Prášek z moringy olejodárné je nově objevený hit v doplňkové léčbě diabetu!

Prášek z moringy olejodárné je nově objevený hit v doplňkové léčbě diabetu!
Prášek z rostliny zvané moringa olejodárná patří mezi tzv. superpotraviny.  Zdroj: Shutterstock

Diabetik se může zajímat o to, zda existuje přírodní řešení, které vhodně doplní jeho klasickou léčbu. Na trhu se nabízí konec konců mnoho potravinových doplňků a bylinných produktů. Jedním z nich je například prášek z moringy olejodárné. Co tato rostlina nabídne právě lidem s cukrovkou?

Moringový prášek je oblíbenou součástí zdravého stravování. Je bohatý na minerály (vápník, draslík, železo, hořčík ) a vitamíny A, C, E. Obsahuje také devět esenciálních aminokyselin a antioxidanty. Rovněž se těší zájmu odborníků. Výzkumy ohledně jeho prospěšnosti při diabetu a vlivu na cholesterol v krvi probíhají neustále.

Moringa olejodárná je tradiční součástí ájurvédy

Moringa je velmi odolný strom pocházející z Indie. Ovšem pěstuje se i v tropických zemích Asie a Afriky. Je tradiční součástí ájurvédy a lidové medicíny afrických kmenů. Pro léčivé použití se sbírají hlavně semena a listy. Aplikují  se při horečce, jako srdeční tonikum, při kožních onemocněních, popáleninách, malárii, při zácpě, žaludečních nebo ženských potížích, křečích, zánětlivých onemocněních a pro vypuzení placenty při porodu. Na základě poznatků tradičních lidových medicín proběhla také studie o možném pozitivním působení moringy při rakovině prsu. Listy moringy se též používají při kulinářské úpravě některých exotických pokrmů. Přidávají se třeba do kuskusu nebo do různých polévek.

Co je moringový prášek a jak jej použít?

Moringa je jedním z oblíbených potravinových doplňků, nejčastěji se užívá ve formě prášku. Vyrábí se ze sušených a mletých listů rostliny Moringa oleifera. Pro ty, kteří nemají rádi sypké potravinové doplňky, je dobrou zprávou, že ji lze koupit také v kapslích. Je však potřeba vědět, zda skutečně kupujete samotnou moringu. Někdy totiž natrefíte na směsi s dalšími rostlinami. Výhodou sypkého prášku je to, že jej můžete bez problémů zakomponovat do zdravých receptů. Hodí se například do smoothie nápojů nebo dezertů.

Kromě prášku si můžete pořídit také celé sušené listy moringy a připravit si z nich nálev. Je to velmi jednoduché:

  1. Odměřte si požadované množství sušené rostliny. Na jeden šálek o objemu 250 ml použijte jednu čajovou lžičku listů.
  2. Vše přelijte horkou vodou (měla by mít teplotu optimálně 80 °C).
  3. Hrnek přikryjte talířkem a nechte vylouhovat zhruba 3 až 5 minut.
  4. Nakonec listy sceďte a výluh popíjejte (ideálně 1x denně).

Alkohol a diabetes? Obávat se ho nemusíte, obezřetnost je však na místě!

V první řadě je alkohol látkou cizorodou, ve větším množství jedem. Játra tuto látku zpracovávají a poskytují člověku do určité míry ochranu. ...

Moringa je silný antioxidant

Listy moringy dodají tělu více než 90 % prospěšných živin a antioxidantů. Představují dobrý zdroj kyseliny askorbové, která má pozitivní vliv na inzulínovou sekreci. Najdete v nich také některé vitamíny skupiny B, kyselinu pantotenovou, vitamín C, vitamín E, bílkoviny, draslík a hořčík. Díky tomuto složení je moringa dobrým potravinovým doplňkem pro vegany a vegetariány. Její nutriční profil ocení také sportovci. Podle studie Moringa Genus: A Review of Phytochemistry and Pharmacology mohou listy rostliny rovněž inhibovat množení rakovinových buněk.

Studie mohou napovědět, jak dokáže moringa pomoci při diabetu

Potenciálně příznivý vliv moringy na diabetes byl zkoumán v rámci odborných studií. Studie byly prováděny na lidech i na zvířatech metodou in vivo (přímo v živém organismu). U zvířat bylo pozorováno, že se při podávání extraktu z moringy snížila glykémie. A to bez ohledu na to, z jaké části rostliny byl získán extrakt. Studie, která se zaměřovala na ženy s diabetem po prodělané menopauze, ukázala, že moringa může mít pozitivní vliv na redukci glykémie. Díky rozdílné metodice a také odlišné době trvání studií nelze zatím jasně určit přímý závěr, který by potvrdil stejnou účinnost podávání moringy na redukci glykémie u lidí, jak tomu bylo u zvířat. Výsledky výzkumů ale otevírají dveře větší diskusi a možnostem rozšířeného vědeckého zkoumání moringy jakožto efektivního pomocníka pro diabetiky.

Odbornice na výživu Hélene Baribeau říká: “Neexistují žádné vědecké studie, které by dospěly k plnému závěru, že cukrovku lze léčit moringou. Na druhou stranu se jedná o rostlinu s dobrou antioxidační aktivitou. Takže může pomoci snížit poškození tkání vzniklé působením oxidantů v důsledku glykace, což je jeden z faktorů zrychleného stárnutí. Glykace může způsobit komplikace jako ateroskleróza, selhání ledvin nebo diabetická retinopatie.”

Cukrovka a stres management: Jak lépe kontrolovat sami sebe a jaké stresory vás ohrožují?

Možná vás překvapí, že stres je dokonce mnohdy spojován se zvýšeným rizikem výskytu diabetu 2. typu. Jak stres funguje, co to jsou stresory a ...

Zdroj:  ncbi.nlm.gov, sciencedirect.com, hindawi.com,passeportsante.net

3030

Diskuze k článku