Posilování kognitivních funkcí a jeho důležitost při diabetu
Mezi kognitivní neboli poznávací funkce patří schopnost učit se, myslet a pamatovat si. Dalo by se tedy říct, že jsou nezbytnou součástí každodenních činností člověka. Ohroženi ztrátou těchto mentálních funkcí mohou být zejména diabetici. Proto je nasnadě začlenit do života pravidelný trénink mozku.
Trénování kognitivních funkcí by se měli věnovat zejména lidé v pokročilém věku, kteří se léčí s cukrovkou. Jedině tak mohou předejít rozvoji případných neurodegenerativních změn mozku. Starším diabetikům může hrozit demence, Alzheimerova choroba i Parkinsonova choroba.
Co to znamená „mít zdravý mozek“?
Obecně lze zdraví mozku definovat jako komplex plně funkčních oblastí, jejichž definice je následující:
- Kognitivní funkce: jak již bylo uvedeno, tkví v schopnosti učit se, pamatovat si a myslet.
- Emoční funkce: interpretují to, jak člověk reaguje na emoce a jak je umí popsat
- Hmatové funkce: jedná se o schopnost vnímat pomocí dotyku tlak, bolest, teplotu a podobně.
A co může konkrétně ovlivnit mentální zdraví během lidského života? Zařadit mezi tyto aspekty lze rozhodně věk, celkový zdravotní stav (cévní mozková příhoda, úrazy mozku, deprese v anamnéze) a bezesporu i životní styl.
Proč jsou právě diabetici ohroženi ztrátou kognitivních funkcí?
Pakliže se léčíte s diabetem, můžete mít vyšší riziko poruch kognitivních funkcí zejména ve starším věku. Diabetici/senioři mívají často problémy s verbální pamětí, koncentrací anebo s psychomotorikou. K zhoršení jejich mentálních funkcí může přispět taktéž nedostatečná kompenzace cukrovky (nedodržování medikace a diabetické diety). To zpravidla vyústí v opakované hyperglykémie, které mozkové tkáni nesvědčí. Ohroženi jsou více kognitivními poruchami lidé s diabetem 2. typu. Diabetes 1. typu zpravidla zapříčiňuje mírnější mentální deficit, a to rovněž u lidí vyššího věku.
Jak může diabetik upevnit své kognitivní funkce?
Základem zachování dobrého mentálního zdraví je samozřejmě trénink mozku. Proto by se měli zejména diabetici soustředit během svého života na procvičování paměti. V tomto ohledu existuje celé spektrum možností (např. učení se cizímu jazyku, luštění křížovek, čtení knih a podobně). Neméně důležitý je pro zdraví mozku i pohyb. Fyzická aktivita totiž podpoří jeho okysličení. Kromě jiného má i pozitivní účinky na náladu, což je neméně důležité pro udržení duševní svěžesti. Vhodné jsou rychlé procházky v přírodě, jízda na kole, běh, turistika, nordic walking anebo i plavání. A v neposlední řadě by měl člověk s cukrovkou myslet na udržení stabilní hladiny cukru v krvi, tj. aplikovat si inzulín dle předpisu anebo pravidelně užívat antidiabetika.
Obecné rady pro pro diabetiky k udržení dobrých kognitivních funkcí během života
A na závěr se můžete inspirovat několika tipy pro udržení mentálního zdraví.
- Eliminujte ve svém životě stres a snažte se zajistit dostatečně dlouhý spánek.
- Zůstaňte společensky aktivní, tj. vyvarujte se sociální izolaci.
- Snažte se kompenzovat nejen svou cukrovku, ale i hypertenzi (pokud se s ní léčíte).
- Do jídelníčku zařaďte potraviny podporující zdraví mozku (např. nepražené a nesolené ořechy, brokolici, mořské plody i ryby, pomeranče, vajíčka, borůvky a dýňová semínka).
- Buďte mentálně činorodí. Zajímejte se o okolní dění, komunikujte s rodinou, čtěte, luštěte křížovky, řešte kvízy, pište si jen tak pro radost, počítejte z paměti.
- Choďte na preventivní lékařské prohlídky.
- Pokud kouříte cigarety, snažte se jim odvyknout.
- Omezte ve svém životě požívání alkoholických nápojů.
Autor: Iveta Reinisch, foto: Shutterstock
1852
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný