Průlomový výzkum o cukrovce by mohl vést k ukončení pravidelného podávání inzulínu

Průlomový výzkum o cukrovce by mohl vést k ukončení pravidelného podávání inzulínu
Nový výzkum naznačuje šanci zbavit se do budoucna inzulinových injekcí Zdroj: Freepik/pikisuperstar

Výzkumní pracovníci z institutu Baker Heart and Diabetes Institute tvrdí, že objevili potenciální novou léčbu cukrovky I. typu. Léčba využívající stávající léky proti rakovině by v budoucnosti mohla nahradit potřebu pravidelné injekční aplikace inzulinu.

Australští vědci tvrdí, že se jim podařilo dosáhnout průlomu v léčbě cukrovky I. typu, který by mohl v budoucnu nahradit potřebu pravidelných inzulinových injekcí. Výzkum je v počátcích. Před vědeckými pracovníky je nyní další fáze výzkumu, která by měla zahrnovat předklinické testy na zvířatech.

Diabetes I. typu

Cukrovka I. typu je onemocnění vznikající poškozením tzv. beta-buněk v ostrůvcích slinivky břišní a ztrátou schopnosti produkovat inzulin. Nejčastější příčinou je autoimunitní (protilátkami proti vlastnímu tělu vznikající) zánět. Při záchytu

Zázvor: Skvělý spojenec v boji s chřipkou, záněty, cukrovkou a vysokým cholesterolem

Zázvor má velmi nízký glykemický index (GI), což znamená, že hladina cukru v krvi po jeho konzumaci stoupá jen pomalu, což ocení jak diabetici, ...

Šance zbavit se inzulinových injekcí

Nahrazení poškozených beta buněk z vnějších zdrojů, eventuálně spuštění regenerace beta buněk v těle by mohlo potenciálně snížit nebo odstranit potřebu inzulínových injekcí u osob s diabetem I. typu.

Buňky slinivky břišní by mohly začít produkovat inzulin

Australským vědcům z institutu Baker Heart and Diabetes Institute se v rámci výzkumu podařilo regenerovat a zmanipulovat stávající kmenové buňky slinivky břišní tak, aby je přiměli k produkci inzulinu.

Studie melbournských vědců navazuje na předchozí práci výzkumných pracovníků z Monash University, kteří použili dva stávající léky proti rakovině.

Profesor Sam El-Osta, vedoucí výzkumu a vědecký pracovník z institutu Baker Heart and Diabetes Institute, uvedl, že potenciální léčba by mohla být v budoucnu použitelná pro děti i dospělé, jejichž tělo přirozeně neprodukuje dostatek inzulinu, nebo nevyužívá tento hormon, jak by mělo.

Objevili jsme schopnost využít zbývající buňky slinivky břišní pacienta a ovlivnit tyto buňky tak, aby se chovaly jako beta-buňky produkující inzulin,“ řekl profesor El-Osta v rozhovoru pro rozhlasovou stanici ABC Radio Melbourne. „To by mohlo potenciálně vést ke změně průběhu diabetu a případně by to mohlo eliminovat potřebu nepřetržitých inzulinových injekcí u některých lidí žijících s diabetem I. typu.“

Pro řadu lidí, kteří žijí s cukrovkou a musí si několikrát denně aplikovat inzulin, by to byla převratná příležitost zbavit se injekcí.

Vědci uvedli, že potenciální léčba by mohla být ve srovnání se současnými možnostmi léčby diabetu I. typu „rychlá“. Léky proti rakovině, které použili v rámci výzkumu, již byly schváleny americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. „Podařilo se nám tyto léky znovu použít a zjistit, zda bychom mohli ovlivnit dráhu pomocí těchto inhibitorů malých molekul v buňkách pankreatických vývodů,“ uvedl profesor El-Osta. „Můžeme rychle ovlivnit obnovu inzulínu během několika dní na misce z tkání získaných od dárců diabetu I. typu, a to jak od dětí, tak od dospělých.“

Výzkumníci z Baker Heart and Diabetes Institute jsou optimističtí a věří, že jejich práce by mohla potenciálně pomoci i lidem s diabetem II. typu, kteří jsou závislí na aplikaci inzulinu.

Jídlem proti cukrovce: Květák pomáhá s regenerací slinivky břišní. Zkuste květákovou polévku na kari

„Květák není nic jiného než zelí s vysokoškolským diplomem,” řekl Mark Twain. A měl pravdu. Tato košťálová zelenina se vyznačuje vysokým obsahem ...

Obrovská naděje

Jde o neuvěřitelně vzrušující zjištění. Výzkum totiž naznačuje, že existuje cesta, jak mohou lidé s diabetem I. typu obnovit produkci inzulínu, a to potenciálně pomocí buněk z vlastního těla. Tato metoda by mohla eliminovat potřebu imunosupresivní léčby při transplantacích slinivky a mohla by vyřešit problém omezené dostupnosti ostrůvků k transplantaci.

Zdroje: nzip.cz, nature.com, abc.net.au

Foto: Freepik/pikisuperstar

27626

Diskuze k článku