Náhradní sladidla vévodí nejen jídelníčku diabetiků. Víte, na jaké náhražky cukru vsadit?
Poruchy příjmu potravy jsou při léčbě cukrovky nebezpečné
Zdroj: Shutterstock
Diabetes mellitus v anamnéze do značné míry omezuje skladbu jídelníčku. Ostatně jídlo jako takové je hlavním tématem člověka, který se s touto nemocí léčí. Musí řešit, co je vhodné konzumovat a co nikoliv. Hlídá si poměr sacharidů a obecně kalorií přijatých za celý den. Proto i leckterý diabetik je ohrožen rozvojem poruch příjmu potravy.
Poruchou příjmu potravy by se dalo nazvat buďto záchvatovité přejídání, následné zvracení anebo záměrné vynechání jídla během dne. To vše může vést k dekompenzaci cukrovky a vážným zdravotním obtížím s tím spojeným. Rozpoznejte varovné příznaky případné bulimie anebo anorexie včas a předejděte komplikacím!
Jak rozpoznat poruchy příjmu potravy při léčené cukrovce?
Abyste mohli zhodnotit to, zda nejste například rizikoví pro rozvoj poruchy příjmu potravy při léčbě diabetu, položte si několik zásadních otázek. Ty vás mohou dovést k odpovědím a případnému řešení obtíží.
- „Dělá se vám často nevolno, protože je pro vás pocit sytosti nepříjemný? Anebo si vyčítáte to, co jste snědli?“
- „Obáváte se, že jste ztratili úplnou kontrolu nad tím, kolik toho sníte?“
- „Zhubli jste za poslední měsíce dost kilogramů?“
- „Máte pocit, že jste skutečně obézní, i když ostatní říkají opak?“
- „Pakliže se léčíte inzulínem, stává se vám, že si ho aplikujete záměrně méně oproti předpisu lékaře?“
Spouštěče, které mohou vyvolat poruchy příjmu potravy při léčbě diabetu
Poruchy příjmu potravy mohou postihnout kohokoliv, v kterémkoliv věku. Rozhodně kvůli nim nestrádají jen diabetici. Spouštěčů může být celá řada. Vyjmenujme si tedy některé z nich:
- nespokojenost sám se sebou (nelíbíte se sami sobě)
- pocity beznaděje (svůj život nemáte pod kontrolou)
- diabetes se stal hlavním tématem ve vašem životě a negativně vás to pohltilo
- dlouhodobě pociťujete úzkosti anebo dokonce deprese
- cítíte se pod tlakem, protože se neustále soustředíte na jídelníček a jeho skladbu
- fixovali jste se na to, že vaše glykémie musí být vždy perfektní
Negativní vliv poruch příjmu potravy na organismus diabetika: Akutní příznaky
Negativní vlivy poruch příjmu potravy na organismus diabetika lze rozdělit dle akutních a dlouhodobých příznaků. Mezi ty akutní patří například hyperglykémie, jež může způsobit urputnou únavu, bolesti hlavy, suchost v ústech, nadměrnou žízeň či rozmazané vidění. Diabetik se taktéž může dostat do stavu tzv. ketoacidózy, která ohrozí na životě. Dalším problémem je i extrémní zhubnutí, které ohrozí zdraví vašich kostí i svalů. A v neposlední řadě tu existuje riziko postižení dutiny ústní, tj. poškození chrupu a dásní vlivem opakovaného zvracení např. při bulimii (sklovinu mohou naleptat žaludeční kyseliny).
Negativní vliv poruch příjmu potravy na organismus diabetika: Dlouhodobé příznaky
Diabetik, u kterého jsou opakovaně detekovány hyperglykémie v souvislosti s poruchami příjmu potravy, riskuje z dlouhodobého hlediska rozvoj nežádoucích komplikací spojených s léčbou cukrovky. Mezi ty standardně patří diabetická retinopatie (poškození očí), neuropatie (poškození nervů), makroangiopatie (poškození cév), syndrom diabetické nohy anebo nefropatie (poškození ledvin).
Postrach jménem diabulimie
Nyní si ještě ve zkratce popišme nemoc zvanou diabulimie, jež je velmi vážnou poruchu příjmu potravy u diabetiků. Ta postihuje výhradně pacienty léčící se s diabetem I. typu. Je velice riziková, jelikož při ní dotyčný záměrně přestává užívat inzulín. Důvod bývá prostý a v podstatě identický jako u klasické bulimie. Je to utkvělá představa o vlastní tloušťce a nevyhnutelná potřeba zhubnout. Ohroženy jsou diabulimií zejména mladé dívky.
Jak se z poruchy příjmu potravy vyléčit?
Cesta k úplnému vyléčení poruch příjmu potravy není snadná. Je ale možná, pokud má diabetik skutečně silnou vůli. Primárně je podstatné uvědomění si problému. Poté by se měl člověk léčící se s cukrovkou obrátit na svého diabetologa anebo praktického lékaře. Tito odborníci pravděpodobně odkážou na psychologickou pomoc, která jen posílí odhodlání něco změnit. Cílené psychoterapie pomohou najít opět chuť do života a podpoří správný a hlavně zdravý vztah k jídlu.
Autor: Bc. Iveta Reinisch
1373
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný