Důvodem tloustnutí nemusí být jen přejídání. Viníků může být víc, například některé nemoci a léky
Rakytníkový olej: poklad (nejen) pro diabetiky. Prospěje imunitě, srdci, játrům, pleti i vlasům
Zdroj: Pixabay
Olej ze semen plodů rakytníku řešetlákového je doslova tekutým zlatem. Jako přírodní lék na různé neduhy je ceněn již celá staletí, jeho pozitivní účinky však dokazuje i moderní věda. Ne nadarmo se o něm mnohdy říká, že je cennější než zlato a o jeho oblibě svědčí i alternativní názvy, jako je posvátné ovoce Himalájí či léčivý pozdrav bohů. Pojďme se na něj podívat podrobněji a odhalit, s čím vším může pomoci – a to nejen diabetikům.
Rakytníkový olej je oblíbený zejména v ajurvédské a tradiční čínské medicíně, jeho zdravotní přínosy však stále více pronikají i do ostatních oblastí. Kromě pozitivního vlivu na vlasy či pokožku totiž prokazatelně podporuje imunitu, správnou funkci jater a chrání před rizikem srdečních onemocnění. Diabetikům pak pomůže také s managementem glykémie i svými protizánětlivými účinky.
Neuropatie: jak jí předcházet a jak ulevit od bolesti? Pomoci mohou režimová opatření i akupunktura
Téměř polovina osob léčících se s diabetem – zejména 2. typu – se dle American Diabetes Association potýká s diabetickou neuropatií. Na vině ...
Bobule plné vitamínů a minerálů
Již samotná barva rakytníku – potažmo rakytníkového oleje – prozrazuje, že je bohatým zdrojem karotenoidů. Prospěšných rostlinných sloučenin však obsahuje mnohem více. Vedle vitamínů A, C, K a E obsahuje také velké množství železa, vápníku, mědi, zinku, hořčíku a draslíku. Stejně tak významný je i obsah antioxidantů (flavonoidy a polyfenoly), jakož i mastných kyselin – kyseliny palmitoolejové (omega-7) a kyseliny gama-linolenové (omega-6). Rakytník je pak také jednou z mála rostlin, která obsahuje všechny čtyři omega mastné kyseliny a zároveň je rakytníkový olej z více než poloviny tvořen mono- a polynenasycenými tuky, tedy těmi zdraví prospěšnými.
Díky těmto obsahovým látkám prokazuje rakytníkový olej dle studie z roku 2021 antibakteriální, protizánětlivé a antimykotické účinky.
Rakytníkový olej pro podporu imunitního systému
Nejen díky obsaženým vitamínům, ale také díky vysokému obsahu flavonoidů (prospěšných rostlinných sloučenin) může užívání rakytníkového oleje posílit váš imunitní systém, jelikož zvýší odolnost vůči nemocem. Velké množství antioxidantů pak může ochránit vaše tělo také před nežádoucími mikroby.
Prevence kardiovaskulárních onemocnění
Rakytníkový olej přináší pozitivní účinky i na srdce. Díky vysokému obsahu fytosterolů, rostlinných sloučenin s antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi, chrání před nejrůznějšími onemocněními, včetně srdečních chorob. Fytosteroly totiž pomáhají blokovat vstřebávání cholesterolu ze stravy, a tím zabraňují usazování „špatného“ LDL cholesterolu v cévách. Kromě těchto látek však rakytníkový olej obsahuje také antioxidant kvercetin, který je spojen se sníženým rizikem srdečních onemocnění.
Studie z roku 2017, při které bylo podáváno 0,75 ml rakytníkového oleje po dobu 30 dní, prokázala snížení hladiny krevního tlaku u osob s vysokým krevním tlakem, přičemž zároveň u těch účastníků, kteří měli vysoký cholesterol, klesly hladiny triglyceridů a celkového i „špatného“ LDL cholesterolu.
Co (ne)jíst při diabetu: Seznamte se s potravinami, které na jídelníček diabetika nepatří
Obecně vhodná strava pro diabetiky 2. typu zahrnuje zdravé sacharidy v podobě ovoce, zeleniny či celozrnných výrobků, nízkotučné mléčné výrobky, ...
Rakytník pro zdravá játra
Dosavadní výzkumy rakytníku poukazují na pozitivní vliv obsahových látek na funkci jater. Především díky obsahu zdravých tuků, vitamínu E a karotenoidů v rakytníkovém oleji dochází k ochraně jaterních buněk před poškozením. Studie provedená u osob s cirhózou pak prokázala, že pravidelné užívání 15 gramů extraktu z rakytníku 3× denně po dobu 6 měsíců vedlo k významnému zlepšení krevních markerů jater oproti kontrolní skupině, jíž bylo podáváno placebo.
Rakytníkový olej a diabetes
Existuje jen málo studií, které zkoumaly účinek rakytníkového oleje na snížení hladiny cukru v krvi na lidech, nicméně studie na zvířatech prokazují, že je tento olej schopen snížit hladinu cukru v krvi zvýšením sekrece inzulínu a citlivosti na inzulín.
Působení rakytníkového oleje proti rakovině
Rakytníkový olej obsahuje určité rostlinné sloučeniny, které mohou chránit před rakovinou, jako jsou především flavonoidy a antioxidanty, včetně karotenoidů a vitaminu E. Výzkumy na zvířatech pak dokládají, že extrakty z rakytníku mohou pomoci zabránit šíření rakovinných buněk, jakož i to, že rakytník může chránit zdravé buňky před účinky radioterapie. Tyto účinky zatím nicméně nebyly testovány na lidech, takže jsou zapotřebí další studie.
Olej z rakytníku pro zdravé vlasy i pokožku
Rakytníkový olej nalezneme v řadě kosmetických produktů, lze jej však aplikovat samotný přímo na pokožku nebo vlasy, případně jej užívat perorálně. Účinků na pokožku a vlasy má rakytníkový olej celou řadu:
- nenasycené tuky, antioxidanty, fytosteroly, karotenoidy a vitamíny E a K chrání integritu pokožky a podporují její obnovu;
- díky obsahu lipidů zlepšuje strukturu vlasů, ochraňuje je před poškozením nebo lámáním a je také schopen díky obsahu lecitinu odstranit nadbytečný maz z vlasů;
- lipidy taktéž urychlují regeneraci a obnovu kožních buněk a zlepšují elasticitu kůže, ve spojení se steroly pak zabraňují dehydrataci pokožky a zlepšují její pevnost;
- sloučeniny v rakytníkovém oleji jsou vhodné také k ošetření suché, podrážděné, šupinaté nebo svědivé pokožky;
- obsažená kyselina palmitoolejová podporuje léčbu popálenin a hojení ran;
- 4týdenní studie z roku 2017 provedená na myších zjistila pozitivní vliv rakytníkového oleje na léčbu ekzému, kdy olej inhiboval zánět a zlepšoval stav pokožky.
Můj příběh: Partnerka šla na interrupci bez mého vědomí. Nechtěla dítě s diabetikem
S Lindou jsme se seznámili, když mi táhlo na třicet. Zaujala mě na první pohled. Nastoupila k nám do firmy po vysoké a byla to fakt kost. ...
Užívání rakytníkového oleje a možné nežádoucí účinky
Rakytníkový olej lze aplikovat přímo na pokožku a vlasy, nebo je možné užívat jej vnitřně, a to buď ve formě samotného oleje, který lze přidávat i do nejrůznějších pokrmů, nebo kapslí. I když je obecně považován za bezpečný, je třeba – stejně jako u ostatních potravinových doplňků – přistupovat k jeho užívání obezřetně. Obzvláště těhotné či kojící ženy, jakož i osoby užívající léky (včetně diabetiků) by měly jeho užívání vždy konzultovat s ošetřujícím lékařem či lékárníkem.
Zdroje: medicalnewstoday.com, ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com, researchgate.net
5829