První aplikace inzulinu: Pokoj smrti plný dětí se změnil v místo radosti a naděje
Je tomu již více než 100 let od doby, kdy byl objeven inzulin. Objev této zázračné látky byl světu oficiálně oznámen 14. listopadu 1921 a o pouhé dva měsíce později došlo k první aplikaci lidským pacientům s diabetem 1. typu. Za asistence Johna Macleoda z University of Toronto začali vynálezci inzulinu – Frederick Banting a Charles Best – podávat inzulin dětem v kómatu na dětském oddělení torontské nemocnice. Stačilo jen pár hodin k tomu, aby se z pokoje, ve kterém již visela smrt na vlásku, stala místnost naplněná neskrývanou radostí a nadějí.
Před vynálezem inzulinu spočívala léčba diabetu 1. typu především v těžké restrikci stravy. I když byly pacientům s diabetem nasazeny velmi přísné diety s minimálním příjmem sacharidů (některé předepisovaly pouhých 450 kalorií denně), nadále probíhala autoimunitní destrukce beta buněk, která vedla k výraznému úbytku hmotnosti, vyhublosti a nakonec diabetické ketoacidóze, kómatu a smrti. V podstatě se dá říci, že všichni pacienti, kteří před rokem 1922 onemocněli v dětství cukrovkou, byli vystaveni brzkému úmrtí. Život zachraňující terapie však přeci jen nakonec přišla.
Vitamín C: Nepodceňujte jeho příjem, je zásadní pro zdraví. Zlepší imunitu, náladu i paměť
Vitamín C potřebujeme pro celou řadu procesů v našem organismu. Jedná se o základní vitamín, ovšem naše tělo si ho nedokáže vyrobit samo. I když ...
Stačilo 24 hodin k poklesu nebezpečně vysokých hladin glukózy v krvi
Psal se leden roku 1922, když se vynálezcům inzulinu podařilo s pomocí biochemika J. B. Collipa extrahovat přiměřeně čistý vzorec inzulínu ze slinivky břišní skotu, který bylo možné aplikovat lidským pacientům. Rozhodli se proto podat jej pacientům na dětském oddělení University of Toronto, kde většina z nich byla v těžkém kómatu. Úplně prvním člověkem, který dostal inzulinovou injekci, se stal tehdy 14letý kanadský chlapec Leonard Thompson. Ten byl do torontské nemocnice přijat 2. prosince 1921 a trpěl závěrečnými fázemi onemocnění – byl podvyživený, bledý, vypadávaly mu vlasy, z dechu byl cítit aceton. Jeho otec proto ze zoufalství a strachu ze ztráty syna povolil lékařům podání experimentální látky. K aplikaci inzulinu došlo 11. 1. 1922 – a zafungoval! Během 24 hodin klesly Leonardovy nebezpečně vysoké hladiny glukózy v krvi na téměř normální hodnoty.
Banting a Best se proto rozhodli podat inzulin i dalším pěti desítkám dětských pacientů. Obcházeli lůžko po lůžku, na kterých byly děti v kómatu a zoufalí rodiče očekávali jejich smrt. Než aplikovali poslední dávku, začaly se probouzet první děti. Podařilo se jim probrat z kómatu všechny děti, které se zde léčily.
Leonard Thomson žil dalších 13 let
Díky aplikaci inzulinu žil první léčený pacient Leonard Thomson dalších 13 let. Zemřel 20. dubna 1935 ve věku 27 let na bronchopneumonii a komplikace cukrovky.
Můj příběh: Známí splácí hypotéku na bydlení, já mám kvůli cukrovce a lenosti úvěr na nové zuby
Všechno začalo někdy před deseti lety. Byl jsem čerstvě ženatý, měj jsem dobrou práci, dostal jsem se na vysněný manažerský post, na který jsem ...
Pozoruhodná terapeutická odpověď je jen začátek
I přes fenomenální úspěch, kterého se podařilo dosáhnout na University of Toronto, objevitelé inzulinu věděli, že jejich objev je na samém začátku a je potřeba jít ještě dále. Macleod a Campbell v roce 1925 naznačili, že při použití inzulinu by bylo samozřejmě ideální, kdyby mohl být dodáván tak, aby napodoboval přirozený proces. Při výzkumech, jež probíhaly v následujících pěti desetiletích, pak vědci odhalili komplikace spojené s konvenční léčbou diabetu 1. typu inzulínem – jednalo se zejména o zvýšené riziko postižení očí (o 31 %), cévní mozkové příhody (o 10 %), selhání ledvin (o 22 %), infarktu myokardu (o 21 %) či riziko amputace končetiny (o 12 %). Výzkumy v dalších letech pak prokázaly, že předcházet komplikacím diabetu u osob bez existujících potíží či zpomalit progresi u pacientů s časnými komplikacemi lze předejít vhodnými intenzivními režimy diabetu, zejména pravidelnou aplikací inzulinu několikrát denně, přičemž také došli k závěru, že hlavní příčinou mikrovaskulárních komplikací diabetu je hyperglykémie.
Světový den diabetu slavíme 14. listopadu
Již zítra, tedy 14. listopadu, slavíme Světový den diabetu, a tak rozhodně stojí za to připomenout si příběhy, které změnily a zachránily životy diabetiků po celém světě. A jména Fredericka Bantinga a Charlese Besta bychom rozhodně neměli zapomínat…
Zdroje: diabetes.org, diabetes.org.uk, umassmed.edu, iamdiabetic.eu, link.springer.com
11419