První diabetici podstoupili terapii s využitím kmenových buněk

První diabetici podstoupili terapii s využitím kmenových buněk

První pacienti s diabetem 1. typu v Evropě vyzkoušeli ve spolupráci se společností ViaCyte novou léčbu s využitím kmenových buněk. Cílem terapie je obnovit přirozenou tělesnou kontrolu glykemie.

Přímá substituční léčba buněk v Langerhansových ostrůvcích (PEC popř. známá také jako VC-02) má zapůsobit tak, že nefunkční beta-buňky budou nahrazeny buňkami novými. Během terapie lékaři pacientům implantovali váček s novými, živými kmenovými buňkami. Ochranný obal váčku buňky chrání, dokud se v těle dostatečně neadaptují. Nové kmenové buňky se v těle postupně přizpůsobí tak, že budou schopny s ohledem na stav glykemie produkovat inzulin.

Počátky této přelomové léčby sahají do bruselského Centra pro beta-buněčnou terapii u diabetiků, kde vědci zjistili, že kmenové buňky implantované do těla v ochranném obalu jsou schopné se vyvinout do podoby beta buněk Langerhansových ostrůvků. Právě ty za normálních okolností u zdravých lidí produkují inzulin. Ve druhé fázi této experimentální léčby se zkoumá, jak účinně jsou nové buňky schopné produkovat inzulin. Následně budou terapii testovat klinická pracoviště v USA, a pokud by se terapie kmenovými buňkami ukázala jako účinná, znamenalo by to velký přelom v léčbě diabetu 1. typu.

Zdroj: www.diabetes.co.uk

487

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku