Přerušovaný půst je pro osoby s cukrovkou II. typu bezpečný a účinný, říká nová studie

Přerušovaný půst je pro osoby s cukrovkou II. typu bezpečný a účinný, říká nová studie
Nová studie prokázala, že přerušovaný půst je vhodným režimem pro osoby s cukrovkou II. typu, které potřebují zhubnout Zdroj: Pixabay

Pro mnoho lidí, kteří se snaží zhubnout, je počítání času jednodušší než počítání kalorií, říkají výzkumníci z University of Illinois Chicago, kteří se v rámci nové studie zabývali účinností a bezpečností přerušovaného půstu pro osoby s diabetem II. typu. Výsledky studie jsou nadějné. Podle závěrů studie může časově omezené stravování pomoci lidem s diabetem II. typu shodit přebytečná kila a kontrolovat hladinu cukru v krvi.

Půst jako takový není ve stravování člověka  pražádnou novinkou. Naši pravěcí předci neměli za rohem supermarket  ani večerku, a tak se v dobách nedostatku potravy postili poměrně pravidelně, ačkoliv zcela určitě nedobrovolně. Tento efekt přerušovaného půstu se „otiskl“ v evoluci člověka, a proto jsme i v dnešní době schopni normálně fungovat nějakou dobu bez jídla. Určité formy půstu jsou dokonce součástí různých náboženství, včetně křesťanství.

Jak funguje přerušovaný půst?

Zatímco většina dietních režimů se zaměřuje na to, co jíst, a také na počet kalorií, přerušovaný půst se zaměřuje na to, kdy jíst. Člověk dodržující přerušovaný půst tedy jí jen v určitých časových obdobích. Když uplyne určitá doba bez jídla, tělo spotřebuje své zásoby cukru a začne spalovat tuky. Tento stav se nazývá metabolické přepínání. Přerušovaný půst funguje tak, že tělo spálí kalorie z posledního jídla a následně začne spalovat tuky v našem těle. Nedáme tělu možnost, aby jelo ze zásob jídla po celou denní dobu.

Možností a způsobů přerušovaného půstu je více, např. 16/8, 14/10, 18/6 apod. První číslo označuje délku okna, kdy se postíte, zatímco číslo za lomítkem znamená délku okna, kdy můžete jíst. Takže pokud si vyberete metodu 16/8, znamená to v praxi, že 16 hodin budete držet půst a 8 hodin můžete jíst. Do období půstu se započítává i spánek a je jedno, kdy začnete. Takže váš den může vypadat tak, že v 10 hodin si dáte snídani, pokračujete obědem a poslední jídlo sníte do 18. hodiny. Zbytek dne a noci se pak postíte.

Rodinné prokletí: Hugo Haas jako jeden z mála přežil. Jeho syn zemřel ve třiceti, zcela zbytečně

Hugo Haas se narodil do rodiny židovského majitele obchodu s obuví. Umělecké nadání však Hugo podědil nejspíš z matčiny větve. Strýc z matčiny ...

Podle vědců je přerušovaný půst pro osoby s cukrovkou II. typu účinný a bezpečný

V léčbě DM2 se už dlouho diskutovalo o využití přerušovaného půstu. Výsledky studií ukazují, že přerušovaný půst má pozitivní vliv jak na snížení tělesné hmotnosti, tak na snížení inzulinové rezistence, snížení ranní glykemie, zlepšení glukózové tolerance, a tím nižší potřebu inzulinu.

To potvrdila i nová studie vědců z University of Illinois Chicago, která byla v říjnu 2023 publikována v časopise JAMA Network Open. Ze závěrů studie vyplývá, že časově omezené stravování, známé také jako přerušovaný půst, může pomoci lidem s diabetem II. typu zhubnout a kontrolovat hladinu cukru v krvi.

Jak probíhala studie přerušovaného půstu

Účastníci, kteří jedli pouze během osmihodinového okna mezi polednem a osmou hodinou večerní každý den, skutečně během šesti měsíců zhubli více než účastníci, kteří byli instruováni, aby snížili svůj kalorický příjem o 25 %. U obou skupin došlo k podobnému dlouhodobému snížení hladiny cukru v krvi, měřeno testem hemoglobinu A1C, který ukazuje hladinu cukru v krvi za poslední tři měsíce.

Do studie realizované na University of Illinois Chicago bylo zařazeno 75 účastníků. Účastníci byli rozděleni do tří skupin: jedna skupina dodržovala pravidla časově omezeného stravování, druhá skupina snížila příjem kalorií a zbývající účastníci tvořili kontrolní skupinu.

Po dobu šesti měsíců byla účastníkům měřena hmotnost, obvod pasu, hladina cukru v krvi a další zdravotní ukazatele.

Hlavní autorka Krista Varady uvedla, že pro účastníky ze skupiny s časovým omezením stravování bylo dodržování režimu snazší než pro účastníky, kteří museli omezit počet kalorií. Výzkumníci se domnívají, že je to částečně proto, že pacientům s cukrovkou lékaři obvykle doporučují omezit kalorie jako první linii obrany, takže mnozí z těchto účastníků již pravděpodobně tuto formu vyzkoušeli – a bojovali s ní.

Zajímavé je, že ačkoliv účastníci skupiny s časově omezeným stravováním nedostali pokyn ke snížení příjmu kalorií, nakonec k tomu stejně došlo v důsledku toho, že jedli v rámci stanoveného okna. „Naše studie ukazuje, že časově omezené stravování může být účinnou alternativou k tradiční dietě pro lidi, kteří nemohou držet tradiční dietu nebo jsou z ní vyhořelí,“ uvedla Krista Varady, profesorka kineziologie a výživy. „Pro mnoho lidí, kteří se snaží zhubnout, je počítání času jednodušší než počítání kalorií,“ dodala.

Během šestiměsíční studie nebyly zaznamenány žádné závažné nežádoucí účinky. Výskyt hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi) a hyperglykémie (vysoká hladina cukru v krvi) se mezi dietními a kontrolními skupinami nelišil.

Mák: Superpotravina nejen pro diabetiky. Vyzkoušejte recept na hrnkovou bábovku

Historie máku sahá až do neolitu, zhruba do doby 2 tisíce let př. n. l. Kromě jídla se používal i jako platidlo nebo lék. Už v době bronzové měli ...

Pro koho není půst vhodný?

Ačkoli se jedná o důkaz konceptu, který ukazuje, že časově omezené stravování je bezpečné pro osoby s diabetem II. typu, lidé s diabetem by se měli před zahájením tohoto druhu diety poradit se svým lékařem. Přerušovaný půst v každém případě není vhodný pro:

  • osoby s podváhou,
  • jedince s poruchou příjmu potravy,
  • těhotné a kojící ženy,
  • děti a seniory se zdravotními problémy,
  • osoby vykonávající těžkou fyzickou práci,
  • osoby s vysokým psychickým vypětím.

Zdroje: today.uic.edu, jamanetwork.com

11206

Diskuze k článku