Pupalkový olej je skvělým doplňkem stravy zejména pro diabetičky. Pomáhá snížit projevy neuropatie

Pupalkový olej je skvělým doplňkem stravy zejména pro diabetičky. Pomáhá snížit projevy neuropatie
Pupalka dvouletá zaujme svými krásnými žlutými květy, které se používají při zánětech kůže. Zdroj: Shutterstock

Pupalka dvouletá bývala oblíbenou léčivkou již u amerických indiánů. Avšak i v dnešní době se o její příznivé účinky na zdraví zajímají moderní výzkumy. Mnohé zdárně ukončené studie cílily například na přínosy rostliny pro diabetiky. A výsledky jsou velmi zajímavé! Nahlédněte na ně společně s námi…

Pupalkový olej je jednou ze skvělých kosmetických ingrediencí. Jako součást potravinových doplňků představuje silného pomocníka pro zlepšení celkové kondice. Mezi výhody oleje z pupalky patří třeba jeho schopnost zklidňovat záněty, posilovat kosti, podporovat dobré zdraví pokožky, předcházet vypadávání vlasů, zmírňovat bolest a pomáhat při hubnutí.

Laktózová intolerance se nevyhýbá ani diabetikům. Řešením mohou být chutné rostlinné alternativy!

Výrobky bez obsahu laktózy, nebo také chutné rostlinné náhražky jsou na trhu běžně k dostání. Zájem lidí, kteří je vyhledávají kvůli laktózové ...

Pupalka dvouletá a její využití

Rostlina zvaná pupalka dvouletá a její kořen se odedávna používají k léčebným účelům, tj. například k léčbě modřin, hemoroidů, k tlumení bolestí v krku, nebo proti žaludečním nevolnostem. Olej z pupalky se začal v léčitelství prosazovat až později, a to hlavně díky kyselině gama linolenové. Tuto mastnou kyselinu proměňuje lidské tělo na sloučeniny podobné hormonům prostaglandinům, které regulují řadu tělesných funkcí. Tělo si ji sice dokáže vyrobit z jiných typů konzumovaných tuků, avšak v běžně dostupných potravinách není zastoupena ve významnějším množství.

Pupalkový olej je dobrým zdrojem živin

Pupalkový olej se lisuje ze zralých semen rostliny za studena. Má pestré složení, které z něho dělá jeden z nejlepších zdrojů omega 6 mastných kyselin. Málokterý olej z jiných rostlin obsahuje tolik kyseliny gama linolenové (65 až 80 %), tedy kromě toho z brutnáku lékařského nebo z černého rybízu. Obsahuje také důležitou část aminokyselin (organické kyseliny, základní složky proteinů), polyfenoly, vlákninu, spektrum minerálních látek (hořčík, draslík, měď, bór, mangan, železo, zinek, fosfor, vápník) a vitamíny C, E a F, což z něho dělá výborný prostředek pro podporu zdraví těla i pokožky.

Jak může pupalkový olej pomoci diabetičkám?

U žen, které mají cukrovku, bylo vědeckými pracovníky zjištěno, že kyselina gama linolenová v pupalkovém oleji pomáhá předcházet poškození nervů (neuropatii), což je běžná diabetická komplikace. Studie provedená u diabetiček s mírnou neuropatií tedy přesněji prokázala, že jeden rok doplňkové léčby prostřednictvím kyseliny gama linolenové snížil necitlivost, brnění a další příznaky této poruchy lépe než placebo. Zároveň může být pupalka dobrým pomocníkem i pro dámy při premenstruačním syndromu.

Prášek z moringy olejodárné je nově objevený hit v doplňkové léčbě diabetu!

Moringový prášek je oblíbenou součástí zdravého stravování. Je bohatý na minerály (vápník, draslík, železo, hořčík ) a vitamíny A, C, E. Obsahuje ...

Jak užívat pupalkový olej jako potravinový doplněk?

Vhodné potravinové doplňky mohou podpořit celkové fyzické i psychické zdraví. Pokud uvažujete o tom, že byste začali užívat pupalku dvouletou jako olej nebo potravinový doplněk v kapslích, určitě mějte na paměti následující:

  • Olej z pupalky dvouleté zakoupíte běžně v lékárně, a to buď v tekutém stavu, nebo ve formě kapslí.

  • Při cukrovce se doporučuje 5 až 28 gramů pupalkového oleje denně (0,5–2,8 gramů kyseliny gama linolenové).

  • Rozdělení denního doporučeného množství doplňku stravy do menších dávek může snížit riziko žaludečních nevolností.

  • Pupalkový olej užívejte s jídlem, abyste zvýšili absorpci sloučeniny a snížili pravděpodobnost žaludeční nevolnosti jako vedlejšího účinku

Doporučení na závěr: Než pupalkový olej zařadíte do své doplňkové terapie, poraďte se o jeho vhodnosti nejprve se svým ošetřujícím lékařem.

Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com, britannica.com

2174

Diskuze k článku