Pravidelné oční prohlídky při diabetu nezanedbávejte. Co radí oční lékařka?
Cukrovka způsobuje celou řadu přidružených zdravotních komplikací, mezi které patří také poškození zraku. Diabetikům hrozí zejména diabetická retinopatie, ale mohou také trpět proměnlivým viděním, mají vyšší riziko vzniku syndromu suchého oka a šedého či zeleného zákalu.
Jednou z velmi častých chronických komplikací, které postihují pacienty s diabetem, je diabetická retinopatie. Tato vada zraku vzniklá v důsledku špatně léčené cukrovky postihuje v České republice více než 100 000 diabetiků a jejich počet každoročně roste asi o 2 %.
Diabetická retinopatie postihuje cévy v sítnici
Podle MUDr. Marty Klementové z Diabetologického centra DiaVize trpí tímto nezánětlivým onemocněním sítnice v různém stupni závažnosti po dvaceti letech trvání cukrovky 65 až 99 % diabetiků!
„První variantou je, že špatně kompenzovaná cukrovka postihuje drobné cévky v oku, které se ucpávají, a tím dojde k porušení prokrvení sítnice. Druhý způsob postižení vzniká tím, že cévy v sítnici ‚netěsní‘, vytéká z nich tekutina a způsobuje otok sítnice. Nedostatečné prokrvení i otok sítnice pak ničí fotoreceptory sítnice a tím i schopnost vidění. Oko se snaží napravit situaci růstem nových cév. Ty jsou ale nekvalitní a praskají, mohou prokrvácet oko a způsobit trakční odchlípení sítnice,“ vysvětluje MUDr. Jana Mikšovská z pražské Oční kliniky NeoVize. Onemocnění může skončit až úplnou slepotou.
Hudba má skutečně očistnou moc! Jak pomáhá muzikoterapie diabetikům?
Americký endokrinolog a hudebník R. Mack Harell tvrdí, že potřeba hudby je pro člověka daná z biologické podstaty. Lidé si ji ostatně tvoří již ...
Svět za šedou záclonou
Dalším závažným onemocněním, které diabetikům hrozí, je šedý zákal. Takzvaná katarakta vzniká jako důsledek stárnutí oka – postihuje zejména lidi po 65. roku života, mezi staršími 75 let jí trpí již více než 80% populace. Mezi rizikové faktory patří právě onemocnění cukrovkou, proto by diabetici měli zbystřit, pokud začnou mít zamlžené vidění způsobené zakalující se oční čočkou.
Pacienti jej často popisují, jako by viděli skrz poloprůsvitnou záclonu. Dalšími příznaky jsou citlivost na silnější světlo, jiné vnímání intenzity a odstínu barev, zkreslený obraz či zdvojené vidění. Postup nemoci je individuální, u někoho trvá rozvoj roky, u jiného to mohou být měsíce. V krajním případě může i tato choroba skončit oslepnutím.
Glaukom zabíjí zrak tiše a bez varování
Zelený zákal neboli glaukom je oční onemocnění, při kterém dochází k postupnému odumírání vláken zrakového nervu, které způsobuje zvýšený tlak nitrooční tekutiny. Tento nerv přenáší ze sítnice do mozku zrakové informace a jeho poškození má za následek částečnou nebo dokonce úplnou ztrátu zraku.
Glaukom se neprojevuje zakalením očních tkání, jako je tomu u šedého zákalu, jeho nebezpečí spočívá v tom, že se rozvíjí zcela bez příznaků.
Až v pozdějších stadiích začíná docházet k výpadkům zorného pole a k poklesu ostrosti zraku. V takovém případě však glaukomové onemocnění bývá již ve značně pokročilém stádiu. Zelený zákal, jehož rizikovým faktorem je diabetes, je rovněž zákeřný v tom, že i člověk s výrazně pokročilým zúžením zorného pole může mít dobrou centrální zrakovou ostrost. Při dalším zhoršení nemoci může ale rychle přijít i o tento zbytek zorného pole a hrozí mu úplná slepota.
PhDr. Andrea Bukovská, MHA, MPH: Diabetes u dospělých a jeho specifika
Diabetes mellitus u dospělých zahrnuje celé spektrum onemocnění cukrovkou. Nejčastěji jde o cukrovku 2. typu, méně častěji pak o diabetes 1. typu ...
Dbejte na prevenci
Nejdůležitější zbraní v boji proti oslepnutí nebo zhoršování zraku je dostatečná prevence a správná kompenzace diabetu. Diabetologové proto důsledně apelují, aby lidé při podezření na onemocnění diabetem neváhali navštívit specialistu a v případě potvrzení diagnózy se řídili jeho pokyny. Účinnou prevencí je tedy pravidelná kompenzace cukrovky podle pokynů lékaře, tzn. udržování potřebné hladiny krevního cukru (jehož optimální hodnota je 5,5 mmol/l) a vyvarování se dramatických vzestupů a pádů této hodnoty. Dále je vhodné hlídat si cholesterol i krevní tlak.
Choďte k očnímu lékaři pravidelně!
V případě zraku samozřejmě patří k nejdůležitější prevenci pravidelné prohlídky u očního lékaře. Ten, když problém včas odhalí, může rozvíjející se vadu zraku zastavit nebo alespoň zpomalit její postup. „Proto by měl každý diabetik navštěvovat očního lékaře minimálně jednou ročně, i když žádné zhoršení zraku nepozoruje!“ apeluje oftalmoložka Mikšovská. Například v případě diabetické retinopatie přichází totiž onemocnění nenápadně a zpočátku pacient nepociťuje prakticky žádné příznaky. Když je pocítí, bývá už pozdě.
„V první fázi může postižení sítnice zjistit jedině lékař při preventivní prohlídce očního pozadí. Až v pozdějších stadiích dochází k poklesu samotného vidění. To se může projevit třeba až po několika letech trvání špatné kompenzace diabetu. To už se ale nedá napravit, pouze zpomalit, a i to je velmi obtížné,“ připouští MUDr. Mikšovská.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorek MUDr. Marty Klementové a MUDr. Jany Mikšovské
9796