Psychohygiena rodiče: Abyste se postarali o své dítě s diabetem, musíte se nejdříve postarat o sebe

Psychohygiena rodiče: Abyste se postarali o své dítě s diabetem, musíte se nejdříve postarat o sebe
Zdroj: Shutterstock

Rodičovství je sice krásné, ale leckdy i dost náročné. A to obzvlášť tehdy, pokud jste rodičem dítěte s diabetem. Zřejmě se vám hlavou honí nespočet otázek, na které neznáte odpověď. Možná tak ve změti pravidel a nastavování nového životního stylu celé rodiny zapomínáte právě sami na sebe. Proč je důležité, abyste byli nejdřív v pořádku vy? Jak být oporou svému dítěti a zachovat chladnou hlavu při diagnóze chronického onemocnění, jakým cukrovka je?

Spokojený rodič rovná se spokojené dítě. I s diagnózou diabetu můžete žít plnohodnotný rodinný život. Nedovolte, aby vás diabetes zlomil.

Být rodičem s diabetem přináší mnoho otázek. Zvládnu to? Jakou stravu má mít moje dítě? Jak mu budu píchat inzulin? Jak se s tím vyrovná? Dokážu mu zajistit dostatečnou péči? Dělám vše správně?

Vyrovnání se s diagnózou může trvat i několik let

Pro rodiče je diagnóza cukrovky jejich dítěte mnohdy těžší než pro dítě samotné. Právě rodič si totiž uvědomuje závažnost celé situace, dítě často nikoliv. Prvotně můžete cítit šok. Ihned nerozpoznáte, do jaké míry to ovlivní váš život. Psychologové v souvislosti s těmito situacemi mluví často o zábleskové paměti (flashbulb memories). Jde o vzpomínky, které jsou často přesnější a trvalejší než vzpomínky ostatní, protože vznikají v souvislosti s šokující nebo překvapivou událostí. Jsme si tak schopni vybavit nejmenší detaily i po letech. K zábleskové paměti dochází ve chvíli, pokud událost vzbudí emociální reakci nebo má přímý důsledek na váš vlastní život. Právě diagnóza cukrovky je často v danou chvíli přirovnávána k prožívání hlubokého smutku.

Vyrovnání se s nastalou situací může trvat i mnoho let, proto na sebe neklaďte příliš vysoké nároky. Dejte si čas. Mluvte. Ať už s někým, kdo vaší situaci bude rozumět, nebo s rodičem, který prochází stejnou situací. Sdílejte své pocity s partnerem, přítelem nebo příbuzným. Vědět, co je pro vaše dítě nejlepší, může být někdy velmi matoucí.

Velký rozhovor s Kateřinou Fortelkovou o studiu ve Francii, festivalech i běžných starostech diabetika: “Není nic, co bys kvůli cukrovce nemohl. Jednou to zvládneš.”

Podle Kateřiny u nás ještě chybí mnoho informací, jak cukrovku opravdu zvládnout. K osvětě se snaží přispívat na svém profilu. Kateřinu ...

Proč dbát primárně o sebe

Přiznejte si své pocity. Je normální cítit se frustrovaní a unavení z každodenních starostí. Vše je na vás, to vy nesete zodpovědnost za zdravotní stav svého dítěte. Samo své onemocnění nezvládne a tak víte, že jste to vy, kdo tu rozhoduje. Každý den. Možná také cítíte vinu. Přemýšlíte, co jste mohli udělat lépe, aby se tohle nestalo. A to je normální. Běžné. Nejste jediní.

Pokud chcete dávat, musíte mít kde brát. A to hlavně energii. Vaše emoce mohou být jako na houpačce. Vina, frustrace, bezmoc, smutek, hněv. A potom nadšení, když se vše daří a dítě spolupracuje. Pocity zoufalství, když spolupracovat nechce. Jeho otázky, na které nedokážete odpovědět. Jeho střet s každodenní realitou a vysvětlování, proč opravdu nemůže to, co ostatní. Proč si musí píchat inzulín a jeho soused v lavici nemusí?

Mladá maminka vychovává dvouletého syna s diabetem: “Svou cestu sdílím s ostatními, je to moje terapie. Nikdo pro mě není větší hrdina, než můj syn.”

Frázi, že zdraví je nejdůležitější, oceníte nejvíce právě ve chvíli, když máte dítě. Pro Terezu jsou sociální sítě terapie, jak se s diagnózou ...

Metody psychohygieny

Někdy se dostaneme do situace, ve které nám zkrátka není dobře. Přáli bychom se druhý den ráno probudit a nic z toho neřešit. A pokud to nejde, propadáme zoufalství. Dítě potřebuje dostatečně silného rodiče, aby si mohlo samo dovolit být slabé. Potřebuje cítit oporou a nikoliv strach.

Psychohygiena je soubor pravidel, které prohlubují duševní zdraví. Klade nároky na životní styl a dává návod, jak žít vyrovnanější život. Činí nás odolnějšími vůči nepříznivým vlivům. Jaké jsou základní metody péče o duševní zdraví?

  • Dostatek spánku. Spánková potřeba se u lidí různí. Vypozorujte, jaký počet hodin potřebujete právě vy pro správnou regeneraci a dodržujte jej.
  • Čas sám pro sebe. Nejste jen rodič. Jste i člověk, manžel, partner, přítel, kolega. Trávit čas činnostmi, které jsou pro vás balzámem na duši, je nesmírně důležité. Udělejte si čas na své koníčky a to, co máte opravdu rádi. Sportujte, čtěte nebo se běžte jen projít do lesa.
  • Relaxační a autoregulační cvičení. Jóga či meditace mohou pomoci k lepšímu zvládání stresových situací a podporují duševní vyrovnanost. Během meditace můžete zkusit i techniky vizualizace, kdy budete na úrovni svého vědomí prožívat budoucí situaci tak, jak si ji ve svém životě přejete. Dovolte emocím, aby vám navodili pocit, že už se taková situace opravdu děje.
  • Mějte cíle a sny. Rodiče často zapomínají právě sami na sebe. Celý svůj život podřizují dětem a sami sobě už lásku nedávají. Dávejte si stejnou péči, jakou dáváte svým dětem. Umožněte si snít a plňte si své cíle. I kdyby to měl být kurz malování každé úterý večer.
  • Jezte vyváženou a zdravou stravu. Káva k snídani, obědu i večeři není tím nejlepším, co můžete pro své zdraví udělat. Běžte svým dětem příkladem a ukažte jim, že na jídle skutečně záleží.

Nezapomeňte. I v letadle zkrátka nasazujete nejdříve kyslíkovou masku sobě a potom svým dětem. Vytvořte si ve svém životě vlastní kyslíkovou masku. Vlastní soubor činností, které vám budou vlévat energii do žil. Buďte spokojení rodiče, to je nejlepší příklad pro děti. Ukažte, že i s cukrovkou se dá žít plnohodnotný život. A nikdy nedovolte, aby vás diagnóza chronického onemocnění jako rodinu zlomila.

Autor: Ing. Mgr. Denisa Zajíčková

Zdroj: diabetes.co.uk., as1diabetes.com.au, netinbag.com, next-clinics.cz

2643

Diskuze k článku