Nemusíte každý den zachránit svět. Nejen diabetik má právo na selhání
Poškození nervů při cukrovce: příznaky, léčba, prevence
K poškození periferních nervů, tzv. periferní neuropatii, může dojít z různých příčin. Jedná se o jedno z nejčastějších neurologických onemocnění, se kterými se setkáváme v neurologických ambulancích.
Můžeme je rozdělit na polyneuropatie – mnohočetné postižení nervů, a mononeuropatie – pokud se jedná o poškození pouze jednoho nervu. Výskyt periferní neuropatie v populaci je 2,4 %, avšak ve věkové kategorii nad 55 let stoupá až na 8 %. Nejčastějším typem periferní neuropatie je přitom diabetická palyneuropatie, která se vyskytuje přibližně u 13–50 % diabetiků.
Projevy neuropatie
Píchání, pálení či mravenčení
Periferní neuropatie může mít dle závažnosti postižení různé příznaky. Začíná senzitivními příznaky, které se vyznačují nepříjemnými vjemy, až bolestí lokalizovanou zpočátku na koncích končetin. Nemocný udává píchavé či tlakové bolesti při chůzi („jakoby chodil po oblázcích, mechu, nebo střepech“), pálení končetin, mravenčení nebo brnění. Někdy není schopen určit, zdali je voda ve vaně horká či studená. Výskyt potíží na rukou je méně častý a přichází zpravidla později, až tehdy, když se poruchy čití na dolních končetinách rozšířily až nad kolena. V opačném pořadí to může být u nemocných, které současně trápí i syndrom karpálního tunelu.
Svalová slabost
Svalová slabost se rozvíjí později, nejčastěji na dolních končetinách. Z počátečních potíží to bývá zakopnutí špičkou (např. o koberec) či vymknutí nohy v hleznu při šikmém došlápnutí. V důsledku snížené citlivosti pacient často neví, že došlo k poranění. V místě poranění může vzniknout obtížně se hojící defekt. Slabost drobných svalů rukou bývá nemocnými popisována jako ztráta obratnosti (při zapínání knoflíků, manipulací s jehlou) nebo jako slabost (nemožnost otočit klíčem v zámku, otevřít plastovou láhev).
Křeče a bolesti
K neméně závažným a velmi palčivým příznakům patří také velmi bolestivé křeče svalů a neuropatická bolest. Tento typ bolesti minimálně, nebo vůbec, nereaguje na běžná analgetika. Jde o patologickou bolest, která obtěžuje pacienta v každodenním životě. Pokud máte pocit, že trpíte některým z výše uvedených příznaků, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře.
Příčiny vzniku periferní neuropatie
Pro úspěšnější léčbu je důležité najít příčinu vzniku periferní neuropatie. Nejčastější příčinou vzniku bývá diabetes mellitus. Následuje toxická neuropatie (například alkoholická nebo po léková), dále úžinové syndromy se zvýšeným výskytem u profesních zátěží, nutriční a vitamínové deficity či zánětlivá onemocnění (Lymeská borelióza).
Důvodů ke vzniku tohoto onemocnění je ale daleko více. Někdy může být periferní neuropatie prvním signálem rozvíjejícího se onkologického onemocnění. I proto je dobré neodkládat s těmito příznaky návštěvu u lékaře.
Nervové buňky ničí kyslíkové radikály
Nervové buňky jsou často poškozovány volnými kyslíkovými radikály a dávají příčinu vzniku neuropatie. Kyslíkové radikály jsou modifikované (upravené) molekuly a sloučeniny kyslíku, které jsou v organismu tvořeny při metabolismu různých látek. Tyto radikály hrají významnou roli u většiny onemocnění. V popředí zájmu je především úloha kyslíkových radikálů při vzniku neuropatie, rakoviny, aterosklerózy, revmatických onemocnění, poruch imunitního systému a další.
Jak se bránit?
Fyziologicky existuje v organismu systém antioxidační ochrany. Velikost poškození organismu tedy závisí na rovnováze mezi množstvím kyslíkových radikálů a schopnosti systému antioxidační ochrany kyslíkové radikály vychytávat a likvidovat. Pokud bychom sami chtěli pozitivně ovlivnit svůj systém antioxidační ochrany, máme možnost prostřednictvím diety či změny životního stylu. Podáváním prvků selenu, vitamínu C, E a kyseliny alfa-lipoové svému organismu pomůžeme v boji s kyslíkovými radikály, které stojí za zdravotními obtížemi.
Léčba periferní neuropatie
Primární léčba patří do rukou lékaře, proto při výše uvedených příznacích jej neváhejte navštívit. Jedině lékař Vám dokáže na základě diagnostiky příčiny vzniku onemocnění nejlépe pomoci. Otázkou zůstává, co mohu jako pacient udělat sám nebo co mohu ještě po návštěvě lékaře zlepšit? Například, pokud jste diabetik, snažte se maximálně zodpovědně kompenzovat své onemocnění. Studie prokázaly, že největší význam na oddálení vzniku tohoto onemocnění a jeho další průběh, má právě správně kompenzovaný diabetes. Kromě jiného na trhu existuje řada doplňků stravy s různým poměrem vitamínů a minerálů a dalších látek speciálně připravených ke zlepšení stavu nervové soustavy. V takovém produktu by rozhodně neměly chybět vit. skupiny B (B1, B2, B5, B6), které vyživují nervovou tkáň. Dále je vhodné se zaměřit i na minerální prvky např. selen, zinek. Mezi neméně důležité látky, zlepšující funkci nervové soustavy patří určitě kyselina alfa-lipoová, někdy označovaná jako thiooktová kyselina nebo ALA.
Kyselina alfa-lipoová (thiooktová)
Tato kyselina je tvořena našimi buňkami a pomáhá přeměnit cukr na energii. Jedná se o antioxidační látku, která je velmi účinným „zametačem“ volných kyslíkových radikálů, které poškozují nervové buňky. Je nazývána též „univerzálním antioxidantem“, protože je rozpustná jak ve vodě, tak i v tucích, což zvyšuje její účinnost v celém těle. Kyselina alfa-lipová pomáhá také tělu metabolizovat vitaminy C a E a tvořit dalších anti-oxidační látky. Tato kyselina pomáhá jako doplněk při léčbě poškozené nervové tkáně různého původu (neuropatii). Pokud trpíte pálením, bolestí, sníženou citlivostí nebo svěděním nohou a chodidel způsobené právě periferní neuropatií, může kyselina alfa-lipoová zmírnit i vaše příznaky.
MUDr. Mária Dufincová, Neurologická ambulance Inspamed KH s.r.o.
3815
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný