Přichází čas céčka: Strava bohatá na vitamin C podpoří imunitu a zažene podzimní deprese – a to nejen u diabetiků

Přichází čas céčka: Strava bohatá na vitamin C podpoří imunitu a zažene podzimní deprese – a to nejen u diabetiků
Strava bohatá na vitamin C by měla být nedílnou součástí podzimního jídelníčku Zdroj: wayhomestudio/Freepik

Vypadá to, že z léta skáčeme rovnýma nohama do podzimu. Ochlazení a deštivé počasí s sebou často nesou zhoršení nálady a otevírají dveře nejrůznějším nachlazením, chřipkám, kašli, rýmě… Měli bychom proto obzvláště teď myslet na vyváženou stravu s dostatečným příjmem vitaminů a minerálů. Jedním z důležitých vitaminů v těchto dnech je takzvané céčko neboli vitamin C. K čemu všemu je vitamin C prospěšný, jaké potraviny jsou jeho bohatým zdrojem a kolik bychom ho měli denně přijmout? Nejen na to se zaměří následující řádky.

Vitamin C, také známý jako kyselina L-askorbová, je ve vodě rozpustný vitamin, který je potřebný pro řadu procesů v těle, ale naše tělo si ho nedokáže vyrobit. Musíme jej tedy konzumovat společně se stravou, nebo jej doplňovat formou doplňků stravy.

Vitamin C jako základ pro mnoho tělesných funkcí

Tento základní vitamin je znám především pro svou podpůrnou funkci imunitního systému. Zvládá toho však mnohem více – přispívá k normální činnosti naší psychiky, zlepšuje koncentraci a schopnost učit se a snižuje také únavu a vyčerpání.

Jedná se o silný antioxidant, a chrání tak tělo a jeho jednotlivé buňky před oxidačním stresem, který po čase může způsobit poškození většiny orgánů a tkání v těle. Kromě toho má vitamin C také důležitou roli při produkci či zpracování dalších látek v organismu – je nutný pro biosyntézu kolagenu, L-karnitinu a některých neurotransmiterů:

  • Kolagen je protein v těle, který je životně důležitý pro pojivové tkáně a hraje zásadní roli při hojení ran. Nachází se v našich svalech, kůži, kostech, cévách, chrupavkách a dalších pojivových tkáních a představuje přibližně 30 % proteinu v lidském těle. Tou nejzásadnější úlohou kolagenu je držet naše tkáně pohromadě. To tedy znamená, že kdybychom kolagen neměli, lámaly by se kosti, nedržely by nám na svém místě zuby, krvácely by nám dásně, a navíc bychom mohli i zemřít v důsledku vnitřního krvácení. K výrobě kolagenu je nutný jeho prekurzor, který vzniká enzymatickou reakcí prokolagenu, avšak bez vitaminu C se nemohou tyto enzymatické reakce uskutečnit.
  • L-karnitin je aminokyselina produkovaná tělem, která je důležitá pro mitochondriální funkce a produkci energie. V buňkách pomáhá transportovat mastné kyseliny do mitochondrií, kde je lze spálit na energii, a tak pomáhá přeměnit tuk na energii (mitochondrie fungují jako motory ve vašich buňkách a spalují tyto tuky a vytvářejí použitelnou energii). Více než 95 % zásob L-karnitinu je obsaženo ve svalech spolu se stopovými množstvími v krvi, játrech, srdci a ledvinách.
  • Neurotransmitery pomáhají přenášet signály přes váš nervový systém. Mezi nejznámější neurotransmitery patří serotonin, noradrenalin a dopamin.

Vitamin C se podílí také na metabolismu bílkovin a zlepšuje vstřebávání nehemového železa, formy železa přítomné v potravinách rostlinného původu.

Věděli jste, že…

… nedostatek vitaminu C způsobuje kurděje? I když se v České republice vyskytují kurděje jen vzácně, v minulosti se jednalo o problém, který trápil převážně námořníky, kteří pluli dlouhou dobu po moři. Popsány byly již ve starém Egyptě, častými příznaky jsou skvrny na kůži, krvácení z dásní, vypadávání zubů či otevřené hnisavé rány. Že je tento zdravotní problém spojen právě s nedostatkem vitaminu C, objevil v roce 1928 vědec Albert Szent-Györgyi, za což dokonce získal v roce 1937 Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu.

Týdenní horoskop (nejen) pro diabetiky: Blížence čekají nové zážitky, Panny se musí mít na pozoru v oblasti financí

Beran (21. března – 19. dubna) Milí Berani, tento týden se vám konečně vrátí energie a takzvaně se vám rozproudí krev v žilách. Vaše odhodlání a ...

Vitamin C a neurodegenerativní onemocnění

Kromě výše zmíněných účinků vitaminu C můžeme pozorovat i další. Velmi zajímavá je například souvislost mezi vitaminem C a neurodegenerativními onemocněními, ke kterým patří například Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza, Huntingtonova choroba a další psychiatrické poruchy (a to včetně deprese, úzkosti či schizofrenie). Důvodem této zajímavé spojitosti je především to, že jsou neurologická onemocnění typická zvýšenou tvorbou volných radikálů. Pokud bychom hledali nejvyšší koncentrace vitaminu C v těle, pak bychom je objevili v mozku a neuroendokrinních tkáních, proto se předpokládá, že může tento vitamin změnit průběh neurologických onemocnění a vykazovat potenciální terapeutické účinky.

Za zmínku rozhodně stojí také souvislost mezi vitaminem C a jeho pozitivními přínosy na naši náladu a nejrůznější psychické poruchy, jako je deprese a úzkost. Vyšší hladiny vitaminu C totiž mohou vést k nižší míře depresí a úzkostí, a to jak u osob, tak i u zvířat.

Souvislost vitaminu C a nižšího rizika rakoviny

Vitamin C se ukazuje také jako přínosný vitamin v souvislosti s léčbou rakoviny. Na toto spojení se zaměřila například studie z roku 2018, která byla publikována v International Journal of Cancer. V rámci ní bylo zkoumáno 182 000 žen starších 24 let – vědci došli k závěru, že ženy, které konzumovaly více než 5,5 porce ovoce a zeleniny denně, měly o 11 % nižší riziko rakoviny prsu.

Zajímavá je také spojitost vitaminu C a nejrůznějších očních komplikací. Vzhledem k tomu, že je vitamin C velmi silným antioxidantem, je velmi prospěšný u potíží, jako je makulární degenerace a šedý zákal, jelikož může působit proti volným radikálům, jež vedou k očním onemocněním.

Jaké denní dávky vitaminu C jsou optimální

Doporučená denní dávka vitaminu C se pohybuje pro dospělé mezi 80–100 mg denně, přičemž závisí na věku a dalších faktorech (větší příjem vitaminu C je například doporučován kuřákům, těhotným ženám, sportovcům či osobám, které jsou často ve stresu).

Doporučený denní příjem vitaminu C:

  • kojenci: 40–50 mg denně;
  • děti ve věku 1–8 let: 15–25 mg denně;
  • děti ve věku 9–13 let: 45 mg denně;
  • dospívající ve věku 14–18 let: 65–75 mg denně;
  • dospělí: 80–100 mg denně.

Pokud doplňujete vitamin C pouze z potravy, nehrozí riziko jeho předávkování. Na to si však musíte dát pozor při nadměrném příjmu prostřednictvím potravinových doplňků. Příjem vitaminu C by proto neměl překročit dávku 3 000 mg při krátkodobém, respektive 2 000 mg při dlouhodobém užívání. Nadměrný příjem vitaminu C může vést ke zpomalení střevní peristaltiky a tvorbě ledvinových kamenů. Nadměrný příjem vitaminu C u diabetiků může způsobit také nepřesné výsledky měření cukru v moči.

Rozmarýnový čaj: Voňavý nápoj sníží hladinu cukru v krvi, zlepší náladu, ochrání zrak i tělo před záněty

Šalvěj rozmarýna (Rosmarinus officinalis) neboli rozmarýn lékařský, příp. rozmarýna lékařská, je vytrvalý, stálezelený keř, který může ...

Nejvíce vitaminu C obsahuje ovoce a zelenina

Jako o bohatých zdrojích vitaminu C se hovoří zejména o citrusech, jako jsou citrony, pomeranče, limetky či grapefruity. Zdrojů je však mnohem více – bohatě zastoupeno je céčko například v šípcích, červené paprice, jahodách, černém rybízu, ostružinách, kiwi, kapustě, brokolici, řeřiše či kvašeném zelí.

Špatný je nadbytek i nedostatek vitaminu C

Jak se říká, každý extrém je špatně – a platí to i u vitaminu C. Pozor je třeba dávat nejen na jeho nedostatek, ale i na jeho nadbytek.

Příliš málo vitaminu C může způsobit příznaky, mezi které patří například:

  • únava,
  • otok dásní,
  • modřiny,
  • krvácející dásně,
  • deprese,
  • vypadávání zubů,
  • anémie,
  • kurděje.

Pokud přijmete jednorázově více vitaminu C, než potřebujete, vaše tělo se ho obvykle zbaví močí. Nebezpečné však může být příliš vysoké množství přijímané pravidelně, a to zejména prostřednictvím doplňků stravy. Mezi některé příznaky, které naznačují, že užíváte příliš mnoho vitamínu C, patří:

  • žaludeční křeče,
  • průjem,
  • nevolnost.

Neužívejte doplňky stravy s vitaminem C spolu s léky na předpis

Pokud užíváte léky na předpis nebo trpíte chronickým onemocněním, snažte se doplňovat vitaminy do těla zejména prostřednictvím stravy. Pokud se rozhodnete užívat vitamin C v podobě tablet, šumivých či jiných přípravků, je třeba poradit se nejprve o vhodnosti tohoto užívání s ošetřujícím lékařem či lékárníkem. Doplňky stravy s vitaminem C mohou totiž interagovat s některými léky nebo způsobit komplikace u určitých terapií.

Mezi léky, které mohou interagovat s vitaminem C, patří následující:

  • některá cytostatika neboli léky užívané při chemoterapii, jež ničí nádorové buňky;
  • doplňky s obsahem estrogenů;
  • beta-blokátor propranolol užívaný například při srdeční arytmii;
  • sukralfát užívaný například k terapii peptického vředu a refluxní choroby jícnu;
  • léky na ředění krve, jako je warfarin.

Příjem vitaminu C je vhodné hlídat i tehdy, pokud máte onemocnění, jako jsou ledvinové kameny, nebo pokud podstupujete hemodialýzu.

Zdroje: webmd.com, nzip.cz, healthline.com

856

Diskuze k článku