Přeslička rolní: Bylinka naplněná kyselinou křemičitou

Přeslička rolní: Bylinka naplněná kyselinou křemičitou
Přeslička rolní Zdroj: Shutterstock

Přesličky jsou opravdové, prapůvodní bytosti, žijící fosilie. Byly zde, když ještě na zemi žili monstrózní ještěři, dinosauři. Již v devonu, tedy před více než 360 milióny lety, natahovaly přesličky své pevné bezlisté lodyhy, vybavené živými postranními výhonky, nahoru nad kouřící močálovité bažiny, vstříc ke slunci. Dosahovaly výšky stromů a společně se záplavou plavuní a kapradin tvořily tropické lesy, jejichž pozůstatky nacházíme v podobě kamenného uhlí.

Sama přesličku chovám ve velké úctě, vždy, když na ni v přírodě natrefím, mívám tendence poklonit se k zemi. Vždyť nás svým výrazným, hojivým účinkem doslova objímá. Ceněna je zejména pro kyselinu křemičitou, které rostlina obsahuje zhruba 7 %. Navíc celých 12 % tohoto množství je rozpustných ve vodě, a proto přechází do léčivých odvarů. Kyselina křemičitá je nezbytná pro síťování kolagenových vláken, mezi její neméně záslužné vlastnosti však patří též:

• zvýšení zatížitelnosti šlach, vazů a chrupavek,
• posílení vlasů a nehtů,
• udržení pružných cév, což se hodí též při diabetu,
• zlepšení léčení kostí a ran,
• transport vápníku do kostí, celkové posílení kostry,
• prevence rakovinných onemocnění

Co se zdrojů kyseliny křemičité týká, přeslička rolní určitě není jedinou bylinkou, která nám tuto cennou složku nabízí. Mezi další křemičité léčivky řadíme truskavec ptačí, plicník lékařský, konopičku bledožlutou či kopřivu dvoudomou.

LÉČIVÉ VLASTNOSTI PŘESLIČKY ROLNÍ

• zvýšení pružnosti a pevnosti cév díky kyselině křemičité,
• hojivý, močopudný, protirakovinný účinek,
• mírnění otoků, bolestí zad,
• antirevmatický účinek,
• podpora tvorby bílých krvinek,
• detoxikace organismu,
• posílení imunity,
• posílení plodnosti,
• zevně pak na rány, bércové vředy, píštěle, při zánětech ústní dutiny.

CO, KDY A JAK SBÍRÁME?

Přeslička roste na řadě různých stanovišť, v nížinách i na horách. Nacházíme ji při krajích cest, na železničních náspech, polích, loukách, náplavech, v lužních lesích, taktéž i ve smrčinách. Stále však platí, chceme-li přesličku využít k léčivým účelům, sbírejme ji pouze z půdy čistých lokalit. To znamená, alespoň 500 metrů od hlavních cest, nejlépe však v přírodě nedotčené průmyslem, je-li tedy možno.

sbíráme nať,
• sběr provádíme od června (nejvyšší obsah křemičitanů) do září,
• bylinku sušíme při pokojové teplotě, svázanou ve svazcích, které umístíme na tmavé, dobře větrané místo,
• uchováváme v podobě sušené byliny, tinktury, kloktadla, sirupu, masti.

Violka vonná: Bylinka prospěšná při léčbě diabetu

Když rozkvetou violky, lidově fialky, je jich doslova plný trávník, jako by člověk naplnil plachtu zrnem a místo od místa pečlivě zasel. A pak na ...

Nutno ještě podotknout, že pro léčivé účely sbíráme pouze přesličku rolní. Přeslička bahenní, která je na první pohled od své rolní kolegyně téměř k nerozeznání, obsahuje alkaloid palustrin, který vyvolává průjmy, zvracení, závratě, ochrnutí a nadměrné močení, dále pak kyselinu akonitovou a thiaminázu, enzym, jenž rozkládá vitamin B1. Základním rozlišovacím znakem bude délka postranních větví v porovnání s délkou pochvy. Je-li první článek větve kratší než pochva, hovoříme o přesličce bahenní. Zaměřujeme se pouze na větve ve střední a horní části stonku. Vodítkem může být také průřez větvemi, kdy u přesličky rolní shledáváme čtyřcípou hvězdu, u přesličky bahenní pak hvězdu šesticípou s průřezy. Pokud na přesličku v přírodě narazíte, jistě brzy pochopíte, která je která. A pokud máte ze sběru obavu, proto v něm nejste ještě tak zdatní, přesličku lze zakoupit v jakékoli lepší bylinkové lékárně.

