Potraviny bohaté na saponiny by diabetikům neměly uniknout! Mohou zlepšit kompenzaci nemoci. Co tedy jíst?

Potraviny bohaté na saponiny by diabetikům neměly uniknout! Mohou zlepšit kompenzaci nemoci. Co tedy jíst?
Saponiny jsou přirozenou součástí vyváženého jídelníčku. Najdete je v mnoha druzích zeleniny i v luštěninách. Zdroj: Shutterstock

Saponiny jsou přirozeně se vyskytující rostlinné glykosidy. Tyto fytochemikálie vytváří po smíchání s vodou pěnu. Kromě toho, že se používají v kosmetice, mají také široké zastoupení ve světě zdravé výživy! Obsahují je totiž velmi běžné potraviny, které jsou prospěšné zejména pro diabetiky. Jaké to jsou a proč je vlastně konzumovat?

Použití saponinů v přírodní léčbě není v našich podmínkách moc známé. Jsou ale velmi účinnými přírodními prostředky při léčbě a prevenci některých druhů onemocnění.

Rostlinné saponiny a jak fungují

Fytochemikálie saponiny najdete ve více než stovce rostlin a objevených jich je zatím jedenáct. Název saponin je odvozený od latinského výrazu pro mýdlo „sapo“. Velmi hezky je to vidět v názvu mydlice lékařské (Saponaria), která se používá jako jeden z nejčastějších zdrojů přírodních saponinů hned vedle mýdlových ořechů, známých také jako reetha (Sapindus mukorossi).

Saponiny patří spolu se sacharidy mezi glykosidy.

I když se rostlinné saponiny nejčastěji používají hlavně v přírodní, netoxické kosmetice a drogerii, kde fungují jako pěnidla a čisticí složky, mají své zastoupení také v rámci přírodního lékařství.

Mateří kašička je velmi slibným budovatelem obranyschopnosti organismu. Je vhodná pro diabetiky?

Široké zevní i vnitřní použití udělalo z mateří kašičky také jeden z objektů vědeckého zkoumání. Její celková prospěšnost pokrývá mnoho potřeb ...

Zdravotní výhody saponinů

Zdravotní benefity saponinů jsou velmi zajímavé. Oplývají jedinečnou chemickou strukturou, která po smíchání s vodou vytváří pěnu, stejně jako syntetické detergenty. Vážou se nejen na vodu, ale i na tuky.

Dostanou-li se saponiny do trávicího traktu, produkují molekuly rozpustné v tucích, pomáhají vyloučit z těla žlučové kyseliny a podporují odstranění toxických látek z těla.

Nejčastější zdravotní výhodou uváděnou u rostlinných saponinů je jejich antioxidační aktivita. Mají však pozitivní vliv i na snižování vysoké hladiny LDL “zlého” cholesterolu – působí velmi podobně jako běžná léčiva na zvýšené hodnoty špatného krevního cholesterolu a mají také imunostimulační účinky. Kořeny mydlice lékařské se tradičně používají v případě astmatu, horečky, chřipky, jako protizánětlivý prostředek, pro zmírnění bolesti pohybového aparátu, pro podporu vylučování žluči a jako parazitikum.

A jaké jsou další benefity saponinů?

  • Saponiny obecně fungují v přírodě jako obrana rostlin proti parazitům. Stejně tak se používají v naturopatii, protože poskytují lidskému tělu dobrou ochranu proti škodlivým organismům, např. proti kvasinkám rodu Candida.

  • Některé konkrétní saponiny jsou uváděné jako velmi dobré antioxidanty. Zmiňují se jako možné aktivní látky, které mohou působit v prevenci rakoviny i při její doplňkové léčbě. Membrány rakovinných buněk obsahují sloučeniny podobné cholesterolu. Saponiny jsou schopny vázat se s těmito sloučeninami (stejně jako s cholesterolem) a narušovat množení rakovinných buněk.

  • Podle vědeckého bádání, vzniklého ze studie z roku 2010, je uváděno, že saponiny z Terminalia arjuna (strom arjuna) mohou být prospěšným terapeutikem při řešení ledvinových a močových kamenů.

  • Saponiny se uvádí také jako možné přírodní prostředky proti úzkostným či depresivním náladám.

  • Saponiny obsažené v ovsu a špenátu podporují trávení tím, že urychlují schopnost těla vstřebávat vápník a křemík.

  • Fungují jako expektorancia, což znamená, že podporují vykašlávání a umožňují zvýšit hlenovou sekreci. Používají se při léčbě onemocnění horních cest dýchacích, kašli nebo bronchitidě.

  • V posledních dvou letech byly saponiny zkoumány také kvůli možným pozitivním účinkům v rámci léčby nemoci covid-19.

  • Při kožním použití u akné, růžovky nebo ekzémů pomáhají saponiny snížit projevy infekcí, zklidňují a snižují červenání i svědění. Působí proti svědění vlasové pokožky a lupům.

Termogenní doplňky stravy neboli spalovače tuků: Jak je správně užívat i při diabetu?

Lidé, kteří se léčí s cukrovkou, se mnohdy neúspěšně snaží ztratit nějaké to kilo navíc. S termogenními potravinami a doplňky stravy si mohou ...

Jak mohou být saponiny prospěšné diabetikům?

    Co se týče prospěšnosti saponinů u diabetiků, je dobré zmínit, že proběhly studie na zvířatech, které se zajímaly o saponiny jako léky na podporu vyvážené hladiny krevního cukru. Zdroje saponinů ve výzkumu tvořily rostliny:

    • Anabasis articulata,
    • kozinec blanitý (Astragalus membranaceus), který poskytuje saponin astragalosid IV a používá se třeba při ztrátě vlasů,
    • dřišťál obecný (Berberis vulgaris), z něhož se získává např. potravinový doplněk velmi prospěšný při diabetu – tzv. berberin,
    • hořká okurka (Momordica charantia),
    • hořká kola (Garcinia cola),
    • kochlospermum révolisté (Cochlospermum vitifolium)
    • a pár dalších.

    Zajímavé výsledky: Studie prokázala, že saponiny pocházející z různých zkoumaných rostlin měly hypoglykemickou aktivitu a dokázaly snižovat hladinu cukru v krvi.

    Saponiny jsou dále brány jako výborné antioxidační látky, které pomáhají bojovat proti poškození buněk v rámci působení oxidativního stresu. Polyfenoly, vyskytující se v červených hroznech a listech červené révy, jsou také velmi slibným antidiabetickým pomocníkem.

    Nejčastější potravinové a bylinné zdroje saponinů

    Saponiny jsou naprosto běžnou součástí potravinářských výrobků, fungují jako emulgátory. Zařadit potraviny bohaté na saponiny je určitě velmi vhodné z mnoha dobrých důvodů. Hlavně díky jejich zdravotním benefitům.

    Kde konkrétně najdete saponiny?

    • Dobrým zdrojem jsou luštěniny jako fazole, čočka, hrách a cizrna.

    • Dalšími pak quinoa nebo sója, ale také červené víno.

    • Saponiny překvapivě najdete i v lilku nebo rajčatech, cibuli, špenátu, česneku, chřestu, ovsu.

    • Bylinné zdroje saponinů jsou ženšen, osha, prvosenka nebo kotvičník zemní, mydlice lékařská, břečťan a také u nás málo známé rostliny lilek africký (Solanum macrocarpon) a datlovník pouštní (Balanites aegyptiaca).

      Zdroj: Livestrong, Researchgate, Pubmed.ncbi.nlm.nih, Nutritionfacts, Openaccessjournals

      4869

      Diskuze k článku