Bis Bis

Rakovina prostaty: Jak poznat, že se děje něco neobvyklého?

Rakovina prostaty: Jak poznat, že se děje něco neobvyklého?

Nejen srdeční choroby, ve stejné míře i zhoubné nádory jsou nejčastější příčinou úmrtí diabetiků do 75 let věku. Většinu z nich lze přitom úspěšně vyléčit, přijde-li se na ně včas. Do této skupiny patří i rakovina prostaty. Jak poznat, že se děje něco neobvyklého?

Rakovinou prostaty každý rok onemocní na 7,5 tisíc mužů v České republice. Je druhým nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním. Samovyšetřením nelze onemocnění odhalit, preventivní prohlídkou ale ano, jak upozorňuje i každoroční charitativní událost Movember. Muži si během listopadu nechávají narůst knír, aby upozornili na nebezpečí a prevenci tohoto typicky mužského onemocnění. Ani při vyslechnutí nepříjemné diagnózy však není nutné panikařit, dnešní medicína si
se zákeřnou nemocí dokáže poradit.

Příčina stále nejasná

Rakovina prostaty patří k vůbec nejčastějším onkologickým onemocněním mezi českými muži. Přestože přímá příčina karcinomu prostaty dosud nebyla objevena, svou roli sehrává dědičnost a životní styl. Nemoc může zcela bez povšimnutí bujet i několik let, ve většině případů je však zachycena v tzv. lokalizovaném stádiu. Tedy s předpokladem, že nádor zatím zasáhl pouze prostatu a nevytvořil metastázy. V takovém případě lze nad onemocněním zvítězit. Prostata je totiž poměrně malá žláza, která obkružuje močovou trubici těsně pod močovým měchýřem a zároveň svou stěnou naléhá na konečník. U mužů se podílí na tvorbě ejakulátu a životaschopnosti spermií.

A zase ta prevence

Jak tedy poznat, že se s prostatou děje něco neobvyklého? „Nejčastějším příznakem jsou problémy s močením, tedy například častější nucení na močení nebo slabý proud moči. Může to být způsobené zvětšenou prostatou, ale vyloučit nelze ani nádorové onemocnění. Důležité je sledovat i další příznaky, jako je krev v moči, případně bolest v zádech,“ vysvětluje MUDr. Josef Stolz, primář urologické kliniky UroKlinikum, a dodává: „V případě těchto příznaků neprodleně vyhledejte pomoc urologa. Nejúčinnější metodou, jak nemoc podchytit hned v jejím zárodku, jsou ale pravidelné preventivní prohlídky.“
Preventivní vyšetření by měli podstupovat od 50. roku věku všichni muži, kteří mají zájem pečovat o své zdraví. V rodinách s výskytem rakoviny prostaty u přímých příbuzných by první vyšetření mělo proběhnout dříve, tedy již po 40. roce života.

Jak probíhá vyšetření?

Lékaři nejdříve z malého vzorku krve zjistí hodnotu takzvaného prostatického specifického antigenu (PSA). Pokud je jeho hodnota vyšší, neznamená to automaticky onemocnění rakovinou – může se jednat o prostý zánět nebo jiné problémy spojené s prostatou. Urolog hodnotu posuzuje v souvislosti s nálezem při pohmatovém vyšetření prostaty přes konečník a nálezem na ultrazvuku. V případě podezření na nádor se přistupuje k biopsii, tedy odebrání vzorků z prostaty, a to opět přes konečník.
„Muži často odmítají jít na vyšetření kvůli tomu, že jim je nepříjemné. Je ale zapotřebí si uvědomit, že právě takové vyšetření může pomoci odhalit karcinom včas a zachránit tak život,“ zdůrazňuje primář Stolz.

Mám rakovinu. Co teď?

Pokud se u muže prokáže zhoubný nádor na prostatě, není důvod panikařit nebo ztrácet naději. Současná medicína je natolik vyspělá, že může onemocnění zcela vyléčit, je-li zachyceno včas. Definitivní volba léčby závisí na řadě faktorů. Mezi ně patří výsledky histologického vyšetření, které zjišťuje stupeň zhoubnosti nádoru, konkrétní hodnota PSA, velikost nádoru, ale i věk a případná další onemocnění. Záleží rovněž na preferencích samotného pacienta.

Úplné odstranění prostaty

První možností léčby je operace spočívající v úplném odstranění prostaty, často současně i s odstraněním lymfatických uzlin. Tento typ zákroku se nazývá radikální prostatektomie a může být proveden buď formou otevřené operace, laparoskopicky, anebo nejmoderněji operačním robotem.

Ozáření prostaty

Druhou variantou je ozáření prostaty pomocí zevního zářiče nebo aplikací radioaktivních částic přímo do prostaty, tedy tzv. brachyterapie. V některých případech však lékař může nádor zprvu pouze sledovat dle přesného harmonogramu, a aktivní léčbu formou operace nebo ozařování indikovat až tehdy, kdy se nádor zvětšuje. Takový postup se nazývá aktivní dozor.

Pokročilé stádium

V pokročilejších stádiích je léčba podobná jako u jiných zhoubných nádorů. Onemocnění sice nelze vyléčit, je však možné zásadním způsobem prodloužit život. Jsou-li přítomny metastázy, volí se obvykle hormonální léčba, v případě jejího neúspěchu chemoterapie. Díky celé řadě nových léčebných metod mají šanci na delší život i pacienti v pokročilých fázích onemocnění.

Recept na zdravou prostatu neexistuje

Žádná ze studií provedených po celém světě nedokázala odhalit zaručený „recept“, jak se rakovině prostaty s jistotou vyhnout. Obecný předpoklad však je, že vznik rakoviny může podpořit vyšší příjem červeného masa, tučných výrobků, vápníku, anebo kouření, stejně tak i nedostatek zeleniny a ovoce.
Roli však může hrát i genetika. Žádná z těchto domněnek ale zatím nebyla stoprocentně potvrzena. S karcinomem prostaty však lze účinně bojovat, a to právě včasným záchytem, tedy tzv. druhotnou prevencí.

Kníratý listopad

Akce Movember každý listopad připomíná, že by všichni muži měli chodit na preventivní prohlídky své prostaty i dalších ryze mužských partií. Název vznikl ze spojení anglických slov „moustache“ a „November“, tedy „knír“ a „listopad“. Hlavním cílem je zvýšení povědomí o zákeřné rakovině prostaty a s tím souvisejícím faktu, že mnoho mužů umírá zbytečně a v příliš mladém věku. Proto si nechávají růst po celý listopad knír jako symbol boje proti rakovině i jako osvětu a podporu pro nemocné. Hlavním účelem je ale získání dostatku finančních prostředků na léčbu a vývoj nových léků, které se na území České republiky posílají na konto nadace Muži proti rakovině.

3760

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku