Převratný pomocník na hojení vředů i pro diabetiky: Britští vědci vyvíjejí inteligentní náplast využívající nanotechnologii
Vědecký tým z Imperial College London vyvíjí inteligentní hojivé náplasti TrAPs na bázi nanotechnologie, které by měly urychlit hojení těžkých ran, mezi něž patří i diabetické bércové vředy. Po zavedení do běžné lékařské praxe by tyto náplasti mohly znamenat velký zlom v účinné léčbě ran.
Hojení ran patří mezi jeden z nejkomplikovanějších procesů, které musí lidské tělo provádět. Za normálních okolností považujeme tuto schopnost hojení ran za naprostou samozřejmost – většinou do doby, než nás postihne cukrovka, obezita nebo prostě stáří.
Tyto stavy mohou proces hojení ran výrazně narušit, a tím nám velmi zkomplikovat život. Současné možnosti léčby ran jsou bohužel nedostačující. Zejména diabetici se musejí potýkat s těžko zhojitelnými vředy na diabetické noze. Mnozí se dokonce obávají ztráty končetiny kvůli komplikacím.
Naděje má jméno TrAPs
Vědci ale nesložili ruce do klína a přišli s myšlenkou léčby, která přímo komunikuje s ránou po celou dobu hojení, a tím zajišťuje uzdravení vysoce cíleným a dynamickým způsobem. Tým pod vedením Dr. Bena Almquista z Imperial College London je průkopníkem v inovativní léčbě využívající nanotechnologie DNA.
„Jedná se o zásadně odlišný přístup k léčbě, který uznává, že proces hojení ran má vlastní prostorovou a časovou dynamiku, která je zásadní pro úspěšné hojení a současně závisí na pochopení toho, jaké jsou klíčové překážky hojení v každém okamžiku během procesu nápravy,“ řekl Ben Almquist. Neviditelná hojivá náplast, kterou jeho tým vyvíjí, byla pojmenována TrAPs (Traction Activated Payloads).
Inteligentní hojivé náplasti
Jak náplasti TrAPs fungují? Zjednodušeně řečeno, buňky kolem rány náplast po nasazení „uchopí“ a rozbalí ji – podobně jako balíček. A není to balíček jen tak ledajaký. Obsahuje totiž přesně ty terapeutické látky, které okolní buňky k hojení potřebují. Jinými slovy, technologie TrAPs aktivně komunikuje s ranou, aby tělu poskytla to, co potřebuje, a ve chvíli, kdy to potřebuje. Tento způsob inteligentního dynamického hojení je ideální pro každou fázi procesu hojení, dramaticky zvyšuje šanci těla na zotavení a má dalekosáhlé využití u ran všech možných typů. Vědecký tým v současné době testuje technologii jak na zvířatech, tak na lidské kůži od dárců.
Čokoláda a cukrovka jdou dohromady, jen je potřeba zvolit správný druh a množství
Kakaové boby, ze kterých se čokoláda vyrábí, obsahují stimulanty, jako je kofein a theobromin, které mohou způsobovat mírné povzbuzení a zlepšení ...
Léčba budoucnosti na dohled?
Náplasti TrAPs jsou považovány za potenciálně revoluční prostředek v léčbě závažných poranění, a proto existuje velká šance, že se transformují v technologicky vyspělou terapii, která bude současně nákladově efektivní. Konvenčně se u TrAPs používají terapeutické látky, které se vyrábějí synteticky. To však znamená další kroky, vyšší náklady na výrobu, a současně komplikace v oblasti přepravy a skladování.
Proto se Magdalene Ho, která je členkou týmu z Imperial College London, snaží v rámci svého projektu vyřešit tento problém zkoumáním toho, jak mohou TrAPs získávat léčivé proteiny přímo z těla, konkrétně z krve, zvýšit jejich účinek a nasměrovat je do potřebných oblastí. Magdalene doufá, že po úspěchu v tomto projektu povede její práce ke klinickým zkouškám, které by mohly zavést používání TrAPs do běžné lékařské praxe.
Sami vědci k tomu říkají: „Inteligentní hojení ran mění náš pohled na moderní léčbu ran. Jeho současnému rozšíření však brání mnoho překážek. Odběr aktivních hojivých látek přímo z těla pacienta a jejich doručení na místo potřeby pomůže odstranit mnoho těchto překážek a zlepšit výsledky zdravotní péče na celém světě.“
Zdroje: royalcommission1851.org, onlinelibrary.viley.com, novinky.cz
1587