Modré kedlubny: Spojenec v boji proti zánětům a cukrovce. Pomůže i při hubnutí
Prevence diabetu 2. typu aneb Předejděte komplikacím ještě dnes
Zdroj: Shutterstock
Diabetes 2. typu postihuje miliony lidí na celém světě a je tedy nejrozšířenějším typem tohoto onemocnění. Riziko jeho rozvoje stoupá společně s nadváhou, diabetem v rodině, těhotenskou cukrovkou a některými dalšími faktory. Dobrou zprávou však je, že se toto civilizační onemocnění dá oddálit – a v některých případech mu můžete dokonce předejít úplně.
Počet diabetiků na celém světě výrazně stoupá. Před 50 lety byla v celé lidské populaci pouhá dvě procenta diabetiků. Dnes je jich 5krát více a odhaduje se, že v nadcházejících letech tato křivka ještě dvojnásobně naroste. Předejít diabetu, nebo ho alespoň o několik let oddálit znamená vyhnout se mnoha zdravotním komplikacím, které diabetiky jinak trápí.
Vliv na rozvoj diabetu 2. typu nemají jen geny
Rozvoj diabetu v rodině není pouze věc genů nesoucích zvýšená rizika vzniku této nemoci, ale je to také záležitost společných zvyklostí, tradic, způsobu vaření, stravování, ale i vztahu ke sportu. Zvláště fyzická aktivita může významně napomoct ke zvrácení diagnózy diabetu 2. typu. Jiné je to pak v případě, že se s cukrovkou léčí někdo z blízkých rodinných příslušníků. Pro příklad: riziko onemocnění u potomka dvou diabetiků 2. typu je 100%. S jedním diabetikem v rodině (rodič nebo sourozenec) je pak toto riziko více než 60%.
Zajímavost: U diabetu 1. typu je rodinný výskyt daleko menší. Riziko diabetu z matky na dítě je asi 2%, z otce na dítě asi 6%.
Prediabetes aneb Zdvižený prst před cukrovkou
Ze samotného názvu vyplývá, že jde o stav před diabetem, který lze brát jako jisté varování. Předpokládá se, že téměř 80 % lidí prediabetem trpí a ani o něm neví. Zvýšení krevního cukru by tak nemělo být bráno na lehkou váhu. Co se týče glykémie, ta se u prediabetu pohybuje mírně za hranicí normy (definována jako 5,6 až 6,9 mmol/l).
Fakt: Studie odhadují, že u 40 % lidí s neléčeným prediabetem se během 4 let rozvine diabetes 2. typu.
Gestační diabetes a souvislosti s diabetem 2. typu
Gestační diabetes se vyvíjí během těhotenství. Ve většině případů těhotenská cukrovka po narození dítěte odezní. I když však odezní, představuje riziko, že se během dalších 5 až 10 let cukrovka 2. typu rozvine. Při nedostatečné léčbě gestačního diabetu pak může mít problém s obezitou a diabetem 2. typu v budoucnu dokonce i potomek takovéto matky. Proto je doporučována kontrola u lékaře 6 až 12 týdnů po narození dítěte a posléze každé 3 roky.
Fakt: Lidé s hypertenzí (vysokým krevním tlakem) mají zvýšené riziko vzniku diabetu 2. typu.
Hořčík je pro diabetiky zásadní! Co způsobí jeho nedostatek a jak jej co nejlépe doplnit?
Hořčík je nejenom pro diabetiky jedním z nejdůležitějších minerálů – kromě jiného udržuje správnou činnost svalů a nervů, ale pomáhá také ...
Jak snížit riziko cukrovky 2. typu?
Diabetes 2. typu je velice vážným onemocněním, které zvyšuje nejen morbiditu populace, ale také náklady na léčbu samotné nemoci nebo komplikací s ní spojených, např. onemocnění srdce, cév či ledvin. Velkým problémem v prevenci je malá ochota jednotlivců jakkoliv změnit svůj životní styl. Co se týká konkrétních preventivních kroků, lze využít hned několika cest.
Změna životního stylu aneb Tipy pro prevenci cukrovky
- Snižte celkový příjem sacharidů – důležité je bdít nejen nad jejich přiměřeným množstvím, ale i nad kvalitou. Konzumace potravin s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů a cukrů zvyšuje hladinu krevního cukru a následnou potřebu inzulínu, což vyčerpává slinivku.
- Pravidelně cvičte – cvičení zvyšuje citlivost buněk na inzulín. Mezi nejdoporučovanější patří aerobní cvičení, silový trénink nebo vysoce intenzivní intervalový trénink zvaný HIIT.
- Pijte vodu – snížíte tím svůj kalorický příjem a budete mít pod lepší kontrolou svou hladinu cukru. Bohužel některé studie ukazují, že nadměrný příjem slazených nápojů může mít za následek zvýšené riziko cukrovky 2. typu.
- Shoďte přebytečná kila – i ztráta malého množství hmotnosti (cca 5 až 10 %) může snížit riziko diabetu. Nejvíce rizikový je zejména viscerální tuk – tedy tuk ve střední části těla, který je spojen s inzulínovou rezistencí.
- Nekuřte – zejména silní kuřáci mají významné riziko vzniku cukrovky. Odvykání v průběhu času toto riziko snižuje.
- Dopřejte si vlákninu – jíst dostatek vlákniny je prospěšné nejen pro vaše střeva a regulaci hmotnosti, ale především rozpustná vláknina zpomaluje vstřebávání potravy, čímž dochází k pozvolnému nárůstu hladiny cukru v krvi.
- Nezapomeňte na vitamín D – ten je podle nejnovějších studií spojen s řízením krevního cukru. Nedostatek vitamínu je doprovázen inzulínovou rezistencí.
- Omezte vysoce zpracované potraviny – takové omezení přispívá mnoha aspektům vašeho zdraví. Tyto potraviny totiž obsahují přidané cukry, nezdravé tuky a chemické konzervační látky, kvůli kterým přibíráte na váze, ale také prohlubujete necitlivost na inzulín.
- Pijte kávu – studie prokazují, že denní příjem kávy snižuje riziko cukrovky 2. typu až o 54 %.
- Omezte čas strávený u obrazovky – a celkově čas, který prosedíte. I v práci se minimálně jednou za hodinu zvedněte a projděte se.
Dále mohou v rámci prevence cukrovky 2. typu zapůsobit farmakologická opatření, tj. lékař dotyčnému s prediabetem předepíše specifickou medikaci. Nejčastěji se jedná o perorální antidiabetika typu Metformin. U obézních osob může pomoct snížit riziko rozvoje diabetu i tzv. bariatrická chirurgie, do které lze zařadit například bandáž žaludku.
Tip: Vyšší příjem polynenasycených (rostlinných) tuků snižuje výskyt cukrovky, naopak vyšší příjem živočišných tuků riziko rozvoje diabetu zvyšuje.
Závěrem
Změna životního stylu je bezpochyby základem prevence vzniku diabetu 2. typu i progrese prediabetu. Je však důležité tyto změny provést tak, aby pro vás dlouhodobě fungovaly. Zkuste se tedy více hýbat a jíst dostatečné množství ovoce a zeleniny. Vhodné je omezit příjem živočišných tuků a současně konzumovat více potravin s obsahem polynenasycených mastných kyselin (např. ryby, ořechy, semínka).
Na vavřínech však neusínejte ani tehdy, pokud vám lékař již diagnostikoval prediabetes a předepsal léčiva. Pouhá medikace vás totiž nemusí spasit. Jde přirozeně ruku v ruce s tím, jak ke svému zdraví budete den co den přistupovat.
Zdroj: Tribune, Niddk.nih, Healthline, Nzip
23847