Bis Bis

Přírodní probiotika hledejte v kvašených okurkách. Babičky jim přezdívaly močáky

Přírodní probiotika hledejte v kvašených okurkách. Babičky jim přezdívaly močáky
Dle tradiční receptury můžete ke kvašákům přidat kousek kváskového chleba, aby se urychlil kvasný proces Zdroj: Pixabay

Na kvašených okurkách si pochutnávali naši předkové již od pradávna. Dobře dělali, protože potraviny upravené mléčným kvašením jsou pro naše tělo velmi prospěšné. Pokud jste na zahrádce objevili přerostlé okurky, máte hlavní surovinu potřebnou pro výrobu tohoto přírodního zázraku.

Chystáte-li se na kvašené okurky poprvé, nebuďte překvapeni, že jejich chuť je jiná, než jste zvyklí u nakládaček. Při přípravě kvašáků ani rychlokvašek, nebo lidově „močáků“, se totiž nepoužívá ocet. Specifické štiplavé chuti se dosáhne díky kyselině mléčné vznikající přirozeně při procesu mléčného kvašení.

Nefunguje vám trávení podle vašich představ?

Na rozdíl od okurek nakládaček obsahují kvašené okurky probiotické bakterie a enzymy, a právě díky nim tak blahodárně působí na celý organismus. O pozitivních účincích probiotických bakterií na lidské zdraví se v posledních letech mluví hodně. Nejenže probiotika podporují celý trávicí systém a významně se podílí na imunitě, ale také se pozitivně uplatňují při harmonizaci krevního cukru. Nejnovější výzkumy poukazují i na příznivé efekty probiotik u všech možných zánětlivých nemocí nevztahujících se pouze k trávicí soustavě. Probiotika ovlivňují – zjednodušeně řečeno – celé tělo.

Okurková sezóna v rodině diabetika: Nejlepším způsobem zpracování přebytků jsou kvašáky

Moje zavařovací představa byla jasná: nahradit pro cukrovkáře tradiční (ne však zdraví prospěšný) cukerín jiným typem sladidla. Nejvíce jsem ...

Kvašené okurky jako prevence civilizačních onemocnění

MUDr. Grofová z nutričního a dietetického oddělení Pardubické krajské nemocnice zastává názor, že konzumace probiotik představuje významnou prevenci civilizačních chorob, k nimž řadíme obezitu, hypertenzi, dyslipidemii a diabetes mellitus. Udržováním příznivého mikrobiálního osídlení střeva lze tedy dosáhnout velmi pozitivních vlivů na organismus jako celek. K tomu velmi napomáhá strava s dostatkem vlákniny, zakysaných mléčných výrobků a dalších kvašených potravin obsahujících probiotické kmeny.

Rozdíl mezi kvašáky a rychlokvaškami je velký

Pojďme se tedy společně pustit do přípravy kvašených okurek. Nejdříve je třeba rozhodnout se, jestli si chceme na kvašácích pochutnávat až do další okurkové sezóny, nebo je máme v plánu sníst v krátké době. Podle toho si připravíme nálev na okurky.

Rychlokvašky (krátkodobá varianta)

  • můžete se setkat i s pojmem „letní močáky“
  • zalévají se horkým nálevem
  • hotové jsou během několika dní (v závislosti na okolní teplotě)
  • je třeba je zkonzumovat do 10 dnů

Kvašáky (dlouhá trvanlivost)

  • zalévají se studeným nálevem
  • vydrží několik měsíců, dokud je nesníte

Revoluční neuroplasticita: Nervová spojení v dospělosti nejsou definitivní. Omladit svůj mozek můžete v každém věku

Napadlo vás někdy, že by bylo skvělé, kdyby váš mozek fungoval jinak? Kdybyste nemuseli uvažovat pořád ve stejných zajetých kolejích a byli ...

Příprava kvašených okurek je velmi jednoduchá

Nachystejte si veškeré potřebné ingredience:

  • 1 kg okurek nakládaček
  • 40 g soli
  • 1 l vody
  • vinné listy
  • višňové listy
  • snítky kopru

Další přísady podle chuti: křen, česnek, pepř, nové koření, bobkový list

Zajímavost: Starší generace přidávala pro lepší kvašení k okurkám i kousek kváskového chleba!

Pokud se vám nechce přímo do chleba, můžete použít nějaký jiný startér obsahující kvasinkovou kulturu, například trochu syrovátky, bobulové ovoce či zralé jablko.

Postup:

  • Okurky pečlivě omyjte a namočte na několik hodin do vody, aby se z nich vyloučila hořkost a okurky si zachovaly křupavost.
  • Propíchněte je vidličkou – díky tomu rychleji prokvasí a bude z nich moci unikat oxid uhličitý.
  • Připravte si nálev – pokud zvolíte horkou variantu, přiveďte vodu k varu, přidejte sůl, krátce povařte a nechte vychladnout přibližně na 40 °C.
  • Naplňte sklenici okurkami, koprem, dalšími listy a přísadami dle chuti.
  • Zkontrolujte, že jsou veškeré okurky ponořené pod hladinou.
  • Sklenici s okurkami zalijte nálevem a zašroubujte víčkem.
  • Uskladněte na deset dní při pokojové teplotě, aby mohlo dojít k fermentaci.

Dobré vědět: Nepanikařte, pokud se objeví ve sklenici pěna – je to známka probíhající fermentace. Ani případný bílý povlak (tzv. křís) není nebezpečný.

Vychytat správnou křupavost okurek vyžaduje určité zkušenosti. Svoji roli může hrát teplota nálevu, obsah soli či doba fermentace.

Co s lákem po snědení okurek? Vylít ho by byla škoda!

Až zkonzumujete okurky, nezapomeňte na lák, který při fermentaci okurek vzniká, a rozhodně jej nevylévejte. Je skvělým zdrojem probiotik, vitamínů a minerálů. Můžete ho popíjet samotný nebo jej použít na přípravu marinády, omáček a dresingů. Své využití má okurkový lák i při přípravě alkoholických koktejlů Bloody Mary nebo se s ním dle tradice zapíjí panák whisky. Diabetici by to však s alkoholem určitě přehánět neměli.

Zdroje: medicinapropraxi, zkvaseno, prima-receptar

17846

Diskuze k článku