Recenze: Glukometr Contour Plus One

Recenze: Glukometr Contour Plus One

V redakci jsme obdrželi k recenzi glukometr Contour Plus One. Distributor jej trochu neskromně považuje za univerzální glukometr pro každého a s trochou nadsázky nazývá laboratoří v kapse. Pojďme se na něj tedy podívat zblízka.

První, co nás zaujme, je kvalita mechanického zpracování. Glukometr opravdu působí exkluzivně, žádné levné plasty, vše perfektně lícuje. Úrovní zpracování se Contour Plus One skutečně řadí mezi špičku a s elegancí designu předčí mnoho u nás dostupných glukometrů, které působí lacinějším dojmem.

Měřit můžete i potmě

Příznivé jsou i malé rozměry přístroje a celého pouzdra, které je tak příjemně skladné i na cestách. I přes malé rozměry zaujímá displej celou přední část přístroje, kde na černém pozadí svítí bílý text. Je tedy výborně čitelný za jakýchkoli světelných podmínek a potíže s ním nebudou mít ani osoby se zhoršeným zrakem. Výhodou je tak i možné měření v noci za tmy. Z hlediska designu, velikosti a kvality displeje nemůžeme glukometru Contour Plus One dát jiné hodnocení než výborné. Důležitější je však, co skutečně tato malá krabička umí. Pojďme si tedy rozebrat samotnou funkcionalitu.

Ušetří vám proužky

Základní funkce jsou nepřekvapivě totožné jako u většiny jiných glukometrů. Po zasunutí testovacího proužku se glukometr automaticky zapne a čeká na nanesení kapky krve. Zde se už dostáváme k první výhodě. Pokud totiž proužek nenasaje dostatek krve, máte celou minutu na její doplnění, aniž by průběh testování přerušila chybová hláška a proužek se znehodnotil. Výrobce nazývá tuto funkci Second-Chance a v praxi opravdu ušetří testovací proužky. Už tedy žádné znehodnocené proužky kvůli nedostatečně velkým kapkám krve.

Měří déle, ale přesně

Samotné testování trvá 5 sekund. Zde se však dostáváme k první výtce. Celý proces měření od nasátí krevního vzorku proužkem až do zobrazení výsledku je v praxi delší a trvá 8 sekund. První tři sekundy totiž probíhá inicializace a teprve poté začne pětisekundový odpočet pro zobrazení výsledku měření. V praxi se samozřejmě jedná o maličkost a je rozhodně lepší přesnější výsledek za 8 sekund než honba za rychlostí měření za každou cenu na úkor přesnosti. A přesnost měření glukometru Contour Plus One potvrzují provedené studie i splnění normy ISO 15197:2013. Při běžném používání relativně krátký rozdíl 3 sekund příliš nepocítíte, ale vnímáme zde negativně tak trochu zbytečný marketingový trik výrobce.

Semafor nenechá nikoho na pochybách

Naproti tomu velice pozitivně hodnotíme funkci označovanou jako smartLIGHT, která spolu s naměřeným číselným výsledkem hodnoty glykemie zobrazí i barevné světlo semaforu. Zatímco zelené světlo značí glykemii v uživatelsky přednastaveném limitu požadovaných hodnot, žlutá barva signalizuje hyperglykemii a červená hodnoty pod cílovým rozmezím, tedy hypoglykemii. Možná namítnete, že je toto z naměřené hodnoty evidentní, ale v praxi se jedná o neocenitelného pomocníka pro rychlé zorientování se v naměřeném výsledku. Měření hladiny cukru je totiž jako kterákoli jiná pravidelná činnost v průběhu času plně zautomatizována a mozek pracuje na „autopilota“. Zajisté sami znáte pocity a pochybnosti, zda jste při odchodu z domova zamkli dveře nebo jakou jste si právě naměřili hodnotu glykemie. Nejen tento problém barevná signalizace spolehlivě řeší.

Škoda nevyužitého potenciálu

Samotné barevné diody se nacházejí u zdířky pro vsunutí proužku. A zde nalézáme jednu velkou nelogičnost. Při zasunutí testovacího proužku totiž na moment problikne bílé světlo, které osvítí až samotný konec proužku. Toto nasvícení však záhy zhasne, odběr kapky krve z prstu tak musíte v noci
provést poslepu nebo si rozsvítit. Ani jedna z možností není optimální a řešení měl přitom výrobce prakticky hotové. Vzhledem k tomu, že jiný model této značky nasvícení proužku umí, je pro nás záhadou, proč jej neumožnil zde, alespoň ve formě nabídky v menu, pokud zde byla například obava
z kratší životnosti baterií. Je ale fér uvést, že jiné glukometry tuto možnost až na výjimky nenabízejí a kritice tak zde podrobujeme nadstandardní funkci.

Po propojení s telefonem nabízí víc

Vše, co zde zatím bylo řečeno, jsou do jisté míry běžné funkce většiny glukometrů, byť v případě Contour Plus One dosahují značné míry vylepšení. Můžete jej používat samozřejmě jako samotný glukometr
čistě na měření, ale tím se ochudíte o další unikátní možnosti, ve kterých Contour Plus One opravdu vy-
niká a které nabízí ve spojení s chytrým telefonem. Ať již máte Apple iPhone či telefon s operačním systémem Android, máte možnost si stáhnout bezplatnou aplikaci Contour Diabetes app a svůj glukometr s telefonem propojit přes bluetooth. Výhody jsou zjevné. Veškeré naměřené hodnoty se přenášejí do aplikace, která slouží jako přehledný elektronický diabetický deník. Možností grafického zobrazení na displeji telefonu je více, jednotlivé hodnoty jsou na grafu zvýrazněny již známými barvami semaforu a vzájemně pospojovány. Nechybí samozřejmě ani zobrazení souhrnných dat za zvolené období, které je možné dále filtrovat například dle času a závislosti na jídle.

Rychlá a snadná evidence jídel

Do diabetického deníku je také možnost zadávat ručně veškeré další důležité údaje jakým je pohybová aktivita, energetická vydatnost jídla, inzulin a další medikace, libovolná poznámka či si telefonem pořídit fotografii jídla. A právě poslední jmenovanou možnost považujeme za nejvýznamnější. Fotoaparát v telefonech, který většina z nás má neustále při sobě, je optimálním časově nenáročným způsobem pro evidenci konzumovaných jídel. Ty si jen v průběhu dne nafotíte a analyzovat je můžete kdykoli poté. Právě strava má na pohybech glykemie lví podíl, její průběžná evidence by tak měla být jedním z klíčových údajů v diabetickém deníku. Aplikace Countour Diabetes nám právě toto nabízí velice snadnou cestou.

Přizpůsobí se vašim potřebám

V rámci nastavení je snadné si aplikaci přizpůsobit svým potřebám v mnoha ohledech. Nastavíte si zde například cílové rozmezí hodnot, připomínky pro měření glykemie ve zvolený čas, zaevidujete důležité kontakty, svého lékaře i glykovaný hemoglobin. Aplikace s vámi může komunikovat jedním z osmnácti světových jazyků včetně češtiny a slovenštiny. Jednoduše zde vygenerujete i základní přehledy s grafy ve formátu pdf, které odešlete na vybraný e-mail, ať již svůj vlastní či přímo svému lékaři. Elektronické vedení deníku, které navíc mnoho údajů zaznamenává automaticky, má zkrátka oproti papírové verzi samé výhody. Pokud byste se obávali, svěřit veškeré své údaje do rukou telefonu, o který můžete nejrůznějšími způsoby přijít či se může porouchat, Contour má řešení. Poskytuje synchronizaci se vzdáleným zabezpečeným úložištěm, kde jsou v takzvaném cloudu data z vašeho účtu také ukládána. Svůj deník můžete mít tedy na jakémkoli telefonu, se kterým se ke svému účtu přihlásíte.
K aplikaci samotné bychom sice měli pár drobných připomínek a slušela by jí i webová verze pro zobrazení dat na počítači, ale s ohledem na její teprve nedávný vznik i to, že ji programátoři průběžně vyvíjí a zdokonalují, jsme si jisti, že drobné nedostatky záhy odstraní. Spíše nás mrzí absence větší ote-
vřenosti dat pro jejich automatické zpracování oběma směry, což by umožnilo například propojení se sportovními aplikacemi sloužícími ke sledování pohybové aktivity nebo propojitelnost s daty z inzulinových pump. To je však otázka spíše firemní strategie a zatím bohužel pro uživatele, většina výrobců diabetických přístrojů otevřenost dat nepodporuje.

Můžeme jej doporučit

Závěrem nezbývá než glukometr Contour Plus One s klidným svědomím doporučit prakticky pro všechny typy pacientů. Jedná se bezesporu o jeden z nejlepších glukometrů dostupných na českém trhu, který vám navíc významně pomůže s vedením diabetického deníku. Velkým plusem je také příznivá cena. E-shop DIALEKARNA.CZ jej nabízí za 500 Kč.

Mgr. Martin Ladyr

3413

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku