Potíže těžkých nohou netrápí jen diabetiky. Jejich eliminace není bez šance

Potíže těžkých nohou netrápí jen diabetiky. Jejich eliminace není bez šance
Pokud vás trápí těžké nohy, není nic snazšího, než si je dát po těžkém dni na chvíli nahoru, ulevíte tak krevnímu oběhu Zdroj: Freepik

Pocity těžkých nohou jsou jedním z velmi častých problémů, který je rozšířený jak v diabetické populaci, tak u nediabetiků. Souvisí s nepravidelným krevním oběhem.

Žilní nedostatečnost je jedním z jmenovatelů možného vzniku větších komplikací krevního oběhu u těch, kteří se léčí s cukrovkou, ohrožuje převážně ženy. Podpora krevního oběhu je důležitá nejen kvůli celkové pohodě těla. Péče o vyrovnané glykemické hladiny je totiž jedním z preventivních kroků k udržení zdraví cévního systému a snížení rizika vzniku komplikací, jež ohrožují život diabetiků, v podobě mozkové mrtvice či infarktu myokardu.

Těžké nohy nejsou nic příjemného – obzvlášť při diabetu

V tomto případě jsou dolní končetiny abnormálně citlivé převážně kvůli projevům žilní nedostatečnosti. Potíže krevního oběhu jsou jmenovány jako jedna z nejčastějších komplikací diabetu a mohou představovat značné riziko výskytu infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice. Ty ohrožují diabetiky až třikrát více než ty, kteří se s cukrovkou neléčí, a jsou jednou z hojných příčin úmrtí diabetických pacientů.

Stagnace krve v nohou nastává, protože se rozšiřuje stěna žil, a krev se tak nemůže dostávat v dostatečném množství zpět do srdce.

Pocity těžkých nohou se projevují brněním, mravenčením nebo necitlivostí. Dolní končetiny jsou často tvrdé a bolestivé. Mohou se vyskytnout rovněž noční křeče, pocity horka a pálení. Často nepříjemně otékají. V rámci potíží krevního oběhu se objevují křečové žíly.

Problém nastává převážně v oblasti lýtek. Vyskytuje se častěji u žen než u mužů a ve dvou třetinách je spojován s dědičností. Pokud se tento problém neléčí, může vést k vážnějším poruchám, typicky lze jmenovat křečové žíly. Rizikové faktory pro vznik žilní nedostatečnosti jsou tyto:

  • Vyšší věk pacienta a pohlaví.
  • Nedostatečná pohybová aktivita, dědičnost.
  • Nošení těsného oblečení.
  • Boty na příliš vysokých podpatcích.
  • Dlouhé stání nebo sezení v rámci pracovního procesu.
  • Hormonální nerovnováha.

Esenciální prvek v prevenci diabetu: Měď najdete v mase i rostlinách

Vyrovnaný příjem mědi lze zajistit pomocí dobře zvolené stravy. Její nedostatek nastává v našich podmínkách poměrně zřídka. Díky dobré ...

Uvolněte těžké nohy a zlepšete krevní oběh

Ať už chcete předcházet problému těžkých nohou, nebo se s ním již potýkáte a nastala nutnost zmírnit ho, lze to udělat pomocí osvojení jednoduchých návyků. Pokud se u vás vyskytují některé z výše zmíněných rizikových faktorů, mohou vám hodně pomoci. Klíčová je prevence a snaha o zlepšení funkcí oběhového systému, která se pozitivně promítne na celkovém zdravotním stavu.

Jedním z kroků, které omezí výskyt těžkých nohou, je zvolení vhodné obuvi a vyvarování se dlouhodobého nošení bot na podpatku.

Je rovněž fajn udělat revizi šatníku a vyloučit z něj příliš těsné kalhoty a ponožky. Pokud kouříte, je na čase přestat, cigarety totiž vašemu krevnímu oběhu také neprospívají. Místo koupele zvolte vlažnou sprchu, méně horké vody zabrání rozšiřování cév. Zařaďte do svého denního programu pravidelnou fyzickou aktivitu. Vyřaďte z jídelníčku zpracované a příliš slané potraviny a dodržujte pravidelný pitný režim, který pomůže rozproudit krevní oběh. Ideální je pít filtrovanou vodu.

Když problém těžkých nohou způsobuje nepohodlí nebo bolest, rychlou úlevu poskytnou tyto návyky:

  • Cvičení nohou a chodidel k rozproudění krevního oběhu.
  • Pití vody nebo bylinného čaje, který obsahuje například vinné listy, borůvky nebo brusinky (obsahují kvercetin pro podporu krevního běhu).
  • Stání na špičkách podpoří stimulaci svalů na lýtkách.
  • Odpočívejte se zvednutýma nohama, můžete je dát do vyvýšené polohy na polštář.
  • Můžete si namasírovat nohy produkty pro podporu krevního oběhu.

Olivový olej chrání srdce a cévy. Pomůže i při diabetu

Olivový olej je hvězdou v kuchyni i kosmetice. Jeho blahodárné účinky jsou využívány již po celá staletí. Mononasycené mastné kyseliny v něm ...

Podpořte činnost krevního oběhu jídlem a doplňky stravy

Funkce krevního oběhu můžete podpořit pomocí cíleně vybraných potravin, které mají přirozený obsah flavonoidů – látek napomáhajících udržet oběhový systém v jeho přirozené kondici. Není jich málo a hodí se rovněž do vhodného diabetického jídelníčku. Poskytují totiž tělu cenné vitamíny a minerály, které jsou známé tím, že napomáhají udržet na uzdě hladiny krevního cukru.

Co tedy vybrat:

  • Zelený čaj a hroznové víno.
  • Goji, kvalitní vysokoprocentní hořkou čokoládu s obsahem nejméně 70 % kakaa, kakao samotné.
  • Prohřívací koření. Typicky kajenský pepř, chilli, skořice, zázvor, koriandr, kurkuma, černý pepř, badyán, koriandr, kardamom, ale také směsi jako garam masala nebo kari.
  • Avokádo bohaté na vitamín E, který je známý jako vynikající cévní ochrana.
  • Dejte si taky kiwi, brokolici nebo citrusy, vitamín C rovněž prospívá krevnímu oběhu.
  • Dalším skvělým pomocníkem pro hladké proudění krve je starý známý česnek.
  • Pokud chcete užívat potravinové doplňky, zkuste rutin, kurkumin, quercetin, ginkgo bilobu. Pro diabetiky je však nutná konzultace veškerých potravinových doplňků, které chtějí užívat, s ošetřujícím lékařem kvůli možné interakci s užívanou medikací. V kombinaci s léčbou totiž mohou nastat projevy náhlých hypoglykemií.

Zdroje: Ncbi.nlm.nih.gov, My.clevelandclinic.org, Nhs.uk

3333

Diskuze k článku