Přechod z dětské diabetologie na dospělé pracoviště může být stresující
Reflux jícnu: Může za pálení žáhy i zápach z úst. Kromě antacid pomohou i dechová cvičení
Zdroj: stefamerpik/Freepik
Asi není moc lidí, kteří by nikdy nezažili stav, kdy se obsah žaludku vrátí zpět do jícnu. Tento stav se označuje jako reflux jícnu. Kromě pověstného pálení žáhy a dalších symptomů se projevuje i obtížným polykáním či bolestí na hrudi a může vést k chronickým onemocněním. Není vůbec radno podceňovat ho. Než sáhnete po lécích nebo se vydáte k lékaři, zkuste nejdříve režimová opatření a dechová cvičení.
Žaludeční obsah je agresivní. Obsahuje totiž kyselinu chlorovodíkovou a trávicí enzym pepsin. V některých případech může docházet dokonce ke zpětnému toku obsahu tenkého střeva do žaludku a pak ze žaludku do jícnu. V jícnu se pak mohou objevit žlučové kyseliny.
Reflux jícnu je častou komplikací u cukrovky
Pacienty s cukrovkou trápí refluxní choroba jícnu častěji než všeobecnou populaci. Vyskytuje se totiž až u 45 % diabetiků. Hlavním faktorem refluxu u diabetiků je dysfunkce dolního jícnového svěrače.
Občasný reflux sám o sobě nevadí. Trvalý reflux však skrývá nebezpečí, že v důsledku neustále se opakujícího kontaktu s žaludečními šťávami dojde k poškození sliznice jícnu. Může se vyskytnout až zánět jícnu, tzv. refluxní ezofagitida.
Quinoa: Superpotravina pro diabetiky i celiaky. Rýži strčí hravě do kapsy
Quinoa bývá označována za pseudocereálii. Její původ sahá až k Inkům, kteří quinou nazývali „matkou všech obilovin“, ačkoliv o obilovinu nejde. ...
Typické příznaky refluxu jícnu
Jen málokdo může říct, že reflux jícnu nikdy nezažil. Jeho typické příznaky zahrnují:
- pálení žáhy, které se projevuje jako pálivý pocit za hrudní kostí,
- obtížné polykání,
- pocit uváznutí sousta v jícnu nebo „knedlíku“ v krku,
- zatékání obsahu žaludku do jícnu a do úst, tzv. regurtitace,
- kyselé říhání,
- nadměrné, záchvatovité slinění,
- nucení na zvracení.
Mimojícnové projevy refluxní choroby jícnu
Pokud obsah žaludku proniká nejen do jícnu, ale dostane se i do horních a dolních dýchacích cest a do úst přes horní jícnový svěrač, hovoříme o mimojícnové refluxní chorobě. Ta může přispívat ke zhoršení některých nemocí či vyvolávat další obtíže:
- chrapot a potíže s hlasem,
- vyšší kazivost zubů,
- zahlenění,
- záněty průdušek a chronický kašel,
- poruchy spánku včetně spánkové apnoe,
- záněty v oblasti hltanu a nosohltanu,
- záněty dutin a středouší,
- zápach z úst, tzv. halitóza.
První pomoc při refluxu jícnu
V první řadě je potřeba zavést určitá režimová opatření, která mohou přinést alespoň částečnou úlevu od příznaků:
- úprava jídelníčku,
- snížení případné nadváhy,
- pravidelný pohyb,
- dechová terapie.
Dočasnou úlevu mohou poskytnout i léky typu „antacida“, která lze zakoupit v lékárně. Je však potřeba mít na mysli, že tyto léky řeší pouze okamžitou situaci, nikoli příčiny problému.
Med při cukrovce? Ideálně akátový. Je ale potřeba dodržet pravidla
Med je bezesporu zdravý. Pomůže při kašli, má hojivé účinky, povzbuzuje činnost střev, je dobrý na srdce, a dokonce může pomoci se sezónními ...
Dechová cvičení pro posílení dolního jícnového svěrače
Spousta lidí, které trápí reflux jícnu, má narušený dechový stereotyp. Namísto správného dýchání „do břicha“ dýchají horním hrudníkem. Při nadechování se jim tak zvedají ramena a spodní žebra směrem nahoru. To vede k tomu, že nepracuje správně bránice a hluboký stabilizační systém.
Dechová terapie může vést k lepšímu zapojení bránice, a tím i posílení protirefluxní bariéry. Cílem dechové terapie je posílení dolního jícnového svěrače a podpora správné funkce bránice. Se sestavením optimálních dechových cvičení vám může pomoci fyzioterapeut.
Posílení dýchacích svalů pomocí nádechového trenažéru
Ke změně dechového stereotypu může přispět i tzv. inspirační neboli nádechový trenažér. Ten pracuje na principu zpětné vazby a pomáhá s posílením dýchacího svalstva. Pravidelné dýchání do inspiračního trenažéru může přispět k výraznému zlepšení refluxu.
Sami však můžete začít tím, že se naučíte vědomě nadechovat do břicha. Při správném dýchání by se břicho nemělo zvedat pouze nahoru, ale postupně i do stran – dech by měl vyplnit celou břišní stěnu.
Jak nacvičit dýchání do břicha
Položte se na zem, nohy zvedněte, hlavu protáhněte dozadu, ramena stáhněte dolů, bedra musí být přilepená na podložce. Dva prsty si jemně zapíchněte do břicha, nadechněte se zhluboka nosem a vydechněte do břicha tak, abyste prsty vytlačili směrem ven. Toto cvičení opakujte dvakrát nebo třikrát.
V případě vážných příznaků se obraťte na lékaře
Pokud se u vás vyskytnou alarmující příznaky, jako je obtížné polykání, pocit uváznutí sousta v jícnu, bolest při polykání za hrudní kostí, nechtěné hubnutí, chudokrevnost či známky krvácení do trávicího traktu projevující se zvracením krve nebo černou stolicí, neváhejte a vydejte se k lékaři. Tyto příznaky vyžadují vždy urychlené podrobné vyšetření lékařem.
Zdroj: petrbrandtl.cz, csgh.info, vitestin.cz
Foto: stefamerpic/Freepik
14516