Proč nás honí mlsná?

Proč nás honí mlsná?

Proslýchá se o mistru humoru panu Švandrlíkovi, že si v Kutné Hoře s chutí dával 27 kopečků čokoládové zmrzliny. Za odpoledne. Do skla. Nejdříve pět. Pak pět. Když mu trochu slehlo tak dalších pět až se dopracoval k dvacátému sedmému kousku. Nikoli náhodou slavný autor napsal dílko s názvem „Vražda mlsného humoristy“.

Kdo z nás nikdy nezažil podobnou mlsotu? Chuť, která nás svádí, žene. A škodí. Pomalu nás zabíjí. Jenže, co si počít, když se v deset večer ozvou choutky?? Čokoláda z kredence přímo volá. Špekáčky voní skrze stěny ledničky. Krajíce chleba se natřásají a křupají ve špajzce. Kde najít pomoc? Jak se bránit svodům „bílého sexu“?

Naše tělo je rozlazené

Naše tělo má dokonalé informační obvody. Je to nejdokonalejší hodinářský stroj na světě. A my tento úchvatný stroj úporně rozlaďujeme, rozštelováváme a uvádíme do nesouladu. Že ne? Jen pár příkladů. Zrušili jsme přírodní cykly bdění a spaní. Intenzivní světlo si umíme dopřávat 24 hodiny denně. Zrušili jsme i cyklus plodnosti a neplodnosti. Stačí antikoncepční náplast. Přirozený útlum těla přeboucháme kotlíkem turecké kávy (ranní vyprošťovák). Otrlejší přidají dávku nikotinu, aby nastimulovali neurony. V zimě se po pár hodinách letu ocitneme v tropických teplotách. Přírodní a přirozené hranice padají pod náporem technologické vyspělosti.
A za všechno se platí. Tělo se dostává do zmatku. Citlivý hodinový stroj se začíná předcházet, opožďovat, vypínat. Začíná nám hlásit „chuť“ a „hlad“ i když jsme ještě nestrávili večeři. Je to chybná informace. Jako kdyby v autě svítila kontrolka „doplň benzín“ a my právě natankovali plnou nádrž. Večerní chuť na čokoládu, nebo tataráček je právě takovou nesmyslně svítící kontrolkou. Zmatené tělo vysílá chybný signál. Pokud tedy nejsme skutečně hladoví a po celodenní směně v kamenolomu.

Cesta k inteligentnímu tělu

První krok je návrat k moudrosti těla. Ano, tělo je moudré. Čtete správně. Tělo ví, jak zahojit řeznou ránu. Tělo ví, jak růst. Miminku to nemusíme vysvětlovat. Tělo ví, jak snížit teplotu a udržovat nás ve zdraví. Stačí nebránit tělu, aby se chovalo inteligentně.

Úplně nejsnazší první krůček představuje rytmičnost, pravidelnost našeho života. Tělo, aby dobře fungovalo, tak má rádo rytmus. Řád. V přírodě se střídá den s nocí. Příliv s odlivem. Zima s létem. Proto překontrolujte, jestli jíte v pravidelných rozestupech po cca 3 hodinách. Hýbete se pravidelně? Chodíte spát pravidelně ve stejnou dobu? Vstáváte pravidelně ve stejnou hodinu?
Vyzkoušejte to! Zlepšete pravidelnou životosprávu a vsadím se, že ubyde planých chutí a „bílého sexu“ s ledničkou.

Robert Stuchlík
www.pujde.to

981

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku