Psychiku diabetika často provází výbuchy hněvu či deprese. Aromaterapie může být dobrým pomocníkem

Psychiku diabetika často provází výbuchy hněvu či deprese. Aromaterapie může být dobrým pomocníkem
Esenciální oleje mohou pomoci diabetikovi nejen s potížemi, které se týkají psychiky, ale mnohé z nich jsou vhodné pro management glykémie. Zdroj: Freepik

Diabetici jsou denně vystavováni množství situací, s kterými se běžná populace běžně nesetkává. Ty mají za následek zvýšenou stresovou zátěž, která může významně ovlivnit jejich životy. Práce s vůněmi může být pro ně dobrou pomocí.

Aromata se již po staletí používají pro podporu dobré nálady a celkového uvolnění. Díky klinické aromaterapii také víme, jak chemické složení esenciálních olejů pracuje s limbickým systémem, mozkem a celkově lidským organismem.

Psychika a vůně jsou spojené nádoby

Vnímání vůní skrze limbický systém člověka zanechává v mozku i duši neviditelnou, ale stálou stopu, která ovlivňuje vaše vzpomínky, ať už pozitivně, nebo negativně. S podrážděností, stresem nebo žárlivostí jsme se setkali už opravdu každý, ať už jako malí, v období puberty či v dospělosti. Každá součást našeho života má svá specifika, s kterými je potřeba vypořádat se a zároveň nás nutí k tomu, abychom na sobě lépe pracovali.

Psychosomatika je jedním z důležitých faktorů, na které je potřeba dávat si pozor při zachování dobrého zdraví a co nejlépe fungujícího organismu. Stresové situace se totiž nepříznivě projevují na stavu vašeho těla.

Esenciální oleje neslouží pouze ke zklidnění malých neduhů, pokud jste unavení z práce. Klinická forma aromaterapie jde ještě dál. Kromě toho, že zkoumá působení jednotlivých druhů a jejich chemických profilů v součinnosti s vaším tělem, zaměřuje se i na jejich působení v oblasti duše. Ať už ve formě výběrově omezené olfaktoterapie, nebo psychosomatické aromaterapie. Francouzští kliničtí aromaterapeuté například využívají pomerančový esenciální olej pro zmírňování úzkostí dětských onkologických pacientů.

Fototerapie je léčebná metoda, která může zlepšit spánek. U diabetiků se podílí na úspěšné léčbě ran

Zima sice ještě neřekla poslední slovo, ale již se můžete radovat z pomalu se prodlužujících dnů a nenápadného sílení slunečních paprsků. Ty ...

Diabetes a jeho psychologická specifika

Diabetes je onemocnění, které klade vysoké nároky nejen na stravu toho, kdo se s ním léčí, ale ovlivňuje život celého okolí. Kromě toho, že se esenciální oleje používají k tomu, aby podpořily díky obsahu určitých aromatických molekul úspěšný management krevní glukózy, mohou se na ně diabetici spolehnout také jako na podpůrný prostředek pro lepší emoční zvládání onemocnění.

Odborné zdroje navíc uvádí, že lidé, kteří se potýkají s chronickým stresem, vykazují nízkou odolnost vůči zvýšené psychické zátěži, trpí spánkovými potížemi nebo depresivními stavy, mají zvýšené riziko rozvoje diabetu II. typu.

Ti, kteří se již s diabetem léčí, se v mnohých případech potýkají s projevy úzkostí, nespecifikovaného hněvu a dalšími obtížemi, které je mohou dostat do křesla psychoterapeuta. Specialisté říkají, že míra výskytu depresí je u diabetiků dvakrát vyšší než u těch, kteří s cukrovkou nebojují. Navíc je zhoršuje fakt, že diabetik často nedostane potřebnou pomoc v oblasti psychosomatiky tak, aby mohl onemocnění zvládat lépe. To má nepříznivý vliv na hladinu krevního cukru a také jeho nejbližší okolí, které se potýká s potížemi sebeovládání a výbuchy hněvu. Stresové situace navíc u diabetiků zvyšují riziko kardiovaskulárních komplikací.

Dejte si yerba maté. Latinskoamerická rostlina překvapí chutí i zdravotními výhodami pro diabetiky

Maté má mnoho výhod, které ocení všichni milovníci nápojů, jež dodávají energetické povzbuzení. Pojí se s ním ale také určitá rizika, která není ...

Kdy lze použít esenciální oleje při psychických potížích?

Esenciální oleje se typicky v psychosomatice používají při depresivních stavech, úzkostech, nedostatku sebevědomí nebo po prožitých traumatech. Typickým příkladem může být například cypřiš, který se doporučuje pro lepší zvládání emočního šoku při ztrátě blízké osoby. Růže je indikována při ženských traumatech nebo při hormonální nerovnováze (poporodní deprese).

Esenciální oleje používané v psychosomatice působí jako tonika nervového systému, dokáží jej povzbudit, nebo uklidnit – podle momentální potřeby.

Mohou být dobrými pomocníky také pro zlepšování paměti při učení a snadnějšímu zapamatování si látky na zkoušky, lze jimi také snižovat nervozitu zkoušení provázející. U dětí pak efektivně eliminují noční strachy a podporují jejich dobrý a klidný spánek. Pro uklidnění například před zubařským zákrokem je dobré mít u sebe malou lahvičku s obsahem pomerančového nebo citronového hydrolátu, který si nastříkáte na obličej v čekárně.

Jaké esenciální oleje se ještě typicky používají v psychosomatické aromaterapii?

  • Ylang-ylang (Cananga odorata) je silným uklidňujícím prostředkem a tonikem pro nervový systém. Při použití v případech emočního šoku, úzkosti nebo trémy snižuje krevní tlak, zpomaluje dýchání a zklidňuje bušení srdce.
  • Vavřínový esenciální olej (Laurus nobilis) zklidňuje a uvolňuje napětí. Je indikován v případech stresu spojeného s nadměrnou plachostí, například před mluvením na veřejnosti. Hodí se před zkouškou, pro povzbuzení, podpoření koncentrace a uvolnění. Při útrapách, úzkostech nebo latentních depresích se esenciální olej z vavřínu používá zředěný v rostlinném oleji, při masáži solar plexu, podél páteře a chodidel.
  • Petitgrain (list hořkého pomeranče Citrus aurantium) voní jemně a příjemně. Jeho relaxační účinky působí skvěle proti stresu a nespavosti. Používáním tohoto esenciálního oleje se běžně snižují projevy úzkostí.
  • Heřmánek římský (Anthemis nobilis) je indikován při podrážděnosti, nervové depresi, nervové krizi a nespavosti, uklidňuje vzrušení, uvolňuje nervové napětí a stres. Utišuje také fyzickou bolest (používá se lokálně v případech jako revmatismus, artritida, výrony, bolesti zubů, hlavy) tím, že znecitlivuje nervy a snižuje zánět tkání.
  • Esenciální olej ze sladkého pomeranče (Citrus sinensis L.) působí proti stresu, úzkosti a poruchám spánku. Používá se u dospělých nebo dětí. Navíc přináší do života uživatele vitalitu a obnovuje energetické rezervy, proto se doporučuje při apatii, depresi nebo chmurách.
  • Růžové geránium (Pelargonium graveolens) je přírodní léčivý a regenerační prostředek. Vyrovnává neuro-vegetativní systém, proto je indikován v případech výrazného stresu a záchvatů úzkosti.

Upozornění: Esenciální oleje mají specifické chemické profily, jejichž komponenty vykazují interakce s léčivy (antikoagulanty, hormonální terapií, léky na vysoký krevní tlak, ale také farmaky pro lepší management hladin krevní glukózy). Jejich použití je dobré konzultovat s ošetřujícím lékařem, kontraindikace esenciálních olejů jsou snadno dohledatelné. Diabetici na medicínské podpoře kontroly krevní glukózy se tak mohou úspěšně vyhnout hypoglykémii. Článek nenahrazuje lékařskou konzultaci, je pouze informativního charakteru.

Zdroje: Diabetes.co.uk, Aromaweb.com, Britannica.com

2040

Diskuze k článku