MUDr. Lenka Petruželková, Ph.D.: Kožní problémy u diabetiků při dlouhodobém používání senzorů
Prevence komplikací diabetu a vše, co pro ni můžete udělat
Zdroj: Pexels
Diagnóza diabetu neznamená jen doživotní hlídání jídelníčku ve snaze udržet hladinu krevního cukru co nejblíže normálu. Patříte-li mezi diabetiky, měli byste věnovat pozornost i dalším aspektům, které se s léčbou tohoto onemocnění pojí. Předejdete tak možným zdravotním komplikacím a posílíte své zdraví.
Přinášíme vám čtyři praktické tipy, díky nimž podpoříte a udržíte dobrý zdravotní stav během léčby cukrovky. Preventivní intervence je v tomto ohledu základem.
Udržujte svůj krevní tlak v normě
U pacientů léčících se zároveň s diabetem i hypertenzí je čtyřikrát vyšší riziko vzniku infarktu myokardu a náhlých cévních mozkových příhod, ale také poškození ledvin a problémů se zrakem. Ideální naměřená hodnota krevního tlaku se pohybuje kolem 130/80 mm Hg, a neměla by přesáhnout 140/90. V případě, že se vám dlouhodobě nedaří udržet tlak pod kontrolou pomocí redukce váhy, pohybu, změny jídelníčku či omezením soli a alkoholu, lékař vám v závislosti na vaší konkrétní diagnóze předepíše léky.
Zaměřte se na hladinu cholesterolu
Onemocněním srdce lze předcházet mimo jiné i udržováním optimální hladiny cholesterolu. Ta se měří nalačno podobným způsobem, jakým probíhá kontrola hladiny cukru v krvi, tedy z kapky krve z bříška prstu. Norma je u diabetiků přísnější než u zdravých lidí. Zatímco u diabetického pacienta je za zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob považována hodnota 4,5 mmol/l, u nediabetiků je hranice posunuta na 5 mmol/l. I na tento zdravotní problém existuje medikace, prvním krokem by ale měla být změna životního stylu a jídelníčku.
Věnujte se péči o své nohy
Periferní a autonomní neuropatie jsou běžnými komplikacemi diabetu, stejně jako onemocnění nazývané diabetická noha. Snížený průtok krve, ucpání tepen a poruchy nervového zásobení mohou zhoršit vnímání bolesti a bránit tělu bojovat s infekcí. Lidé s těmito stavy si musí každý den pečlivě kontrolovat chodidla a prsty na nohou, aby si ověřili, že nedochází k žádným změnám. Soustřeďte se na několik oblastí:
- Správná hygiena: myjte si nohy každý den, důkladně je vysušte, stříhejte si nehty tak, abyste zamezili jejich zarůstání.
- Vhodné ponožky i obuv: vyvarujte se otlaků, vysokých podpatků, úzkých špiček i příliš těsných ponožek.
- Kontrola kožní integrity: každou ranku nebo odchylku od normálu konzultujte neodkladně se svým lékařem.
- Snižte svou hmotnost: čím méně vážíte, tím menší tlak na vaše chodidla působí.
- Nezapomínejte na pohyb: i obyčejná chůze zlepšuje krevní oběh v celém vašem těle včetně nohou.
Nezapomínejte na pravidelné prohlídky u odborníků
Kromě pravidelných návštěv vašeho obvodního lékaře a diabetologa nezapomínejte také na kontroly u ostatních specialistů. Cukrovka má negativní vliv na oční pozadí, je tedy třeba navštěvovat očního lékaře. Horší hojení, náchylnost ke vzniku zánětů a zubních kazů pak vyžaduje časté prohlídky u zubaře. V případě problémů s chodidly se objednejte k podiatrovi. Ten by měl alespoň jednou ročně vaše nohy prohlédnout, aby mohl včas odhalit případné problémy.
Autor: Aneta Střechová, foto: Pexels
Zdroj: Harvard Medical School
1517