MOŽNOSTI VYUŽITÍ PŘESLIČKY

V knize bylináře Pavla Váni Rady bylináře Pavla se píše: Nať je třeba vařit pět minut, pak se nechá louhovat a používá se při chorobách plicních, ledvinových, ledvinových kamenech, proti rakovině, krvácení do moče, zastavuje krvácení z nosu, proti radioaktivnímu záření. Používá se jednou za měsíc k vyčištění ledvin při pití chlorované vody. Čistí žaludek, odvádí písek z těla, těžké kovy. Samotný odvar z přesličky rolní lze pít nejvýše 2x denně. Obsahuje příliš mnoho saponinů.

Mgr. Zuzana Švédová, DiS.: Blahodárné účinky medvědího česneku

Jsem diabetik 1. typu, nutriční terapeut, ale také bylinář. K bylinkám jsem se dostala zhruba rok po záchytu této autoimunitní poruchy, kdy jsem ...

Ačkoli lze přesličku podávat i samostatně, zdá se, že je doslova předurčena do směsi. Velmi dobré kombinace dosáhneme přidáním rdesna ptačího, kopřivy dvoudomé či již zmíněné konopičky. Osobně mám velmi ráda kombinaci přesličky rolní a voňatky citrónové, která navíc mírní depresivní stavy, zlepšuje trávení, jemně snižuje hladinu škodlivého LDL-cholesterolu. Samozřejmě však záleží, pro jaký účel chcete přesličku použít. Já voňatku přidávám pro její jemnou citrónovou chuť.

Velkým propagátorem přesličky rolní byl farář Künzle, který přímo doporučoval, aby všichni lidé od 35. roku života vypili denně šálek přesličkového čaje. Trojkombinace 50 g přesličky, 30 g rozrazilu, 20 g rozmarýny podávaná formou nálevu působí antiskleroticky a snižuje množství krevního cholesterolu.

Výzkumy též prokázaly, že pravidelné a dlouhodobé podávání přesličkového čaje v dávce 150 ml denně poměrně výrazně snižuje nebezpečí vzniku nádorového onemocnění a má také tlumivý vliv na rozvoj choroby již probíhající. Hladina křemíku též klesá ve stáří, a proto jeho pravidelný přísun formou přesličkového čaje v uvedeném množství působí v geriatrii jako pomocný omlazovací prostředek.

PŘESLIČKA V KOUPELÍCH

Přeslička je výtečná taktéž při zevním podání. Podporuje hojení ran, což vnímám jako podpůrnou léčbu při diabetických komplikacích. Též se používá jako kloktadlo při angíně a jiných zánětech dutiny ústní. Při bolestech bederní páteře se doporučuje přesličková sedací koupel, která má svůj řád. Po dobu 24 dní každý druhý den uchystáme léčivou koupel, během které do klasické lázně přidáváme jeden litr silnějšího odvaru z přesličky rolní. V takové koupeli pak posedíme alespoň 15 minut. Následně se zabalíme do ručníku a odpočineme si na lůžku.

Po sérii 12 koupelí nastupuje druhá fáze, kterou je týdenní přestávka. Na závěr pak každý třetí den aplikujeme poslední čtyři sedací koupele, které by již měly bederní páteř zcela zbavit bolesti. Tuto sedací lázeň lze též podpořit popíjením nálevu z natě přesličky, vřesu a bazalky. Na bolestivá místa je též zvykem přikládat kašovitý obklad z byliny, který kromě bolesti hojí strupovitost, zánětlivé projevy kůže, bércové vředy, píštěle atd.

KONTRAINDIKACE

Přesličku neužíváme v těhotenství, při otocích vzniklých z nedostatečné činnosti ledvin nebo srdce, při zvýšeném krevním tlaku. Dlouhodobé užívání přesličky může způsobit nevolnost. Bylinu užíváme spíše ve směsi, samostatně jen výjimečně. Není určena pro dlouhodobé užívání.

MAST Z PŘESLIČKY ROLNÍ

Potřebujeme: 50 g natě přesličky rolní, 250 ml olivového oleje, 50 g včelího vosku.

Přesličku nasekáme, vložíme do sklenice a zalijeme olejem. Dáváme pozor, aby byla bylinka dostatečně ponořená. Macerujeme několik týdnů, na slunci. Následně olej přecedíme, mírně zahřejeme, rozpustíme v něm včelí vosk. Výslednou mastí pak plníme dózy. Uchováváme při pokojové teplotě.

Mast mírní kožní ekzém, sluncem či mrazem spálenou pokožku, akné, lze ji využít
k masáži pomerančové kůže, bolestivých kloubů, revmatických obtíží.

Můj tip: Účinek přesličky umocníme, naložíme-li ji v doprovodu kopřivy dvoudomé. Dále postupujeme stejně,
jako bychom nakládali samotnou přesličku.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autora Mgr. Zuzany Švédové, DiS. 

16423

Diskuze k článku