Pravidelnou chůzí ke zdraví. Výsledky nejnovější vědecké studie potěší příznivce „krokoměrů“!

Pravidelnou chůzí ke zdraví. Výsledky nejnovější vědecké studie potěší příznivce „krokoměrů“!
Zdroj: Pixabay

Diabetes mellitus II. typu se nejčastěji rozvine u lidí, kteří žijí nezdravým životním stylem. S ním je spojen nejen příliš těžký jídelníček s absencí vitamínů a minerálů, ale i nedostatek pohybové aktivity. Pokud chcete předejít vzniku cukrovky druhého typu a nejste příznivci posiloven, běhu či jiného sportu, výsledky nejnovější vědecké studie vás mohou potěšit!

I ke krokování je vhodné pořídit si pohodlnou a kvalitní obuv.

Disponujete chytrými hodinkami nebo krokoměrem a pravidelně každý den sledujete, kolik kroků jste ušli? Pak tyto hodnoty začnete sledovat ještě bedlivěji. Američtí vědci totiž tvrdí, že čím více kroků za den ujdete, tím více se vám může snížit riziko rozvoje diabetu II. typu. Tato přímá úměra udělá rozhodně radost!

Sedmiletá studie přinesla zajímavá zjištění

Spoluautorem několikaleté studie je student University of California v San Diegu, Alexis C. Garduno. Ten tvrdí, že se do ní zapojilo téměř 4 800 žen ve věku nad 65 let. Respondentky byly na počátku sledování zcela zdravé, tedy v jejich anamnéze nefiguroval diabetes. Monitoring aktivity probíhal 24 hodin denně pomocí krokoměrů či jiných obdobných zařízení. Po sedmi letech od ukončení experimentu přišli odborníci s těmito výsledky:

  • Každých 1 000 kroků denně snížilo riziko rozvoje diabetu II. typu zhruba o 6 % (u vybraných respondentek).
  • Z celkového počtu sledovaných žen onemocnělo cukrovkou (po sedmi letech) asi jen 8 %.

Zimní sporty a diabetes: Na co myslet, než se do nich pustíte?

Plánujete letos dovolenou na horách a diagnostikovali vám nově cukrovku? Potom se inspirujte několika praktickými radami, které se aktivnímu ...

Chůze u seniorů ve vysokém věku

Vědci také poukázali na fakt, že mnoho seniorů ve věku 70 až 80 let se žádnému pohybu nevěnuje kvůli zhoršené pohyblivosti nebo komplikovanému zdraví. Ovšem také podotkli, že u této skupiny lidí postačí skutečně jen pár kroků denně (kolem bloku) při mírné až střední intenzitě. U jinak zdravých osob je pak optimální střední až vysoká intenzita pohybové aktivity při chůzi (do zadýchání a současné schopnosti konverzovat).

„S pravidelnou chůzí rozhodně nepřestávejte, i když se po léta bravurně vyhýbáte všem nemocem včetně cukrovky. Důležité je, abyste s ní pokračovali, tedy začlenili krokování do svého denního plánu a udělali z něj rutinu,” říká vědecký pracovník Alexis C. Garduno

Krokování jako koníček

Z výše uvedené studie vyplývá, že krokování je zdravé především pro starší dospělé a seniory, kteří chtějí ochránit své zdraví před rozvojem cukrovky II. typu. Čím více kroků za den, tím pevnější zdraví! A stačí k tomu skutečně málo. Uvidíte sami, že až si pořídíte krokoměr nebo dokonce chytré hodinky, zcela měření kroků propadnete a svůj denní cíl budete neustále navyšovat.

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Pixabay

Zdroj: Consumer.healthday.com, Diabetesjournals.org

1215

Diskuze k článku