Při diagnóze cukrovky se neuzavírejte do sebe. Naopak běžte světu naproti!

Při diagnóze cukrovky se neuzavírejte do sebe. Naopak běžte světu naproti!
Trávení času s podobně naladěnými lidmi vám může přinést víc pozitiv do života, než byste čekali Zdroj: Pixabay

Diabetes je jedním z onemocnění, před kterým neutečete. Mnoho lidí má obzvláště čerstvě po diagnóze cukrovky tendence stáhnout se do sebe a uzavřít se před světem, což však na psychické pohodě rozhodně nepřidá. Zvláště střední věk bývá obdobím, kdy se lidé přirozeně stávají více izolovanými a samotářskými a nepřipadají si jako „vhodné“ oživení společnosti. Socializace je však klíčová pro udržení dobrého psychického i fyzického stavu diabetiků, a to nejen těch ve středním věku.

Socializace má pozitivní dopad na zdraví všech lidí, ale pro diabetiky je ještě důležitější. Pravidelné setkávání s lidmi „naší krevní skupiny“ zmírňuje stres – a tím zlepšuje celkovou kvalitu života. Podívejme se tedy společně na praktické tipy a rady, jak se opět plnohodnotně začlenit do společnosti, a to i se zdravotními komplikacemi.

Neklesejte na mysli a jděte se bavit

S pocitem méněcennosti se setkal snad každý z nás. Zvláště pokud je vám navíc diagnostikováno chronické onemocnění, můžete mít sklony k automatickému vyřazení sebe sama ze společenského života.

Přidá-li se k cukrovce nebo jiné chorobě i faktor pokročilejšího věku, otvírá se před člověkem cesta k sebelítosti, depresi a společenské izolaci. Nepropadejte však chmurám, s trochou sebedisciplíny dokážete i navzdory všem komplikacím brzy zaujmout přední příčky žebříčku popularity a budete i nadále vítanými členy přátelských sešlostí.

Oslavy Velikonoc s diabetem: Volné dny mohou být plné lákadel. Zkuste to letos zdravě

Obzvlášť pokud už máte děti odrostlé, anebo vás jednoduše vyváření tradičních pochoutek pro širokou rodinu zrovna nenaplňuje, můžete si založit ...

Přirozená socializace přináší diabetikům mnoho pozitiv

Je zcela přirozené, že diabetici čelí specifickým zdravotním výzvám. To se týká zvláště lidí ve středním věku, u nichž se často začínají projevovat příznaky stárnutí i bez chronického onemocnění.

Najít spřízněné duše, které skutečně rozumí tomu, čím si procházíte, nebývá vždy snadné. Socializace s ostatními diabetiky proto může být velkou pomocí.

Co můžete jako diabetik získat pravidelným družením se s okolím?

  1. Podpora a porozumění: Setkávání s lidmi v podobné životní situaci může být velkou pomocí. Můžete s nimi sdílet svoje trable i radosti s jistotou, že vás pochopí a podpoří.
  2. Zlepšení nálady: Pravidelná socializace může pomoci snížit úzkost a depresi a zlepšit celkovou náladu. V přítomnosti pozitivně naladěných lidí přijdete na lepší myšlenky a těžké situace se budou zdát o něco snazší.
  3. Lepší fyzická kondice: Socializace může mít přímý vliv na zdravotní stav a vaši fyzičku. Pravidelné setkávání s dalšími pozitivně naladěnými diabetiky vás bude motivovat ke zdravějšímu životnímu stylu a třeba najdete i parťáka pro určité sportovní aktivity. Taková svižná procházka či projížďka na kole se společným cílem prospět svému zdraví je hned příjemnější v podporující skupince.

Listová zelenina vytvoří ze salátu zdravou diabetickou pochoutku

Zeleninový salát nemusí být jen strouhaná mrkev či okurka – i ty však našemu zdraví v mnohém prospívají. Kulinářsky vyžít se můžete i při studené ...

Jak se cítit dobře?

Někdy je obtížné přidat se k již existující skupině přátel nebo si hledat kamarády zcela nové. Zvláště jste-li introvert, může se aktivní socializace zdát jako nepřekonatelný problém. Co tedy lze udělat pro to, aby začlenění se do kolektivu bylo snazší a hlavně přirozenější?

  • Připojte se k zájmové skupině

Připojení se k zájmové skupině je skvělý způsob, jak se seznámit s lidmi, kteří mají stejné zájmy jako vy. Existuje mnoho různých typů zájmových skupin, od sportovních klubů po různé kulturní a společenské organizace. V dnešní době takové skupinky snadno najdete na internetu, například na Facebooku.

  • Pravidelně sportujte

Kromě toho, že vám sportování pomůže udržet zdravou tělesnou kondici, poskytne také nenucenou příležitost k setkání s novými, podobně laděnými lidmi.

  • Navštěvujte společenské akce

Společenské akce jsou skvělým a přirozeným způsobem, jak se setkat s lidmi a prožít příjemný večer. Vyzkoušejte různé akce, jako jsou třeba taneční večery, koncerty nebo letní kulturu pod hvězdami. Můžete také zvážit, zda byste zvládli uspořádat svou vlastní společenskou akci, jako například večírek nebo grilovačku.

  • Jeďte na aktivní dovolenou

Cestovní agentury pořádají také tzv. seznamovací zájezdy, na kterých můžete narazit na kamarády pro celý život. Láká-li vás dobrodružství, ovšem pod vedením zkušeného instruktora, můžete na takový zájezd vyrazit a vyzkoušet tak sami sebe v neznámém prostředí. Vždy ale dbejte na určitou střídmost a nepouštějte se do příliš riskantních výzev, aniž byste na ně byli řádně připraveni.

Opustit zajeté koleje se občas vyplatí. Nebojte se a zkuste se otevřít novým aktivitám i lidem! Psychická stimulace je stejně tak důležitá jako přiměřená fyzická zátěž. A kdy jindy zkusit něco netradičního než právě teď, na počátku jara?

Zdroje: studium-psychologie, socialself, healthline

4663

Diskuze k článku