Recenze čtenářů: Glukometr Galileo s testerem ketonů

Recenze čtenářů: Glukometr Galileo s testerem ketonů

Ketony neboli ketolátky si můžete doma změřit dvojím způsobem – buď orientačně ze vzorku moči s pomocí testovacích proužků, nebo přesněji přímo z krve. Tuto možnost nabízejí některé glukometry. Jedním z nich je i glukometr Galileo od firmy Wellion. Osobně jej otestoval náš čtenář Ing. Petr Čvančar.

nadšením očekávaná krabice slibující glukometr s integrovaným analyzátorem ketonů konečně dorazila. Pojďme se tedy blíže podívat na tohoto zástupce řady Galileo, která celkem zahrnuje čtyři glukometry: jeden s testerem ketonů, druhý s testerem celkového cholesterolu – oba ve variantách pro pacienty a zdravotníky.

Displej, na který vidíte

U glukometru, hlavní části celé sestavy, na první pohled upoutá velký displej, který při měření zobrazí hodnoty velkými, zřetelnými číslicemi. Nevadí ani, že displej glukometru částečně zakrývá fólie s tlačítky. Šikovné je, že tato tlačítka mají vyvýšený povrch, takže jsou snadno hmatatelná i potmě.
Velkou výhodou glukometru je i skvělé podsvícení nejen samotného displeje, ale i otvoru pro testovací proužky. S trochou nadsázky lze říci, že glukometr lze použít i jako svítilnu. Velmi dobře uvidíte nejen displej, ale i testovací proužky a odběrové místo. Přitom ovšem osvětlení neoslňuje, což hodnotím také pozitivně. Celkovým vzhledem, použitými plasty i průhlednou částí, kterou je vidět základní deska s elektronikou na mě však glukometr zapůsobil poněkud nostalgicky – velmi mi připomněl čtečku kompaktních karet z počátku tisíciletí. Poněkud v minulosti se drží i způsob připojení k počítači – USB port ve formátu mini. (Za dnešní standard považuji USB mikro, který používají telefony, případně bezdrátové připojení Bluetooth.) Praktickým detailem glukometru jsou pak na spodní části krytu vystouplé nožičky s pogumovanou protiskluzovou ploškou.

Menu nabízí standardní funkce

Menu glukometru poskytuje všechny běžné možnosti nastavení a zobrazení naměřených hodnot glykemií, případně ketolátek. Zahrnuje nastavení data, času, prahových hodnot glykemií a ketolátek, zvukových signálů a alarmů. Historie glykemií umožňuje běžné prohlížení jednotlivých záznamů nebo průměrných hodnot za 1, 7, 14, 30, 60 a 90 dní. Pokud potřebujete prohlížet historii měření, podržíte tlačítko OK, dokud se nezobrazí značka MEM. Následně musíte potvrdit výběr pro glykemie nebo ketolátky, což je trochu zdlouhavé. Uživatelsky příjemnější by bylo zobrazit po zapnutí rovnou historii glykemií a poslední glykemii, což je nejběžnější úkon.

Měření ketolátek

Glukometr nabízí navíc měření ketolátek z krve. Proužky jsou dodávány v praktickém balení, blistru, kde každý proužek je zabalený zvlášť. Jedno balení ketoproužků obsahuje 2 blistry po 5ks proužků. Jde o elegantní řešení, když uvážíme, že měření ketonů se neprovádí často a pravidelně. Proužky tak zůstanou uchovány na dlouhou dobu nedotčené. Samotné měření ketonů probíhá zcela stejným způsobem jako u měření glukózy, glukometr sám rozpozná vložený proužek, nic nemusíte v přístroji nastavovat. Jediné rozdíly jsou o něco větší spotřeba krve 0,8μL (KET) vs. 0,5 μL (GLU) a o něco delší čas na analýzu 8 s (KET) vs. 5 s (GLU). Ale jelikož se jedná o málo frekventované měření, jsou to zanedbatelné rozdíly.

Odběrové pero jde ztuha

Vzhledem a funkčností se odběrové pero řadí k průměru. Pero má na jednom konci čepičku pro natahování pružiny a na druhém konci krytku lancety s nastavením hloubky vpichu. Spouštěcí tlačítko lancety má indikátor natažení pružiny. Nastavení hloubky vpichu jde nicméně dost ztuha, takže se občas stane, že zároveň odšroubujete krytku lancety.

Skvěle propracované pouzdro

Oproti glukometru a odběrovému peru je pouzdro skvěle propracované. Vnitřek pouzdra má gumové pásky na glukometr, odběrové pero a tubu s testovacími proužky. Dále je zde vnitřní síťovaná kapsička se zipem na drobné pomůcky jako desinfekční tampóny. Pouzdro má také vnější kapsičku se suchým zipem a úchytku umožňující pouzdro připevnit třeba na opasek. Celkově pouzdro působí velmi bytelně. Je vyrobené z pevné a kvalitní textilie a velmi dobře se s ním manipuluje.

Tuba na testovací proužky

Tuba má ve víčku uložené silikátové kuličky odstraňující vzdušnou vlhkost. Velmi pěkné řešení, které prodlužuje životnost proužků.

Software je bohužel placený

V současnosti je dobrým zvykem výrobců glukometrů, že dodávají software ke glukometru zdarma a umožňují tak v glukometru evidovat i aktivity a snědené sacharidy. Glukometr Galileo bohužel vlastní software na zpracování dat nemá. Výrobce doporučuje použít software Diabass, který je však pouze placený.

Budoucnost glukometrů?

Výhodou glukometru Galileo je jeho kombinace s dalším analyzátorem, v tomto případě ketonů, případně cholesterolu ve druhé variantě. Je škoda, že se nepodařilo vše umístit do jednoho přístroje. Pokud by měl jeden glukometr analyzátor ketonů i cholesterolu dohromady, šlo by o výjimečné technické řešení. Právě v postupné integraci různých analyzátorů krve do jednoho přístroje vidím budoucnost.

Ing. Petr Čvančar

 

2875

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku