Příběh čtenářky: Ko(u)čka na vozíku

Příběh čtenářky: Ko(u)čka na vozíku

Celoživotní zdravotní handicap může mít mnoho podob. Osobní pocity a životní omezení, které s sebou přináší, jsou si však velmi blízké. Věříme, že životní příběh, se kterým se nám svěřila fotomodelka, koučka a věčná optimistka Jana Flechtnerová, bude pro vás povzbuzením.

Na své dětství vzpomínám velmi ráda. Bylo nádherné. Asi od tří let se u mě začalo projevovat onemocnění CMT, ale naši mě odjakživa vychovávali jako zdravou holku a neměla jsem žádné úlevy. Měla jsem určité potíže – zakopávala jsem, měla jsem problémy se stabilitou, ale moc jsem si to nepřipouštěla. CMT je záludná nemoc. Dlouho nechává člověka v naději, že se nic zvláštního neděje, ale zhoršuje se individuálně, u mě s věkem. Postupně ochabují svaly na končetinách.
Zatímco na základní škole jsem byla ještě docela v pohodě, při přechodu ze základní na střední jsem už dostala francouzské hole. Postupně mi „povolovaly“ kotníky. Po ukončení vysoké školy pedagogické jsem musela podstoupit dvě náročné ortopedické operace a od té doby jsem na vozíku.

Fotomodelkou natruc

V posledním ročníku na vysoké jsem s kolegy dostala nápad zkusit se stát modelkou. Byl to ode mě projev rebelství – proč by člověk s handicapem nemohl působit v této oblasti? Proč by nemohl nafotit reklamní fotografie? Ve světě už v té době handicapované modelky byly. U nás to ale běžné nebylo. Musela jsem překonat prvotní nezájem. Modelingové agentury se mnou nekomunikovaly. Až na amatérském serveru Svět modelek jsem zaujala.

Ve svých 25 letech jsem do světa fotomodelingu vstoupila jako „stařena“. Po zveřejnění prvních fotografií se další nabídky hrnuly a od médií jsem ze dne na den obdržela titul „První handicapovaná fotomodelka v ČR“. Protože jsem ale neměla žádné extra velké ambice a chtěla jsem si uchovat své soukromí, tento svět jsem brzy opustila. Šlo mi o prolomení bariéry a toho jsem dosáhla. Dokonce jsem měla fotografie v Playboyi.
V té době jsem byla pozvaná do pořadu Jana Krause Uvolněte se prosím. Měla jsem ale trému a byl to totální propadák. Hodně věcí ustojím, ale tohle jsem obrečela. Přesto jsem díky tomuto pořadu prožila jeden veliký úspěch. Poznala jsem svého ex přítele. Oslovil mě, protože „chtěl to tornádo poznat osobně“. Po 7letém vztahu se naše cesty rozešly. Děti neplánuji. Nemoc CMT je dědičná a v těhotenství se většinou zhoršuje. Také já jsem ji zdědila po své mamce. Navíc nejsem zrovna mateřský typ, spíš dobrodruh, kterého srdce táhne poznávat nové, cestovat po světě.

Adrenalinové sporty? Proč ne!

Mojí největší vášní jsou výlety a cestování. Baví mě také zkoušet nové věci spojené s odvahou. Mám ráda adrenalin. Handicap pro mě není překážkou na cestě při dosahování snů. Skáču v tandemu s padákem, zkusila jsem let ve větrném tunelu, a přestože jsem neplavec, sjela jsem divokou řeku. Mým oblíbeným citátem je: Co mě nezabije, to mě posílí! Plánuji let balónem, chtěla bych vyzkoušet paragliding v tandemu a toužím po silné motorce – tříkolce.

A co dělám pro zdraví? Aktivně sportuji, co mi aktuální zdravotní stav dovolí – mými oblíbenými sporty jsou fitness posilování a parabox, což je box pro lidi na invalidním vozíku. Pravidelně šlapu na rotopedu. Dala jsem si osobní výzvu, že za rok ušlapu 2 222 km. Snažím se také jíst zdravě, i když má oblíbená jídla jsou tlačenka s cibulí, utopenci a tatarák.

Pomáhám lidem projít pozitivní změnou

Hodně času trávím také u knih a sebevzděláváním. Baví mě psychologie a osobní rozvoj. Tomuto koníčku se nyní věnuji i profesně. Pracuji jako osobní kouč, kariérová poradkyně a lektor. Pomáhám lidem projít v životě nějakou pozitivní změnou, posunout se dopředu, splnit si svůj sen, dosáhnout nějakého cíle. Je samo o sobě motivující, když je koučem člověk s handicapem a ukazuje druhým svým přístupem, co vše lze zvládnout na cestě při dosahování svých cílů a snů. Mými klienty jsou většinou lidé bez zdravotního handicapu.

Užívám si každou chvilku svého života

Nemoc CMT je v tuto chvíli neléčitelná. Lékaři mi žádné naděje na zlepšení nedávají, naopak mě upozorňují na komplikace, které mohou přijít. Naštěstí je pár možností v alternativní medicíně. A mám veliký dar od přírody. Jsem optimistka. Žiji tady a teď, užívám si každou chvilku svého života a věnuji se tomu, co mě baví. Vozík jsem ve svém životě povýšila na „módní doplněk“.
Naučila jsem se netrápit se nad tím, co nejde změnit. A když je mi ouvej, nejúčinnějším lékem je pro mě procházka přírodou a vše negativní ze sebe vykřičet. Jako koučka všem radím: Mějte se rádi takoví, jací jste, a buďte na sebe hodní.

Co je onemocnění CMT?

Syndrom Charcot-Marie-Tooth (CMT), pojmenovaný po svých objevitelích, je dědičné onemocnění postihující nervový systém. Řadí se mezi tzv. periferní neuropatie, které se vyznačují ztrátou citlivosti či motoriky v různých částech těla. U pacientů s CMT se postupně zhoršuje hybnost dolních a posléze i horních končetin. V České republice jí trpí asi čtyři tisíce lidí.

1727

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku