Přejídání není primární příčinou obezity

Přejídání není primární příčinou obezity

Američtí vědci na základě nové studie uvádí, že nadváha není způsobena pouze nadměrnou konzumací potravin. Na rozvoj obezity má podle nich spíše vliv to, jaké potraviny konzumujeme, což je zcela inovativní názor, který by mohl v boji s nadváhou pomoci.

Autoři studie přišli s tzv. sacharidovo-inzulinovým modelem obezity, na jehož základě je obezita vnímána jako metabolická porucha způsobená kvalitou zkonzumovaného jídla, a nikoliv pouze jeho množstvím. Vědci tak vyvrací léta zažitý model, kdy je obezita zapříčiněna nadbytečným energetickým příjmem spojeným naopak s nedostatečným energetickým výdejem.

Epidemie obezity se netýká jen Ameriky: Jak velkou část světa ohrožuje a jak přispívá ke vzniku diabetu II. typu?

Dodnes se v lékařské komunitě vede debata, zda je obezita skutečně nemocí či volbou člověka. Pokud se řekne "obezita", mnoho lidí napadnou ...

Vyhýbejte se jídlům s vysokým glykemickým indexem

Vedoucí studie endokrinolog David Ludwig, který působí rovněž na Harvardské univerzitě, uvedl, že klíčové je snížení spotřeby jednoduchých sacharidů obsažených zejména v jídlech s vysokým glykemickým indexem. „Naše tělo na tyto potraviny reaguje tak, že produkuje více inzulínu. Následný efekt způsobuje, že se více kalorií ukládá do tukových buněk, než aby se ukládalo do jiných svalů a tkání. Na základě těchto výkyvů glykemie pociťujeme rychleji hlad, který vede k tomu, že více jíme a přibíráme na váze.” Autoři chtějí na tento výzkum navázat dalšími studiemi, které by měly lépe objasnit navrhovaný sacharidovo-inzulinový model obezity.

Autor: Mgr. Kamila Leciánová, foto: Shutterstock

Zdroj: diabetes.co.uk

715

Diskuze k článku