Recenze: Inzulinová pumpa Accu-Chek Insight
Je tomu již tři roky, co se českým diabetikům poprvé dostala do rukou inzulinová pumpa – Accu-Chek Insight od švýcarské firmy Roche. Za tu dobu na českém trhu zdomácněla a stala se součástí života mnohých diabetiků 1. i 2. typu. Pojďme se podívat blíže na její přednosti i nedostatky.
Decentní elegance a komfort
Na první pohled zaujme inzulinová pumpa Accu-Chek Insight svým elegantním a decentním designem. Ačkoli se vyrábí pouze v černém provedení, uživatel má k dispozici řadu originálních doplňků, kterými si může svou pumpu vyzdobit k obrazu svému.
Samotná pumpa má velikost 8,5cm x 5,3cm x 2cm a váží 115 g. Svým zaobleným tvarem nenarušuje komfort uživatele. Pumpu lze nosit buď na klipu, který je součástí „startovacího balíčku“, nebo v nejrůznějších pouzdrech, které firma nabízí na svých internetových stránkách. Pouzdra či klip lze připevnit ke kalhotám nebo jiným částem oblečení, takže je nošení pumpy velmi nenápadné a komfortní.
Diskrétní ovládání pomocí datamanažeru
Pumpa se ovládá pomocí tlačítek, které jsou rozmístěné na její přední a boční straně. Není to však jediné řešení. Uživatel může svou inzulinovou pumpu ovládat i na dálku pomocí datamanažeru, který je nedílnou součástí celého systému Accu–Chek Insight. Datamanažer navazuje spojení s pumpou pomocí technologie Bluetooth. Tímto způsobem lze ovládat pumpu diskrétně, aniž bychom ji museli vytahovat zpod oblečení. Datamanažer navíc neslouží jen k ovládání pumpy, ale má i další zajímavé funkce.
Šikovný datamanažer?
Tento pumpě se podobající přístroj slouží nejen k jejímu ovládání, nýbrž i k měření glykemií (zastoupí funkci glukometru) a dá se využít jako elektronický diář. Dokáže zálohovat údaje o bolusech, vytvářet grafy nebo upozorňovat na důležité provozní činnosti. Datamanažer se ovládá skrze dotykovou obrazovku, která má bohužel nižší citlivost než dotykové obrazovky u chytrých telefonů. Na rozdíl od pumpy nevyžaduje ke svému provozu lithiovou baterii, ale nabíjí se pomocí USB kabelu. Při běžném používání vydrží datamanažer v provozu přibližně 2 dny.
Začátků se nemusíte obávat
Před prvním použitím pumpy Accu-Chek Insight proškolí pacienta zkušený edukátor, který za ním přijede přímo domů. Pumpa disponuje barevným displejem a tlačítkem pro zoom, takže si každý může displej přizpůsobit svým potřebám a vidět vše důležité.
Menu pumpy je velice přehledné a listování jím je snadné a intuitivní. Díky tomu dokáže ovládat pumpu opravdu každý bez rozdílu věku. Mezi standardní výbavu menu patří tři typy bolusů (standardní,rozložený a kombinovaný), pět režimů bazálních dávek, údaje o pumpě, její nastavení apod. Velikou novinkou je však funkce „prodleva“, kterou najdeme u standardního bolusu. Pacient si tak může navolit dávku inzulinu aktuálně, ale díky prodlevě dojde k aplikaci inzulinu až po čase, který si určí sám pacient.
Mezi standardní funkce pumpy pak patří hlášení chyb, alarmy (výměna baterie/inzulinového zásobníku) a připomínky (podání bolusu, výměna infuzního setu apod.). Inzulinová pumpa umožňuje navíc velmi citlivé dávkování inzulinu, například bazální dávku lze nastavit již od 0,02 U/h.
Docházející baterie může zaskočit
Provoz inzulinové pumpy Accu-Chek Insight je velice snadný. Pumpa potřebuje pouze jednu lithiovou baterii, jejíž životnost při aktivním používání je přibližně 1 měsíc. Docházející životnost baterie nám pumpa sice ohlásí alarmem, nicméně až v okamžiku, kdy zbývá 20 procent její kapacity, což podle mé zkušenosti znamená nutnou výměnu baterie v řádu několika minut. Pro tyto případy je výhodné až nutné nosit si s sebou alespoň jednu náhradní baterii, aby tato nepříjemná situace nemohla majitele pumpy zaskočit.
Předplněné zásobníky usnadňují život
Do pumpy se samozřejmě vkládají zásobníky s inzulinem. Doposud jsme se u inzulinových pump setkávali s tím, že si uživatel musel zásobníky plnit inzulinem sám.
Accu-Chek Insight ale přišla s revoluční metodou ve formě předplněných inzulinových zásobníků, které jsou k dostání ve větších lékárnách na recept bez doplatku. Pro uživatele to už pak znamená jediné. Vzít předplněný inzulinový zásobník a vložit jej do inzulinové pumpy. Čas, který diabetik dříve strávil plněním zásobníků, může nyní věnovat jiným radostem života. Každý zásobník obsahuje 160 jednotek rychle působícího inzulinu NovoRapid od firmy Novo Nordisk. To je bohužel limitující pro uživatele jiných typů inzulinu, neboťse zásobníky s jinými druhy inzulinu zatím nevyrábí. Podle informací od výrobce se v budoucnu plánují i další typy inzulInu a zásobník s ručním plněním.
Široká nabídka příslušenství
Důležitou součástí každé inzulinové pumpy a téměř rozhodujícím faktorem, zda její nošení bude příjemné či nepříjemné, jsou infuzní sety a typy kanyl. Accu-Chek Insight nabízí uživatelům výběr z několika variant infuzních setů. V nabídce jsou infuzní sety s různou délkou kanyl (6–10mm), s různým sklonem kanyly (kolmé, šikmé), i s různou délkou hadiček (40, 70, 100 cm). V nabídce zatím teflonové sety. K zavádění infuzních setů může uživatel použít i automatický zavaděč (pouze ke kolmým kanylám), díky němuž je výměna setů pohodlnější a snazší. Náplasti infuzních setů jsou z hypoalergenního materiálu, což zaručuje jejich dobrou snášenlivost kůží. Náplasti jsou navíc velice odolné a zřídkakdy dochází k jejich odlepování.
Na internetu jsou dostupná instruktážní videa k zavádění infuzních setů, která ocení každý nový uživatel inzulinové pumpy Accu-Chek Insight.
Její slabinou jsou senzory
V současnosti je velkým trendem v léčbě diabetu (hlavně 1. typu) používání senzorů pro kontinuální monitoraci glykemie (dále jen CGM). Některé inzulinové pumpy s těmito senzory pro CGM komunikují a nevyžadují tak používání a nošení dalšího „přístroje“, neboť výsledky glykemií se pacientům ukazují a zaznamenávají na displeji pumpy. Ačkoli je trend vyrábět multifunkční přístroje, firma Roche je v tomto ohledu zdrženlivá. Inzulinová pumpa Accu-Chek Insight nekomunikuje s žádnými senzory pro CGM a pacienti tak musí nosit nejen samotnou pumpu, ale i přijímač dat ze senzoru, který slouží k zobrazování a zálohování naměřených hodnot glykemií.
Na obhajobu výrobce je nutno sdělit, že na nedostatku pracuje a kompatibilní senzor je již ve vývoji. Pro současné využití senzoru s pumpou však bude nutná její další inovace.
Martina Müllerová
2105
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný