Bis Bis

Převratnému výzkumu, při kterém vyoperoval Oskar Minkowski psovi slinivku, vděčíme dnes za inzulin

Převratnému výzkumu, při kterém vyoperoval Oskar Minkowski psovi slinivku, vděčíme dnes za inzulin
Minkowski byl zásadní postavou dlouhotrvajícího výzkumu cukrovky a jejích příčin Zdroj: Shutterstock

Oscar Minkowski je pro výzkum cukrovky zásadní postavou. Jeho odvážný výzkum, kterému zpočátku nikdo nevěřil, přispěl k tomu, že dnes můžeme k léčbě využívat inzulin, a zachraňovat tak životy. Jaké však bylo zákulisí výzkumu, při kterém Minkowski s Meringem vyoperovali psovi slinivku břišní, a podpořili tak svou domněnku o přítomnosti regulátorů krevního cukru?

Oskar Minkowski se narodil v polovině 19. století v Ruské říši na území dnešní Litvy. Byl německým lékařem a fyziologem a spolu s Josephem von Meringem učinil převratný objev ve výzkumu diabetu. Jeho bratrem byl významný matematik Hermann Minkowski, synem pak astrofyzik Rudolph Minkowski. Touhu po objevech, vědě a poznání tak měla tato rodina zkrátka v genech.

Lidé se často domnívají, že Frederick Banting a Charles Best byli prvními odborníky, kteří v roce 1921 objevili inzulin, a dali tak vzniknout novému směru celé diabetologie. Průkopníkem v tomto směru byl ale právě Minkowski, jenž prokázal, že slinivka hraje hlavní roli v příčině cukrovky. Během své kariéry byl šestkrát nominován na Nobelovu cenu.

Jiří Tkadlčík: Český strongman znovu dokázal, že jej ani diabetes nezastaví. Z mistrovství Evropy přivezl stříbro

Cukrovku I. typu má od tří let a inzulín si píchá čtyřikrát denně. Strongman Jiří Tkadlčík má ale kromě silných svalů i nesmírně silnou vůli, ...

Jak šel čas s Oskarem Minkowskim

Narodil se v Alexsotasu na území dnešní Litvy 13. ledna 1858. Jeho otcem byl obchodník. Navštěvoval školu v Kovnu (dnešní Kaunas), druhém největším městě Litvy po Vilniusu, který je dnes také hlavním městem tohoto území. Na gymnázium nastoupil do pruského města Königsberg poté, co rodina utíkala před ruskou perzekucí. V tomto městě začal následně studovat medicínu, dokončil zde i doktorát. Nějaký čas strávil rovněž na univerzitách ve městech Freiburg a Štrasburk. Tam se po několika letech jako docent medicíny vrátil.

Setkání s nedůvěřivým Meringem a Bernardem

Minkowski byl velmi zručný, proto tíhnul tak trochu i k chirurgii, byť ta jeho oborem nikdy nebyla. Koncem 80. let 19. století byl prvním, kdo odoperoval játra živému zvířeti a prokázal, že jsou rozhodující pro produkci žluči. S Josephem von Meringem a Claudem Bernardem se setkal úplnou náhodou. V univerzitní knihovně spolu vedli diskuzi o pankreatických enzymech. Ta pak vyústila v zásadní spolupráci pro budoucí lékařství. Mering a fyziolog Bernard totiž tehdy zastávali názor, že živý organismus nemůže úplnou pankreaktomii (resekční výkon, při kterém se odstraní slinivka břišní) přežít, a je tak nemožná. Vyzvali tedy Minkowskiho, ať operaci provede u psa a dokáže opak. Ten se jako správný vědec a akademik chytil příležitosti a do tohoto výzkumu se odvážně pustil. Odstranění slinivky způsobilo těžký diabetes, zvíře však přežilo.

Horoskop na tento týden (nejen) pro diabetiky: Blíženci vyřeší dlouhodobé spory, Váhy budou vystaveny pokušení

Beran (21. března – 19. dubna) Další květnový týden se nese pro Berany ve znamení hledání nových cest a strategií. Přestaňte neustále hledět do ...

Jde o jeden z největších objevů v oboru diabetologie

Výzkum u psa probíhal na Univerzitě ve Štrasburku v roce 1889. Již zmíněnou pankreaktomii (resekci slinivky) Minkowski provedl za asistence Meringa. Po zákroku se projevila u zvířete zvýšená tvorba moči, která navíc přitahovala hejno much. To dovedlo oba vědce k myšlence, že existuje souvislost mezi polyurií (odborný termín pro nadměrné vylučování moči) a cukrovkou. A pak také otestovali přítomnost glukózy v moči psa. Její vysoké hladiny jen potvrdily úvahy o diabetu. Tento chirurgický zákrok tedy prokázal, že slinivka obsahuje regulátory pro kontrolu krevního cukru.

Minkowski se následně stal jedním z nejvýznamnějších evropských diabetologů. Předsedal také Německé asociaci interních lékařů. Na počest tohoto průlomového vědce uděluje od roku 1966 Evropská asociace pro studium diabetu cenu Minkowskiho za mimořádný přínos k rozvoji znalostí v oblasti diabetu mellitu. Tato velká osobnost lékařství tak zavdala první krůček do budoucna pro dlouhotrvající výzkum cukrovky, který byl jedním z nejdůležitějších a také základních předpokladů při hledání léku na diabetes – tedy inzulinu.

Zdroj: redakce, mayoclinicproceedings.org, lekarske.slovniky.cz, diabetes.co.uk

1644

Diskuze k článku