Příspěvky zdravotních pojišťoven v roce 2024: Diabetici mohou získat tisíce na péči i pomůcky
Každoročně vypisují zdravotní pojišťovny pro své pojištěnce programy, ze kterých mohou čerpat příspěvky na podporu svého zdraví. Tyto programy jsou zaměřeny jak na ulehčení nákladů spojených s chronickými onemocněními, tak na prevenci nemocí i změnu životního stylu. Pojďme se proto podívat, jaké bonusy nabízejí jednotlivé zdravotní pojišťovny diabetikům 1. i 2. typu. Na čem můžete letos ušetřit?
Nad rámec klasického zdravotního pojištění přispívají jednotlivé zdravotní pojišťovny v různých částkách i v různých oblastech. Různí se i podmínky pro čerpání bonusů – vždy budete potřebovat účtenku či ověřený doklad, které následně dle podmínek pojišťovny zašlete společně s žádostí písemně na tiskopise pojišťovny, případně prostřednictvím e-mailu nebo vlastního systému dané pojišťovny. Vždy se proto informujte přímo u konkrétní pojišťovny, jaké podmínky pro čerpání příspěvků z fondů prevence má stanoveny – dozvíte se je buď na webových stránkách pojišťovny, případně můžete navštívit informační přepážku přímo na pobočce dané pojišťovny.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (111)
VZP je největší zdravotní pojišťovnou u nás. V rámci svých podpůrných programů nabízí řadu příspěvků pro zlepšení kvality života s nemocí nebo pro předcházení zdravotním komplikacím. Zaměřuje se především na příspěvky na zdravotnické pomůcky, na podporu duševního zdraví, na pomůcky při onkologické léčbě či alopecii, na speciální diety při metabolických onemocněních či trénink paměti pro seniory.
Jaké příspěvky nabízí VZP diabetikům v roce 2024?
Ještě v loňském roce přispívala VZP svým diabetickým klientům částkou až 3 000 Kč na pomůcky pro diabetiky a dalšími až 3 000 Kč na přístrojové ošetření nohou. V letošním roce však došlo ke změně podpůrného programu, souhrnná částka ve výši až 6 000 Kč ročně však zůstává – mění se pouze možnosti jejího využití. Na co vše vám tedy Všeobecná zdravotní pojišťovna přispěje?
Příspěvek na zdravotní pomůcky pro diabetiky (bez omezení věku)
Tento příspěvek se oproti loňsku snížil na 1 000 Kč – využít jej můžete například na proplacení nákupu:
- gelů, krémů či sprejů určených k hojení ran;
- dezinfekčních prostředků;
- jehel k inzulínovým perům;
- testovacích proužků;
- glukometru, čtečky, inzulínových per vč. příslušenství (nad rámec hrazeného množství z veřejného zdravotního pojištění);
- příslušenství k inzulínové pumpě či pomůcek pro upevnění pumpy;
- ochranného obalu na čtečku k senzoru;
- prostředků pro fixaci senzorů a kanyl;
- zavaděčů kanyl a
- dalších pomůcek určených pro diabetiky.
Příspěvek na přístrojové ošetření nohou (pro pojištěnce starší 18 let)
I v letošním roce přispěje VZP diabetikům starším 18 let částkou až 3 000 Kč na přístrojové ošetření nohou, přičemž maximální příspěvek na jedno ošetření je 500 Kč. Toto ošetření musí být provedeno poskytovatelem podiatrických služeb, který je garantován Českou podiatrickou společností z. s. (vyhledat si jej můžete ZDE), případně poskytovatelem podologických služeb, který je garantován Českou podologickou společností z. s. (seznam naleznete ZDE).
Příspěvek na rehabilitační/rekondiční aktivity lázeňského typu nehrazené z veřejného zdravotního pojištění (bez omezení věku)
Od letošního roku VZP přispívá také na rehabilitační a rekondiční aktivity, a to do výše až 2 000 Kč. Tento příspěvek můžete využít například na následující aktivity:
- masáže;
- zdravotní cvičení, cvičení SM systém, jóga, pilates;
- sauna;
- plavání;
- koupele, střiky (hydroterapie);
- zábaly, parafínové lázně, obklady (termoterapie);
- magnetoterapie;
- akupunktura;
- biolampa
- aj.
Přesné podmínky pro čerpání příspěvků z fondu prevence VZP naleznete ZDE.
Houby by na talíři diabetiků neměly chybět. Sníží glykémii a cholesterol, posílí i zdraví srdce
Při diagnóze diabetu je zásadní dodržovat zdravou a vyváženou stravu, díky které budete mít pod kontrolou své hladiny cukru v krvi. Houby vám v ...
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211)
Druhá největší zdravotní pojišťovna ZPMV se ve svém fondu prevence zaměřuje především na zdravotnické prostředky, jež nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění a souvisejí s chronickými onemocněními, jako jsou diabetes, chronické onemocnění kůže, trávicího, močového, respiračního či neurologického systému, poruchy autistického spektra či onkologická onemocnění.
Jaké příspěvky nabízí ZPMV diabetikům v roce 2024?
Pro diabetiky nabízí ZPMV dva druhy příspěvků:
Příspěvek na nákup zdravotnických prostředků
U ZPMV mohou diabetičtí pojištěnci mladší 18 let čerpat příspěvek až do výše 1 500 Kč a pojištěnci starší 18 let až do výše 500 Kč na nákup zdravotnických prostředků, které souvisejí s diabetem a nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Patří sem například:
- dezinfekční prostředky na kůži;
- jehly k inzulínovým perům;
- glukometry;
- obuv pro diabetiky (vč. vložek);
- diagnostické proužky
- aj.
Příspěvek na přístrojovou pedikúru (diabetici starší 19 let)
Další příspěvek ve výši až 500 Kč mohou diabetici, kteří v roce 2024 dosáhnou min. věku 19 let, čerpat na přístrojovou pedikúru. Toto ošetření musí být provedeno poskytovatelem podiatrických služeb, který je garantován Českou podiatrickou společností z. s. (vyhledat si jej můžete ZDE), případně poskytovatelem podologických služeb, který je garantován Českou podologickou společností z. s. (seznam naleznete ZDE).
Přesné podmínky pro čerpání příspěvků z fondu prevence ZPMV naleznete ZDE.
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205)
ČPZP se ve svých programech zaměřuje především na prevenci, proto můžete jako dospělí diabetici i nediabetici využít například tyto příspěvky:
- příspěvek na pravidelný pohyb ve výši až 700 Kč;
- příspěvek na vyšetření zrakového nervu ve výši až 300 Kč;
- příspěvek na vitamíny pro osoby starší 60 let ve výši až 500 Kč;
- příspěvek na laserovou operaci očí ve výši až 1 000 Kč;
- příspěvek na prevenci obezity ve výši až 500 Kč.
Novinkou letošního roku je program Krok pro zdraví, který motivuje pojištěnce k chůzi. Za nachozené kroky lze získat příspěvek ve výši až 1 000 Kč, který lze následně čerpat na sportovní oblečení či regenerační aktivity (fyzioterapie, sauna, masáž atd.). Pro získání maximální výše příspěvku je třeba nachodit 3 300 000 kroků.
Jaké příspěvky nabízí ČPZP diabetikům v roce 2024?
Nad rámec výše uvedených příspěvků pak mohou čerpat diabetici příspěvek na prevenci zhoršení diabetu do výše až 1 000 Kč. Ten se vztahuje na veškeré pomůcky pro diabetiky zakoupené v lékárně či prodejně zdravotnických potřeb (vč. obuvi pro diabetiky), nebo na přístrojovou pedikúru. Toto ošetření musí být provedeno poskytovatelem podiatrických služeb, který je garantován Českou podiatrickou společností z. s. (vyhledat si jej můžete ZDE), případně poskytovatelem podologických služeb, který je garantován Českou podologickou společností z. s. (seznam naleznete ZDE).
Přesné podmínky pro čerpání příspěvků z preventivních programů ČPZP naleznete ZDE.
Masáže při diabetu: Pomohou při neuropatických bolestech i se snížením hladiny cukru v krvi
I když je cukrovka mnohdy uváděna jako kontraindikace masáže, dobrou zprávou je, že některé druhy naopak mohou být pro diabetiky prospěšné – ...
Oborová zdravotní pojišťovna (207)
Také OZP nabízí svým klientům širokou škálu příspěvků a preventivních vyšetření, které lze v rámci jednotlivých preventivních programů čerpat. Dospělí diabetičtí i nediabetičtí pojištěnci tak mohou čerpat například příspěvek na očkování proti chřipce (až 500 Kč), dentální hygienu (až 1 000 Kč) či v rámci projektu Stop obezitě (do výše až 3 350 Kč).
Jaké příspěvky nabízí OZP diabetikům v roce 2024?
V letošním roce mohou diabetici pojištění u OZP čerpat bonus až 10 000 Kč s Vitakartou, a to na pomůcky pro diabetiky.
Přesné podmínky pro čerpání příspěvků z fondu prevence OZP naleznete ZDE.
Revírní bratrská pojišťovna (213)
RBP nabízí svým klientům základní preventivní programy, z nichž mohou čerpat finanční příspěvek až do výše 1 000 Kč (např. na odvykání kouření, speciální vyšetření, prevenci osteoporózy nebo očkování), a dále bonusové programy, v nichž lze čerpat až do výše 10 000 Kč (spadá sem například psychohygiena s příspěvkem až 2 500 Kč či lázeňské pobyty pro chronicky nemocné s příspěvek až 10 000 Kč).
Jaké příspěvky nabízí RBP diabetikům v roce 2024?
Diabetici starší 19 let, kteří jsou pojištění u RBP, mohou v letošním roce čerpat příspěvek do výše až 1 000 Kč na permanentku na pohybové aktivity (50 % z ceny), pomůcky pro diabetiky (testovací a diagnostické proužky, glukometry, příslušenství k inzulínové pumpě) či přístrojovou pedikúru. Toto ošetření musí být provedeno poskytovatelem podiatrických služeb, který je garantován Českou podiatrickou společností z. s. (vyhledat si jej můžete ZDE), případně poskytovatelem podologických služeb, který je garantován Českou podologickou společností z. s. (seznam naleznete ZDE).
Příspěvek pro diabetiky lze navýšit až do celkové výše 3 000 Kč, a to darem od rodiny či přátel pojištěných u RBP (může se jednat o dar od maximálně dvou osob).
Přesné podmínky pro čerpání příspěvků z preventivního a bonusového programu RBP naleznete ZDE.
Vojenská zdravotní pojišťovna (201)
VOZP nenabízí v rámci svých preventivních programů žádné speciální programy pro diabetiky. Využít však lze příspěvky na prevenci, ať už jde například o příspěvek na očkování (až 700 Kč), dentální hygienu (až 500 Kč), pravidelný pohyb (až 500 Kč), odvykání kouření (až 400 Kč), či terapeutické programy Mindwell pro osoby potýkající se s úzkostnými stavy či depresemi.
Přesné podmínky pro čerpání příspěvků z programů preventivní péče VOZP naleznete ZDE.
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (209)
Ani ZPŠ nemá žádné speciální příspěvky pro diabetiky. Využít však lze příspěvek například na nejrůznější druhy očkování, na sportovní aktivity (až 500 Kč), dentální hygienu (až 400 Kč), odvykání kouření (až 1 000 Kč) či podporu péče o duševní zdraví (až 4 000 Kč).
Přesné podmínky pro čerpání příspěvků ze zdravotního programu ZPŠ naleznete ZDE.
144097