Z deníku diabetika: Cukrovku jsem nezvládala, jídelníček byl pro mě boj. Pomohla až nutriční terapeutka
Propolis a včelí pyl jsou dva poklady z úlu, které přináší diabetikům hned několik zdravotních výhod
Zdroj: Pixabay
Zima ještě neřekla poslední slovo, a proto je dobré povolat na posílení imunity spolehlivé pomocníky! Včelí produkty jsou plné vitamínů a minerálů a účinně podpoří chod vašeho organismu i psychiku.
Včelím produktům se nemusíte vyhýbat ani jako diabetici. Konzumace včelího pylu a propolisu byla zkoumána vědci, a to s poměrně zajímavými výsledky jak u cukrovky I., tak II. typu. Vybudují neprůstřelnou imunitu, pomohou s hojením ran a mají také vliv na eliminaci možných zdravotních komplikací.
Apiterapie: Zdraví z úlu je dostupné také pro diabetiky
Léčení pomocí včelích produktů neboli apiterapie má dlouhou tradici. Řeší drobné neduhy každodenního života prostřednictvím nekomplikované a efektivní pomoci již od dávných dob. Využívá ozdravných schopností medu, pylu, propolisu, včelího vosku, včelího jedu a mateří kašičky k posílení lidského organismu.
Má za cíl nadopovat lidské tělo prospěšnými minerály a vitamíny v dobře vstřebatelné formě, a tak podpořit jeho celkové přirozené funkce tak, aby vám co nejlépe sloužilo.
Apiterapie si našla také své místo na poli kosmetiky. Ať už v potravinových doplňcích, které mají podporovat dobrý růst a stav vlasů, hojení a hydrataci pokožky nebo působit jako protizánětlivé prostředky pro ošetření problematického typu pokožky a protistárnoucí činitelé. Této léčebné metody se nemusíte bát, ani když jste diabetik. I pro vás se najdou vhodné produkty, které můžete bezpečně používat.
Kdy se používá apiterapie a jaké má výsledky?
Apiterapie se používá nejen pro podpoření imunitních funkcí a pro to, aby byla vaše pleť krásná a zdravá, ale můžete se s ní setkat také jako s alternativní metodou, která doplňuje klasickou medicínskou léčbu onemocnění, u kterých byste to možná vůbec nečekali. Bohužel se ale opírá pouze o dlouhodobou zkušenost z lidové medicíny a neexistuje mnoho materiálů, které by její metodiku seriózně vědecky podložily. K čemu se tedy používá?
-
V tradiční čínské medicíně se používá spojení akupunktury a včelího jedu při léčbě epilepsie. Metoda spočívá v ponoření jehly do roztoku jedu nebo položení malého množství roztoku na akupunkturní bod před jeho stimulací.
-
Apiterapeuté také tvrdí, že může být prospěšná při léčbě roztroušené sklerózy a Parkinsonovy choroby, tvrzení ale nejsou podložená studiemi.
-
Studie, která hodnotila schopnost včelího jedu snižovat projevy bolesti, byla provedena v Koreji na potkanech. Ukázala, že velmi koncentrované dávky čištěného včelího jedu by pomohly zlepšit určitý typ artritidy.
Upozornění: Vzhledem k nedostatku studií o její účinnosti a bezpečnosti by apiterapie v žádném případě neměla nahrazovat medicínskou léčbu. Obzvláště, pokud se jedná o aplikaci včelího jedu, musí být nutně praktikována medicínsky vzdělaným člověkem.
Bioterapie jsou doplňkové naturopatické techniky. Mají za cíl podpořit zdraví člověka jako celek
V klasické medicíně jsou bioterapie techniky patřící do genových terapií. Ty se týkají přenosu a manipulace s geny. Patří do nich substituční ...
Objevte včelí pyl
Pyl je základním zdrojem bílkovin pro včelstva. Bez něho by nebylo možné jejich přežití. Za rok lze pro léčebné účely z úlu získat až 4 kila pylu. Organický včelí pyl přináší mnoho zdravotních výhod také člověku. Je k dostání v lyofylizované formě (sušený mrazem) nebo sušený částečnou či úplnou dehydratací. Pokud sáhnete po bio produktu, můžete si být jisti, že výrobce zachází s včelstvy v rámci přírodní rovnováhy a snaží se o zachování biodiverzity a pohody včel. Skládá se z 25 až 30 % z bílkovin (volné bílkoviny a aminokyseliny), dále obsahuje 30 až 55 % sacharidů a 1 až 20 % lipidů. V závislosti na tom, z jaké rostliny pochází, se může procentuální zastoupení lišit.
Včelí pyl je skvělým potravinovým doplňkem, který můžete užívat, abyste lépe zvládli přechody mezi ročními obdobími.
Jde o potravinu velmi bohatou na živiny, jejíž součástí jsou také vitamíny skupiny B, draslík, hořčík a železo. Je doporučován jako dobrý pomocník při vypadávání vlasů a ceněný pro výborné antioxidační schopnosti díky obsahu vitamínů A, E a C. Dodává tělu také potřebný vitamín D, kterého má v zimě náš organismus nedostatek.
Jak působí?
- Bojuje proti fyzické i psychické únavě.
- Doporučuje se i jako doplněk při léčbě benigní hyperplazie prostaty, křivice nebo poruch růstu.
- Zvyšuje imunitu během měnících se ročních období.
- Je vhodný také při poruchách trávení.
- Zlepšuje hojení ran a působí jako protizánětlivý činitel. Pro diabetiky může být prospěšný také jako zdroj pro obnovení energetických rezerv.
- Podporuje dobré funkce nervového a svalového systému, napomáhá zachovat bystré kognitivní funkce.
- Lze používat jako prevenci sezónních alergií.
- Jedna ze studií zkoumala s úspěchem propolis a včelí pyl jako preventivní přírodní produkt proti diabetem indukované dyslipidémii a poškození jater a ledvin u diabetiků II. typu.
- Další studie se zajímala o vliv včelího pylu na inzulínovou sekreci při diabetu I. typu a zjistila, že by mohl být v tomto případě rovněž prospěšný.
- Doporučuje se užívat jako třítýdenní kúru. Měl by být uchováván v lednici a užíván ráno na lačný žaludek.
Upozornění: Léčíte-li se s diabetem, je potřeba konzultovat užívání potravinových doplňků, které mohou ovlivnit metabolismus glukózy, s ošetřujícím lékařem, abyste se vyhnuli projevům hypoglykémie nebo inzulínové rezistence.
Při ztrátě vlasů u diabetiků mohou pomoci farmaka i příroda. Ve většině případů není ztráta trvalá
Krásné vlasy jsou korunou celkového vzhledu, říkají mnoho o tom, jak se stravujete, zda jste ve stresu, nebo v pohodě, jestli se o sebe celkově ...
Propolis zatočí s nemocí a pomůže také snížit diabetický zánět
Tuhý, rostlinný, pryskyřičný materiál propolis byl pro své blahodárné účinky uznáván již od starověku. Má rozmanité léčivé schopnosti. Při teplotě 15 °C je tvrdý a drobivý, pokud je v prostředí, kde je teplota více než 30°C, měkne a stává se lepkavým. Chuť je nahořklá, mírně štiplavá. Barva se může velmi lišit, pohybuje se v odstínech mezi žlutou a tmavě hnědou. Za jeho nádhernou medovou vůni mohou aromatické pryskyřice, z kterých je tvořen. V úlu hraje hned několik zásadních rolí. Včely ho používají jako přirozený obranný štít, k zajištění vodotěsnosti v zimním období, k vyplnění štěrbin a k vyčištění úlu (desinfekci bakterií, které se do něho dostaly zvenku).
Propolis hraje klíčovou roli zejména vytvářením ochranné vrstvy proti houbovým a mikrobiálním invazím, které by mohly být hrozbou pro včelstvo.
Složení propolisu se může značně lišit v závislosti na rostlinách, které včely používají k jeho výrobě. To ale nemá vliv na jeho obecné léčivé schopnosti. Nejčastěji vypadá jeho složení tak, že obsahuje 50 až 55 % pryskyřic (estery, flavonoidy, fenoly a další), 30 až 35 % vosku, 5 až 10 % éterických nebo těkavých olejů, 5 % pylu a 5 % tvoří další různé látky. Je taktéž výborným zdrojem flavonoidů, vitamínů (konkrétně provitamínu A a vitamínu B5) a minerálů (hořčík, zinek, mangan, měď, kobalt a další). Propolis neobsahuje sacharidy, bílkoviny ani lipidy. Pro diabetiky je tedy ideálním pomocníkem v domácí lékárničce, který mohou v případě potřeby užívat vnitřně. Je však nutné mít po ruce ten, který je schválen pro potravinářské použití.
Jak konkrétně funguje a kdy ho použít?
- Při respiračních onemocněních snižuje projevy infekcí dýchacích cest, lze použít při nachlazení nebo zánětu nosohltanu. Kromě toho se také hodí k pročištění ucpaného nosu.
- Lze jej užívat jako dobrého pomocníka při zánětech močových cest a infekcích trávicího traktu.
- Hodí se k ošetření špatně se hojících ran, vředů.
- Napomáhá stimulovat přirozené imunitní odpovědi.
- Jako silný antioxidant chrání buňky před útoky oxidativního stresu. Antioxidační látky jsou u diabetiků velmi důležitou součástí prevence rozvoje komplikací cukrovky.
- Napomáhá udržet zdravou střevní flóru.
- Bojuje s ústními infekcemi a plísňovými onemocněními, je dobré používat ho při zánětu dásní. V dentální péči se podílí na snížení kazivosti zubů.
- Je účinný proti kožním plísním.
- Podporuje hojení popálenin a jizev.
- Lze jej použít na ošetření oparů, i genitálního. Je velmi účinný proti houbě Candida albicans.
Upozornění: Může vyvolat alergickou reakci. Propolisová kúra by měla trvat tři týdny, následně byste měli udělat týdenní pauzu. Lze jej užívat v kapslích, ampulkách, ve formě bonbonů, v tinkturách. Dlouhodobé užívání propolisu může vést k rozvoji alergie na včelí produkty.
Zdroje: Healthline.com, Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Api-terra.org, Britannica.com
9506