Příběh z nemocnice: Diabetická dieta nikoho nezajímala, lepší bylo strávit celý den bez jídla

Příběh z nemocnice: Diabetická dieta nikoho nezajímala, lepší bylo strávit celý den bez jídla
Strava v nemocnici musí být přizpůsobena zdravotnímu stavu Zdroj: Freepik

Každý diabetik ví, že pro správný management cukrovky je důležité dbát na správnou a vyváženou stravu. A jelikož je u nás zdravotnictví na vysoké úrovni, obecně se očekává, že i při hospitalizaci v nemocnici – byť s jinými potížemi – bude na diabetes brán zřetel a bude pacientovi podávána taková strava, která nezhorší jeho onemocnění. Ne vždy se tak ale děje.

O svou zkušenost z pobytu v nemocnici se s námi podělil pan Jan (82 let). Jak sám nyní uznává, udělal při své hospitalizaci chybu – nechtěl dělat potíže personálu, a tak způsobil problémy sám sobě. Dnes už by k nevhodné stravě přistupoval jinak. Ale jak sám říká – když je člověku zle a potřebuje, aby se o něj někdo postaral, kouká na věci jinak.

Strava absolutně nevhodná pro diabetiky

V nemocnici jsem skončil kvůli dlouhodobé bolesti v břiše. Bolelo mě pořád na pravé straně pod žebry a už mi ani moc nechutnalo jíst. Když jsem viditelně zežloutnul, bylo nejjednodušším způsobem, jak problém podchytit a nic nepodcenit, zavolat rychlou. Záchranka mě odvezla na příjem, odkud mě pak lifrovali na internu. Zjistili, že mám zánět v těle a špatné jaterní testy – vlastně to ani není žádné překvapení, protože těch prášků už ve svém věku polykám opravdu hodně. Však jen s cukrovkou se potýkám už přes třicet let.

První den jsem byl jen na kapačkách, od druhého dne mi začali přidávat jídlo. Postupně, po malých dávkách a prvně spíše tekuté. To bylo ještě dobré. Když jsem ale po týdnu přešel už na plnohodnotnou stravu, byl jsem trochu zaražený, že jsem k snídani dostal bílý rohlík se sýrem a k tomu sladké bílé kafe. Ale byl jsem rád, že mám aspoň co jíst, tak jsem to zhltnul. Ostatně jsem měl i cedulku nad postelí, že jsem diabetik, tak snad věděli, co dělají. Oběd se nesl v podobném duchu – to pro změnu byly houskové knedlíky s nějakou omáčkou a masem. A k večeři zase rohlík.

Heřmánkový čaj: Nedoceněný nápoj plný zdraví. Pomůže při refluxu, zlepší spánek, trávení i cukrovku

Také vám babička vařila heřmánkový čaj, když vás jako dítě bolelo bříško? Nebo jste si jej připravovali ke kloktání při bolestech v krku či po ...

Lepší snad strávit celý den bez jídla

Ráno mě převáželi do jiné nemocnice na vyšetření, tak jsem k snídani nic nedostal. Zpátky jsem se vrátil někdy kolem jedné, jenže obědy už nebyly – nepočítali se mnou, tak mi ani nic neschovali. Požádal jsem sestru, jestli by nebylo možné dostat něco k jídlu, že už je mi z hladu špatně. Donesla mi rohlík s marmeládou a bílé slazené kafe. Ptal jsem se jí, jestli je to dobrá volba, když mám cukrovku, ale odvětila mi, že můžu být rád, že něco sehnala. A tak jsem to snědl – měl jsem pocit, že už hlady zkolabuju. Jenže netrvalo dlouho a bylo mi zle znovu – cukr mi vyskočil skoro na dvacet. Připíchli mi inzulin a bylo vyřešeno – nikdo se nad ničím nepozastavoval. K večeři jsem dostal namísto rohlíku toastový chleba – no, byl to skok z bláta do louže. Věděl jsem ale, že druhý den mě po vizitě pustí domů, tak už jsem mlčel. Vlastně jsem se bál dělat zle, protože je člověk potřebuje, aby se postarali. A nechtěl jsem jim dělat problémy. Ale s odstupem času si říkám, že i když možná jeden problém řeší a pomůžou s ním, tak na další jsem si mohl kvůli nevhodné stravě zadělat…

Z deníku diabetika: Cukrovka mě připravila o práci. Jsem tikající bombou pro sebe i ostatní

To, že se cukrovka 2. typu může stát důvodem pro vyhození z práce, ví moc dobře i paní Lenka (53). S tou se její zaměstnavatel odmítl o čemkoliv ...

V nemocnici máte nárok na diabetickou dietu

Z příběhu pana Jana jasně vyplývá, že mu strava nebyla upravena vzhledem k jeho onemocnění. Dietní systém v nemocnicích je však propracovaný a nastaven tak, aby nedocházelo ke zhoršení onemocnění vlivem stravy. Existuje proto 15 základních diet, do kterých patří například dieta redukční, diabetická, šetřící či s omezením tuku, a dále pak ještě speciální a standardizované diety zahrnující například bezlepkovou dietu, dietu při chronickém selhávání ledvin či dietu při akutní pankreatitidě.

Danou dietu ordinuje lékař v případné spolupráci s dietní sestrou či nutričním specialistou. Diety jsou označovány čísly:

  • 0 – tekutá
  • 1 – kašovitá
  • 2 – šetřící
  • 3 – základní/racionální
  • 4 – s omezením tuků
  • 5 – s omezením zbytků / bezezbytková
  • 6 – s omezením proteinů / nízkobílkovinná
  • 7 – nízkocholesterolová (např. při aterioskleróze)
  • 8 – redukční (při obezitě)
  • 9 – diabetická
  • 10 – neslaná šetřící (např. při otocích, onemocnění srdce a cév)
  • 11 – výživná
  • 12 – strava batolat (pro děti od jednoho do tří let)
  • 13 – strava dětí
  • 14 – výběrová (speciální dietní postupy, např. při nádorových onemocněních)
  • 15 – vegetariánská

Léčíte-li se s diabetem, máte nárok na diabetickou dietu (označenou číslem 9), která se nejčastěji využívá pro diabetiky 2. typu, vhodná je ale i pro pacienty s poruchou metabolismu tuků. Je založena na podávání stravy 6× denně, přičemž z pečiva se podává zejména chléb, případně celozrnné pečivo. Pokud se vám při vašem pobytu v nemocnici nedostává dietních opatření, konzultujte své pochybnosti se zdravotní sestrou, případně požádejte o konzultaci lékaře. Máte-li k diabetu přidružené onemocnění, může vám lékař naordinovat jinou než diabetickou dietu, která bude odpovídat potřebám vaší diagnózy, nicméně v ní by měly být zohledněny všechny vaše potřeby.

Zdroje: autorka vycházela z rozhovoru s hlavním aktérem, panem Janem, dále mojezdravi.cz, ose.zshk.cz, dietologie.cz
Foto: Freepik

63261

Diskuze k článku