Léčíte se s poruchami krevního oběhu? Na tyto potravinové doplňky byste si měli dávat pozor nejen při diabetu
První čakra: Cítíte se nejistí a plní strachu? Možná se potřebujete více ukotvit prostřednictvím múládháry
Zdroj: Freepik
Přestože čakry nejsou na první pohled vidět, podílejí se významně na fungování našich těl, zodpovídají za naše prožitky a ovlivňují náš způsob komunikace s okolím. Především rozmach civilizačních nemocí poukazuje na dlouhodobé zanedbávání rovnováhy v čakrách. Jak ale docílíme jejich zharmonizování? Pojďme společně zjistit, jestli v nefunkčních programech způsobujících bloky v čakrách náhodou nejedeme také.
Tentokrát podrobněji prozkoumáme první čakru – múládháru – známou též jako „kořenová čakra“ a odhalíme, za jaké oblasti našeho života je zodpovědná.
Energetické víry prozradí, jak jsme na tom se zdravím
V úvodním článku čakrového seriálu jsme se seznámili se systémem čaker – přirozenými energetickými víry uvnitř našeho těla. Vysvětlili jsme si tok energie z vnějšího prostředí čakrami a také to, že čakry zpracovávají veškeré informace, se kterými přijdou do kontaktu.
Následně vysílají energii ze středu těla ven, čehož se využívá při diagnostice jejich stavu. Poukázali jsme na fakt, jak je důležité udržovat tato energetická centra otevřená a v harmonii, a tím předcházet zdravotním obtížím.
Vědci upozorňují: Lunární fáze ovlivňují glykémii. Čemu jít naproti v období přicházejícího úplňku?
Úplněk učaroval snad každému. Vídáme ho v pohádkách i hororech a je s ním spjato mnoho tradic. Bylinkářky chodívají o úplňkové noci na sběr ...
Múládhára představuje naše kořeny
První čakra si zaslouží naši pozornost obzvlášť. Má klíčový význam, protože je základnou čakrového systému. Nemůžeme se posunout na čakrovém žebříčku výše, aniž bychom nejprve nevyřešili potíže v kořenové čakře. Přes sedací nerv vedoucí celými končetinami nás múládhára propojuje se zemí.
Díky gravitaci jsme doslova zakořeněni ve hmotě. Člověk, který se potýká se zdravotními problémy nebo je limitován nedostatkem peněz, je zaseknutý na úrovni první čakry. Pokud se to týká právě vás, je vhodné položit si některou z těchto otázek a pozorovat pocity, které ve vás vyvstanou:
- Mám strach z ukotvení a přilnutí k jednomu místu/člověku/profesi…?
- Brání mi něco, abych se byl/a schopen/schopna postavit na vlastní nohy?
- Kdo je zodpovědný za moje přežití?
- Jaké bylo moje dětství z pohledu materiálního zajištění?
- Jsem ve spojení se svým tělem a naslouchám jeho potřebám?
Nehodnoťte odpovědi, jen vnímejte své emoce a pocity, které se mohou projevit kdekoli v těle. To nás může navést k místu, které potřebuje zvláštní péči a pomoc. Především diabetici (kteří mají typicky nerovnováhu ve třetí čakře), by si měli věnovat pozornost – nebrat analýzu svých pocitů jako projev sobectví, ale životní nutnost.
Charakteristika první čakry – živočišná a toužící po přežití
Prozkoumejme nyní blíže typické atributy múládháry:
- Nachází se ve spodní části páteře, v oblasti hráze a kostrče.
- Pojí se se živlem Země (vibrace této čakry jsou nejhutnější, vibruje nejpomaleji, a tím manifestuje tvar a pevnost).
- Souvisí s hmotnými pozemskými záležitostmi, jako je stav fyzického těla nebo materiální a finanční existence.
- Její barva je červená.
- Váže se na čichový smysl.
- Funkcí 1. čakry je uvědomění si holé existence. Vědomí se zabývá úrovní přežití a nic jiného jej nezajímá.
- Hlavní působící silou je gravitace.
Nerovnováha v první čakře se projevuje na fyzické rovině problémy s nadváhou, zácpou či koleny, na psychické rovině se projevuje pocitem strachu.
Mluvte se svými orgány a naslouchejte
Další možností, jak se více naladit na své tělo, je vyzkoušet toto jednoduché cvičení.
- Představte si, že mluvíte za jednotlivé části svého těla, jako by nám konkrétní tělesné části či orgány říkaly, jak se cítí.
- Informace vysílané určitými částmi těla mohou být pozitivní i negativní, jako celek pak dávají poměrně přesný obrázek o kvalitě vašeho zdraví.
- Zapište si přesné odpovědi, jak vám běží hlavou nebo jak je vnímáte.
- Věty formulujte slovy „jsem“, „připadám si“, „cítím se“ atd.
- Například pokud mluvíte za svoje kolena a pociťujete slabost v kolenou, napište „jsem zesláblý/á“.
- Poté všechny výroky vztahujte k tělu jako k celku, bez upřesnění, ke které konkrétní tělesné partii se vztahovaly.
- Tímto cvičením se bez obalu zviditelní, jak celkově vnímáte zdraví svého těla a života obecně.
Tenisový loket postihuje sportovce málokdy. Častá práce u počítače je však jasnou pozvánkou
Nepříjemné a hlavně soustavné bolesti kloubu na vnější straně lokte mohou být právě příznakem tzv. tenisového lokte. Bolest se projevuje zejména ...
Neignorujme úzkosti, je to volání našeho těla po pozornosti!
Buďte k sobě upřímní, možná budete překvapeni, co na vás vlastní orgány prozradí. Často se v oblasti první čakry setkáme s pocity, jako je strach, nejistota, odcizení, nestabilita či ztráta kontaktu se zemí. Tyto stavy občas zažívá každý, a pokud se k tomu přidá ještě strach v souvislosti s nemocí, je dobré to neignorovat a tyto emoce si přiznat.
Náš úkol na úrovni první čakry je naučit se naše tělo přijímat a uznávat jej. A právě proces ukotvení je to, co nás k sebepřijímání dovede.
Ukotvení rozjasňuje všední dny
Ukotvení je proces, při kterém vědomě přenášíme pozornost do těla. Soustředíme se na přítomný okamžik, a je jedno, jestli jsme zrovna na procházce v přírodě nebo vaříme oběd. Díky ukotvení sama sebe se propojíme se Zemí a světem kolem nás. Tím dojde k přenosu našeho stresu do Země a nám se uleví. Pomoci s ukotvením nám mohou i jednoduché triky, jako je směřování pozornosti k určitým předmětům – mísa ovoce na stole, květiny ve váze nebo prvky přírody mohou poskytnout dočasné útočiště rozjitřené mysli.
Z pohledu výživy je vhodné pro větší ukotvení konzumovat stravu bohatou na bílkoviny (kromě masa jsou proteiny obsaženy především v luštěninách, vejcích, ořeších či v mléčných produktech).
Pohybové aktivity podporující ukotvení:
- jakékoliv pohyby, které utváří kontakt se Zemí: skákání nahoru a dolů, dupání, kopání, běhání,
- jógové pozice typu předklony v sedě, most nebo kobylka,
- bosá chůza,
- saunování a otužování.
Kromě pobytu v přírodě, fyzických cvičení a kvalitního stravování mají na harmonizaci první čakry blahodárný vliv také masáže, vědomý odpočinek a spánek. Zkusme tedy občas jen tak vypnout, uvelebit se v křesle a chvíli nedělat vůbec nic. Dokážete to?
Zdroje: yoga4yogi, joga, Velká kniha o čakrách
28874