Posilněte psychiku v zimních měsících pomocí přirozených metod a bylin

Posilněte psychiku v zimních měsících pomocí přirozených metod a bylin
I během zimních měsíců se můžete cítit zkrátka skvěle. Zdroj: Freepik

Relaxace, pasivní i aktivní, je pro diabetiky důležitá. Pokud jste v klidu, můžete efektivněji bojovat s projevy hyperglykémie a zlepšit celkovou odolnost organismu pro boj s vnějšími nepříznivými vlivy.

Být v dobré psychické kondici se vyplatí z mnoha dobrých důvodů. Načerpání potřebné energie pomůže nejen diabetikovi v práci, škole, při zkouškovém období, ale také pro lepší management onemocnění a pro to, aby zůstal v co nejlepší kondici a tělo ho poslouchalo tak, jak potřebuje.

Vitamín D jako klíčový pomocník proti sezónním depresím

Pro diabetiky může být zima obzvlášť psychicky zátěžovým obdobím. Proto je důležité, abyste si hlídali dostatečný příjem významného vitamínu bojujícího proti výkyvům sezónních nálad. A to vitamínu D, který je rozpustný v tucích. Má jednu zvláštní vlastnost: do těla ho potravou dostanete jen ve velmi malém množství, protože je schopné ho přirozeně syntetizovat v rámci vystavení kůže UV paprskům, a to do 80–90 % potřeby organismu.

V létě tedy není problém s jeho nedostatkem, v chladných dnech je ale nutné doplňovat jej pomocí potravinových doplňků.

Vitamin D je důležitý prvek pro dobré fungování lidského organismu. Podporuje například vstřebávání vápníku a fosfátu ve střevě a usnadňuje jejich asimilaci do kostí a zubů, čímž je nezbytný pro jejich tvorbu. Jeho nedostatek může vést k potížím s tvorbou kostí a projevům osteoporózy.

Co byste o něm měli vědět a proč ho potřebujete v zimě

Studie ukazují mimo jiné to, že dostatečný příjem vitamínu D napomáhá v boji proti tzv. „civilizačním chorobám“. To znamená, že snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a obezity. Hovoří se také o jeho preventivních účincích z hlediska deprese. Zmiňuje se jako prospěšný pro prevenci u některých druhů rakoviny (zejména tlustého střeva), Alzheimerovy choroby, roztroušené sklerózy a revmatismu. Co se týče výsledků studií ohledně jeho vlivu na rakovinové bujení, lze říci, že se ne zcela shodují, i když mnohé z nich tyto účinky v různé míře potvrzují. Podporuje odolnost imunitního systému. Najdete ho v rybách (sleď, losos), vaječném žloutku, houbách a dalších potravinách.

Aromaterapie pro zimní relax diabetiků bez zbytečných zdravotních komplikací

Esenciální oleje se v posledních letech staly běžnou součástí českých domácností. Ať už je kupujete v e-shopu, kamenných obchodech nebo z ...

Aktivní odpočinek pro vyrovnanou mysl

Aktivní odpočinek je v tomto období důležitý. A když nechcete trávit čas venkovními aktivitami, ani když je mírná zima, můžete si skočit tam, kde se skvěle zrelaxujete a navíc uděláte něco pro podporu svého imunitního systému, aby tělo fungovalo co nejlépe. Obzvláště při diabetu je to, abyste se starali o svou fyzickou i psychickou stránku, klíčové k jeho úspěšnému zvládání.

Fyzická a duševní cvičení jsou velmi dobrá pro morálku, pohodu a kondici.

Sport, ať už je jeho forma jakákoli, vám pomůže rozproudit vaši každodenní šeď a zvýšit hladinu endorfinů potřebných k tomu, abyste byli v dobrém psychickém stavu.

Několik tipů na udržení dobré nálady i v zimě

  • Dopřejte si odbornou relaxační masáž. Podpoří prokrvení těla, uvolní svaly i mysl a navíc pomůže zlepšit imunitní reakce pro odolnější organismus.
  • Pomalé formy cvičení napomáhají nejen zůstat v kondici, ale také učí lépe zvládat sebeovládání a ponoření se do meditace.
  • Plavání je také jedním z pohodových zimních sportů, kterými můžete protáhnout unavené svaly.
  • Halové sporty, jako je třeba squash nebo badminton, mohou pomoci rozhýbat celou rodinu nebo partu kamarádů a užijete si při nich mnoho legrace.
  • Psaní, čtení a učení nabudí váš mozek a jeho funkce. Dobrá kniha patří k úspěšně zvládnuté zimě, protože máte méně povinností, což vám nabízí více času k tomu, abyste konečně sedli nad nějakou, která se na vás již dávno směje z knihovničky nebo regálu v knihkupectví.
  • Solná jeskyně je ideální pro zimní dny z více důvodů. Relaxace v tlumeném světle a pozitivní působení na respirační i nervový systém jsou ideální kombinací pro podporu dobré psychické kondice v chladném období.
  • Dobrý spánek je nutný ke správnému fungování organismu a neprůstřelné imunitě. Pokud špatně spíte, můžete si předtím, než půjdete do postele, pustit ultrazvukový difuzér s hydrolátem z heřmánku římského nebo levandule lékařské.
  • Návštěva čajovny s přáteli dodá tělu perfektní množství antioxidantů nacházejících se v kvalitních černých a zelených čajích.

Jak vyživit organismus v lednu tak, abyste co nejlépe přečkali dny zbývající do jara

Zimní dny se sice zkracují, ale i tak zbývá poměrně dost času do nástupu jara. Dobře vybraná strava může být vydatná a tělu prospěšná bez toho, ...

Zkuste ženšen, rozchodnici růžovou, třezalku nebo ginkgo bilobu

Přírodní cesta podpory nervového systému pomocí bylin je všeobecně oblíbená. Můžete si nechat odborně namíchat čajovou směs od fytoterapeuta přímo na míru, nebo využít již hotových, dobře dostupných infuzí. Velmi vhodné je používat také bylinné potravinové doplňky. Fytoterapeutická pomoc při projevech psychického nepohodlí je jednou z účinných cest, jak ulevit přetížené mysli. Navíc může být přínosná pro diabetiky při vhodném výběru relaxačních rostlin tak, aby nebyli ohrožení možným nástupem hypoglykémie při jejich užívání.

S bylinami je totiž potřeba zacházet opatrně, s důrazem na jejich možné vedlejší účinky, které mohou obsahovat například schopnost ředění krve nebo zvyšování/snižování výsledků předepsané farmaceutické léčby.

Vždy se tedy před tím, než je začnete používat, poraďte se svým ošetřujícím lékařem. A neužívejte je déle než po striktně doporučované období. Jaké byliny a potravinové doplňky z nich si můžete vybrat?

  • V Asii oblíbený ženšen (Panax ginseng) je rostlina známá pro své tonizující účinky. Jako bylinu s velmi povzbuzujícími účinky je vhodné jej konzumovat ráno. Je účinným afrodiziakem a velmi důležitým zdrojem vitality. Působí na celkovou pohodu lidského organismu. Přináší sílu, energii a vitalitu. Účinně stimuluje naše kognitivní funkce, imunitní systém a fyzický výkon.
  • Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je vytrvalá rostlina pocházející ze skandinávských zemí, roste také na Sibiři. Již dlouho je používána v tradičním léčitelství jako povzbuzující prostředek pro paměťové funkce a indikuje se i pro podporu dobrého libida. Rhodiola je považována za adaptogenní rostlinu, která vykazuje zajímavé účinky při léčbě depresivních stavů a může se podávat v symbióze s medikamenty u mírné a těžké formy deprese. Rostlina skutečně prokázala svou účinnost proti úzkosti, stresu a únavě. Navíc podporuje dobrou obranyschopnost organismu a vaši odolnost proti útokům vnějších patogenů.
  • Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je dalším přirozeným bojovníkem proti zimní psychické únavě a sezónní depresi. Jedná se o rostlinu, která se vyskytuje po celém světě. Používá se proti astmatu, cystitidě, bronchitidě a u několika dalších nemocí. Je úspěšně využívána jako doplňková léčba u psychosomatických poruch. Musí se ale používat bez návaznosti na farmaceutickou léčbu, protože vykazuje nemalé interakce s mnoha léky včetně syntetických antidepresiv. Můžete ji pít jako součást relaxačních čajů či užívat ve formě extraktu. Vždy striktně dbejte na doporučené dávkování a nepřekračujte ho.
  • Jinan dvojlaločný (Ginkgo biloba) je rostlina, kterou lze také úspěšně použít proti sezónním depresím. Je navíc oblíbeným tonikem oběhového systému, podporuje krevní mikrocirkulaci a vykazuje dobré účinky na celkovou činnost nervové soustavy a kognitivní funkce. Působí blahodárně proti Alzheimerově chorobě a jejím příznakům. Ginkgo biloba pomáhá čelit projevům deprese u starších lidí a poruchám nálad, s kterými senioři bojují poměrně často. Tato rostlina obsahuje antioxidanty známé jako polyfenoly, terpeny a flavonoidy. Aktivní látky v ginkgo bilobě mají pozitivní účinek na mozkové buňky a chrání je před poškozením, které obvykle způsobují volné radikály. U ginkga dbejte na možné interakce s léky (např. antikoagulanty) a o jeho dávkování a vhodnosti při diabetu se poraďte s lékařem nebo školeným fytoterapeutem. Nepoužívejte jej s dalšími energizujícími bylinami jako guarana, čaj maté a další.

Zdroje: Ncbi.nlm.nih.govHsph.harvard.edu, Britannica.com, Healthline.com

2798

Diskuze k článku