pohled na člověka. Řepík pomáhá obojímu. 

Co obsahuje?

Řepík v první řadě obsahuje třísloviny, kyselinu křemičitou a nikotinovou, železo, organické kyseliny, cholin, flavonoidy, hořčiny a malé množství saponinů. Obsahuje i překvapivě velké množství kyseliny ellagové, která (jak víme z článku o malinách) má sílu bojovat proti rakovinovému bujení.

Vysoké množství tříslovin pomáhá při hojení ran, ale řepík lze díky tomu používat i vně na oplachování aknózní a zánětlivé pokožky (bývá běžnou součástí pleťových vod a krémů).

Fakt: Diabetici ocení, že hořčiny obsažené v řepíku dokáží podpořit činnost beta-buněk slinivky.

Když se hubnutí nedaří aneb K vysněné postavě se musíte projíst

Hubnutí je založeno na kalorickém deficitu, to ví už nejspíš opravdu každý – ten by však měl být především rozumný! Jen tak můžete dosáhnout ...

Čemu pomáhá?

Nejúčinněji působí tato bylinka na činnost žlučníku a jater (to, proč jsou zdravá játra pro diabetiky zásadní, se dočtete zde). Zlepšuje metabolismus tuků a tím i cholesterolu, ale celkově povzbuzuje trávení, tlumí záněty a rozpouští ledvinové kameny.

Řepík má také mírně močopudné účinky, proto se doporučuje všem ženám, které trápí bakteriální nebo kvasinkové infekce – po porodu býval dokonce součástí odvarů na oplachování a urychlení hojení. Dále:

  • působí dobře při zdlouhavých plicních katarech nebo léčbě tuberkulózy,
  • zastavuje krvácení, a tak se používá často do zubních past nebo ústních vod,
  • je vhodný při aftách nebo po zubařském zákroku,
  • používá se i pro ty nejmenší děti při léčbě opruzenin a ekzémů,
  • napomáhá hlasivkám a chrapotu,
  • doporučuje se na zklidnění žaludku a střev při chřipkách nebo podobných infekcích,
  • urychluje průběh zánětů horních cest dýchacích.

Řepík a diabetes

Játra s ledvinami každý den přirozeně detoxikují náš organismus, ale když je jeden orgán nemocný, přebírá druhý jeho funkci. V případě oslabené slinivky břišní na sebe takovou úlohu přebírají právě játra, která by měla být především u diabetiků opravdu v pořádku. Játra totiž zpracovávají živiny, odstraňují odpadní látky z těla a jsou zásobárnou glykogenu, který v případě potřeby zvýší dočasně a velmi rychle hladinu cukru v krvi.

Řepík byl už v tradičním léčitelství doporučován při léčbě cukrovky. Pro svůj obsah hořčin a taninů je schopný mírně regulovat hladinu cukru v krvi, což dokazuje i studie, která extrakt z řepíku označuje za antidiabetický s možností zvýšit sekreci přirozeného inzulínu.

Jak ho trhat a sušit?

Řepík je samozřejmě již v usušené formě k dostání ve většině obchodů se zdravou výživou nebo v lékárnách, ale jelikož v našem podnebí docela zdárně roste, je možné si ho právě teď natrhat a usušit – jeho sběr probíhá od června do poloviny září.

Vybírejte stonky, které nejsou příliš dřevnaté a nemají šířku větší než 5 mm. Řezejte nožem natě, které jsou delší než půl metru. Sušte ve svazcích zavěšených na dobře větraném tmavém místě.

Tip: Řepík lékařský lze zakoupit v podobě semen a pak je už poměrně snadné vypěstovat si ho doma na zahrádce.

Inkontinence není tabu: Nestyďte se za nechtěný únik moči. S řešením pomůže nejen lékař, ale i cvičení a příroda

Jestliže se nechtěný únik moči týká i vás, případně osob z vašeho okolí, pamatujte na to, že rozhodně není za co se stydět. Jen v České republice ...

Co z něho připravit?

Jak už bylo řečeno, řepík můžete použít vnitřně i vně. Nejúčinnější je ve formě odvaru, ale připravit si z něho můžete i koupel, mast nebo kloktadlo.

Odvar – nasypte dvě až tři lžíce do studené vody a přiveďte k varu. Vařte dvě až tři minuty, následně nechte hodinu odstát a poté sceďte (odvar je silnější než nálev).

Nálev – dvě až tři lžíce přelijte vroucí vodou a nechte 15 minut louhovat, poté sceďte. Využijte do koupele nebo jako obklad na rány.

Ke kloktání – sto gramů sušeného řepíku zalijeme litrem studené vody a vaříme na mírném plamenu. Scedíme a kloktáme při zánětu horních cest dýchacích nebo při angíně.

Čaj – 15 g řepíku přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Přecedíme a pijeme dvakrát až třikrát denně (můžeme osladit medem). Dobré proti kašli, rýmě, zánětům v krvi i revmatismu.

Mast – dvě hrsti sušeného řepíku vmícháme do 250 g rozpuštěného neosoleného vepřového sádla. Na mírném plamenu zahřejeme a odstavíme na 24 hodin. Další den sádlo s řepíkem opět rozpustíme, přecedíme a přelijeme do vhodné nádoby. Mast uchováváme v chladničce. Je skvělým pomocníkem při revmatismu, ale i při hojení drobných ran nebo suché pokožky s tendencí k akné.

Zdroje: celostnimedicina.cz, ireceptar.cz, salveo.cz

19470

Diskuze k článku