Poruchy spánku u diabetiků
Poruchy spánku jsou u diabetiků zastoupené ve stejné míře jako v ostatní populaci, ale jsou pro ně specificky rizikové. Nevyspání je významným stresorem, neboť tělo reaguje na stresovou zátěž zvýšením glykemie. Proto může být porucha spánku příčinou zhoršené kompenzace diabetu.
Zdravý spánek je pro diabetiky velmi důležitý. Doba, kterou by měli správně prospat, přitom není určena, je zcela individuální. Dobrý spánek se pozná hlavně podle pocitů svěžesti, respektive únavy přes den. Nejčastějšími problémy, které pacienti popisují, jsou obtíže s usínáním, probouzení v průběhu noci nebo příliš časné ranní probouzení.
O dobrý spánek je potřeba pečovat
Pokud dojde k narušení spánkového režimu, je nutné nejprve upravit podmínky pro spaní:
- Večer není vhodné jíst těžké jídlo, pít větší množství tekutin ani alkoholu a měla by se vyřešit případná hypo nebo hyperglykémie.
- Doporučujeme spát v dobře větrané místnosti, pohodlně, bez rušivého světla nebo hluku.
- Lépe se usíná, pokud je člověk klidný, není tedy vhodné např. přijít z práce a rovnou zalehnout do postele.
- Pokud někoho trápí před spaním vtíravé myšlenky, je vhodné se jim před ulehnutím krátce věnovat.
- Pokud nejde usnout, je lepší nakrátko vstát z postele a zabránit tak zneklidňujícímu „převalování“. Není však vhodné zapínat televizi ani počítač, spíše přečíst několik stránek v knížce.
- Pokud někdo chce řešit svoji poruchu spánku, měl by každý den chodit spát v podobnou dobu a v podobnou dobu vstávat.
- Pokud se již porucha spánku rozvine, je vhodné se poradit se s odborníkem. Většina praktických lékařů nebo internistů může předepsat hypnotika – léky na usnutí. Ta jsou ale návyková a poruchu spánku neřeší, spíše jen utlumí, a po vysazení se potíže většinou vracejí. Lepší je poradit se s psychiatrem. Ten může předepsat např. antidepresiva s hypnotickým účinkem (s podporou navození spánku), která návyková nejsou, navozují zpět přirozenou architekturu spánku a ráno po nich nebývá útlum.
Co nám říkají sny
Někteří lidé si stěžují na příliš živé a obtěžující nebo děsivé sny. Většinou se nejedná o poruchu spánku. S pomocí snů nám naše podvědomí dává zprávy o tom, co prožíváme pod úrovní našeho přímého vnímání. Proto je dobré o snech přemýšlet a případně o nich hovořit např. s psychoterapeutem, než se je snažit „umlčet“.
Zajídání nespavosti má následky
Dalším možným rizikem při poruchách spánku, bývá zajídání nespavosti. To zvyšuje tělesnou hmotnost a zhoršuje kompenzaci diabetu. I proto je nutné případné poruchy spánku včas řešit.
MUDr. Jana Komorousová, Ph.D.
Psychiatrická ambulance Plzeň
3091
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný