První elektronický obvaz: Převratný výzkum, díky kterému lze urychlit i hojení diabetických vředů
Co jsme v minulých letech mohli spatřit jen ve filmech o hrdinech, to se dnes stává skutečností. Výzkumníci z Northwestern University přichází s prvním příkladem chytrého regeneračního systému, který díky elektroléčbě urychluje hojení ran. Tento elektronický obvaz by mohl být mocným nástrojem i pro ty, které trápí například diabetické vředy. Je tedy vcelku logické, že tento výzkum podpořil i Národní ústav pro diabetes.
Malý, pružný obvaz urychluje hojení tím, že dodává bezbolestné elektrošoky přímo v místě rány. Je také ale schopen sledovat proces hojení a upozornit lékaře na možné problémy. Výhodou je, že jsou tyto obvazy zcela vstřebatelné. Jedná se tak o převratnou novinku především pro diabetické pacienty, kterým může bioelektronický obvaz doslova zachránit život.
Nehojící se rány
U lidí s diabetem se předpokládá pomalejší hojení ran, zato rychlejší postup infekce. Je to způsobeno především špatnou kompenzací krevního cukru, který způsobuje poškození nervů vedoucí k necitlivosti. K hojení ran je potřeba krev, která přináší do rány kyslík a živiny. Pokud však rána nemá dostatečný přísun krve, hojí se až dvakrát déle, nebo vůbec. Proto je velmi důležité jakoukoliv ránu co nejrychleji uzavřít a ošetřit. Jen tak můžete snížit riziko komplikací, které s sebou nehojící se rány u diabetiků přinášejí.
Fakt: Až 25 % diabetických pacientů se někdy potýkalo s diabetickým vředem na noze.
Každodenní důkladná kontrola celistvosti a zbarvení kůže na nohou a na rukou by měla být pro všechny diabetické pacienty zásadní. Zanedbání nehojících se ran může mít fatální následky v podobě rozsáhlých infekcí, které mohou končit i ztrátou končetiny nebo smrtí. Vysokou hladinou cukru v krvi riskujete:
- neuropatii, která je jednou z příčin poškození nervů a cév v těle, a kterou doprovází ztráta citlivosti v končetinách,
- periferní cévní onemocnění, tedy zúžení cév, které zároveň snižují průtok krve do končetin,
- problémy s imunitním systémem, který nebude schopen vyslat bojové buňky k hojení ran, a zasáhnout tak v místech, kde je to potřeba,
- zvýšené možnosti infekce, protože jak je známo, bakteriím se daří v krevním řečišti, které je bohaté na cukry.
Diabetické vředy pod drobnohledem
Tento kožní defekt je vlastně způsoben především tím, že váš krevní cukr není v cílovém rozmezí (tedy minimálně ze 70 %). Přispívají k tomu i stálé výkyvy glykémie nebo další přidružené choroby. Z počátku se v končetinách (především dolních) objevuje mravenčení, pálení, ztráta citlivosti, bolest, otok, ale může započnout i malým neléčeným puchýřkem. Už v těchto chvílích byste měli vyhledat svého obvodního lékaře. V dalších fázích se rána rozšiřuje, prohlubuje a může dokonce i mokvat.
Kde najdete nejvíce vlákniny? V okurce ani rajčatech rozhodně ne!
Zavedeným pravidlem internetu se stalo, že dostatek ovoce a zeleniny zajistí i dostatek vlákniny během dne. Není tomu ale vždy tak! Tak například ...
Síla elektriky
Nový výzkum ohledně chytrého regeneračního obvazu je finančně efektivní, snadno se aplikuje, je přizpůsobivý, pohodlný, a především je účinný v uzavírání ran a v následném hojení. Dvě elektrody ve tvaru květu (na video se můžete podívat zde) fungují na bázi elektrických signálů, které jsou bezbolestně vysílány do těla. Tím se stimulují nové buňky tak, aby migrovaly přímo do rány, kde regenerují kožní tkáň. Tím se snaží podpořit normální elektrické prostředí v ráně (tak totiž funguje normální lidské tělo u zdravého jedince).
Fakt: Většina přístrojů, která dosud pracovala s elektrickou energií, zahrnovala objemné stroje, které bylo do této doby možné používat pouze pod dohledem v nemocnici.
Hojení a následná kontrola
Zařízení na druhé straně obsahuje také cívku pro sběr energie a systém komunikace, které bezdrátově přenáší veškerá data v reálném čase (něco jako monitor glukózy). Měřením odporu elektrického proudu v ráně lékaři zjistí, zda se rána hojí tak, jak má. Čím je odpor proudu slabší, tím je proces hojení účinnější. Po procesu hojení se veškerý materiál vstřebá do těla, aniž by narušil ránu, která byla právě zahojena (na rozdíl od fyzického odtrhávání bandáže, která může poškodit okolní tkáň). K tomu všemu je však možné podpořit jakékoliv další hojení:
- zdravou a vyváženou stravou,
- přidáním vitamínu C, zinku a bílkovin do stravy,
- cvičením,
- zákazem kouření.
Závěrem
Je nutné uvést, že výzkum byl prozatím prováděn na laboratorních myších s diabetickými vředy, i tak jsou výsledky opravdu převratné a zásadní. Ty totiž prokazují, že i pouhá třicetiminutová elektrická stimulace dokáže urychlit hojení až o 30 %. Další fáze předpokládá testování na diabeticích, a protože obvaz využívá vlastní léčivou sílu těla, ke které nejsou potřeba žádné jiné biologické látky, bude jeho uvedení na trh reálné již v brzké době.
Zdroje: sciencedaily.com, healthline.com, news.northwestern.edu
1781