Pravidla IDF: Co dělat, pokud diabetik onemocní COVID-19

Pravidla IDF: Co dělat, pokud diabetik onemocní COVID-19

Mezinárodní diabetická federace (IDF) vydala základní pravidla, co mají diabetici dělat v případě, že onemocní. V současné době pandemie koronaviru COVID-19 se jedná o velmi aktuální problematiku, která může diabetikům poskytnout cenné informace a jejich zdravotním stavu.

Proč je nemoc problémem?

Když lidé s diabetem onemocní jakoukoliv další nemocí, jejich tělo na tento stresový stav zareaguje uvolňováním hormonů. Tyto hormony uvolněné během nemoci zvyšují hladinu cukru v krvi a současně zhoršují funkci inzulinu. Zvýšená glykemie, která se dá během nemoci jen obtížně korigovat, může pak z dlouhodobého hlediska zavinit rozvoj sekundárních diabetických komplikací, jako je například vysoký krevní tlak či diabetická ketoacidóza. Velký vliv na stav glykemií tak má například obyčejná bolest v krku, infekce močových cest, ale i nemoc způsobená koronavirem COVID-19.

Plánování dopředu

IDF uvádí, že důležité je plánovat dopředu a raději se připravit na případné zdravotní komplikace, než situaci podcenit a v důležitý okamžik nezasáhnout. Tedy například vysvětlit někomu důvěryhodnému pečlivě svůj zdravotní stav, naučit jej pracovat s inzulinem apod.

Kdy je nutné jít k lékaři?

IDF uvádí, že pokud si pacient s diabetem uvědomuje pocit zmatení, akutně nízkou či naopak pak dlouho trvající vysokou hladinu glykemie (déle než 24 hodin), je nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Mezi nejčastější příznaky hyperglykemie patří zvýšená hladina glukózy, přítomnost ketonů v moči či pocit na zvracení.

Léčba pacientů s diabetem

Pokud se u pacienta s diabetem projeví onemocnění, je třeba postupovat podle následujících kroků:

  • Nikdy nezastavovat léčbu inzulinem
  • Častěji kontrolovat glykemie
  • Dodržovat obvyklý dietní režim
  • Kontrolovat svou tělesnou váhu – ztráta hmotnosti při běžném jídle je známkou vysoké hladiny glukózy v krvi
  • Pít zvýšené množství vody či neslazených nápojů

Péče o pacienty s diabetem 1. typu

Co se týče doporučení týkající se pacientů s diabetem 1. typu, platí u nich výše uvedená pravidla. IDF navíc upozorňuje na nutnost:

  • Kontrolovat hladinu glykemie každé 4 hodiny
  • Pečlivě zvážit úpravu dávek inzulinu (bazálu i bolusů tak, aby se ideální hodnoty glykemie pohybovaly v rozmezí 6 – 10 mmol/l)
  • Sledovat hladinu ketonů, pokud by bylo jejich množství větší než 3,0 mmol/l, je nutný zásah odborného lékařského personálu

Péče o pacienty s diabetem 2. typu

V případě onemocnění osob s diabetem 2. typu léčených inzulínem je nutno zkontrolovat, zda:

  • Nepociťují žízeň/sucho v ústech či únavu
  • Nezačali neobvykle snižovat svou tělesnou hmotnost
  • Nepociťujínáhlé a častější močení, které by mohlo způsobit dehydrataci

Pokud je pacient s diabetem 2. typu léčen tabletami (například metforminem), může být jejich podávání dočasně pozastaveno v důsledku onemocnění vážnou infekční nemocí či dehydratace. IDF opět upozorňuje, že v případě dlouhodobě zvýšené glykémie či vyšším hodnotám ketonů, je opět nutno vyhledat odborné lékařské zařízení. U těchto pacientů není nutná příliš častá kontrola glykemie (stačí alespoň 2 x denně), ovšem bylo by vhodné, aby pacienti měli k dispozici vlastní glukometr. Ideální hodnota glykemie by se měla pohybovat mezi 6 a 10 mmol/l.

Pacienti s diabetem 2. typu, kteří jsou léčeni inzulínem, by rovněž měli mít k dispozici vlastní glukometr pro pravidelnou kontrolu glykemie, která by se ideálně měla pohybovat v hodnotách mezi 6 a 10 mmol/l. V případě hodnoty vyšší než 10 mmol /l doporučuje organizace zvážit připíchnutí korekčního bolusu. Co se týče hodnot ketonů, měly by být v případě dlouhodobě zvýšené glykemie pravidelně kontrolovány a v případě jakýchkoliv problémů by měl pacient s diabetem kontaktovat lékařské zařízení.

Zdroj: IDF – Sick day rules

494

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku