Poradna

Máte nějaký problém se svou nemocí, který potřebujete řešit anonymně? Stydíte se ptát svého ošetřujícího diabetologa? Zbývá vám do příští kontroly u lékaře ještě dlouhá doba a potřebujete znát odpověď na svoji otázku rychleji? Nestačí vám vysvětlení vašeho lékaře a chcete znát i druhý názor? Napište nám do poradny. Váš dotaz předáme do těch správných rukou a odpověď zde uveřejníme.

Zodpovězené dotazy

Položit dotaz
Dieta při rakovině jater a žlučníku

Dobrý den. Švagr onemocněl rakovinou jater a žlučníku. Z nemocnice ho poslali domů umřít. Začal užívat tablety REISHI, vitamín B 17 a ještě užívá Aloe Vera. Měl by dodržovat dietu. Nemohu ale žádnou vhodnou najít. Prosím poraďte. Jaroslav K.

Otázka je velmi stručná na tak velký rozsah problémů. V zásadě bych Vašemu švagrovi doporučila, aby jedl všechno, na co má chuť, a není po tom špatně!!!  Je to ale spíš na osobní konzultaci a následné vytvoření individuálního jídelního lístku.
Bc. Romana Fatková, DiS.
Může jíst diabetik 2. typu včelí med?

Dobrý den, mám malou cukrovku 2. typu a rád bych věděl zdali mohu jíst včelí med.

Diabetici by měli množství přijatých jednoduchých sacharidů omezovat. Mohou je konzumovat, ale v přiměřeném množství odpovídajícímu doporučenému množství sacharidů na den. Med je směs cukrů – především fruktózy a glukózy. Už jedna čajová lžička obsahuje v průměru 12g sacharidů, které způsobí rychlou glykemickou a inzulinovou odezvu téměř srovnatelnou s klasickým řepným cukrem. Z tohoto hlediska je med vhodný spíše při korekci hy
poglykemie. Pokud vám glykemie během dne příliš nekolísá, čaj oslazený medem byste si mohl dopřát s podmínkou, že byste měl ubrat z jiných zdrojů sacharidů tak, aby byl zachován doporučený energetický a sacharidový příjem. Vhodné je také změřit si glykemii po konzumaci medu, abyste viděl, jak na to vaše tělo reaguje. Ideální by však bylo odvyknout si na sladkou chuť a nedoslazovat si.

Bc. Petra Lörincziová, nutriční terapeutka

Stačí kontroly u praktického lékaře?

Dobrý den, při vyšetření na alergologii mi z krve vyšly vysoké hodnoty glykemie. Obvodní lékař mi řekl, že mám diabetes 2 typu a mám zhubnout. Jednou za rok mi prý vezme krev, Do poradny nemám chodit, že mi krev vezme sám. Žádné info, jak nasadit dietu, co vůbec jíst mi neřekl, V ordinaci na to nebyl čas. Vůbec nevím, čím a jak začít, počítat nějaké jednotky, nepočítat? Mám celiakii a astma. Opravdu stačí 1x za rok krev? To je celá péče? Mám možnost sama zajít do nějaké poradny,když nedostanu žádanku? Děkuji za info. :)

Dobrý den,

diabetici 2. typu jsou v Čechách sledováni buď u praktického lékaře nebo u internisty či diabetologa. Vždy záleží na kompenzaci a pokročilosti cukrovky, typu léků a dalších onemocněních konkrétního pacienta. Časovou frekvenci návštěv plánuje lékař, nicméně kontrola glykemie alespoň 1x za 3-6 měsíců je u diabetiků 2. typu vhodná. Kontroly glykemie 1x ročně jsou dostačující u prediabetu (zjednodušeně předstupně cukrovky). Pokud se Vám podaří hmotnost postupně snížit, prospějete tím vlastnímu tělu i cukrovce. Zhubnutí (zejména v oblasti břicha) zvyšuje šanci na to, že Váš vlastní inzulín začne fungovat lépe a glykémie se sníží. Omezení sacharidů a kalorií v jídelníčku, stejně jako pravidelný pohyb, hrají důležitou roli. Pokud skutečně není možnost získat podrobnější informace v místě, kde jste sledovaná, doporučila bych zvláště při současné celiakii absolvovat konzultaci u vystudovaného nutričního terapeuta (nezaměňovat za “výživového poradce”). Na internetových stránkách České diabetologické společnosti www.diab.cz je uveden seznam “Edukačních pracovišť” i s kontakty, zkuste tedy některé požádat o objednání k edukaci. Pro samostudium existuje řada materiálů, v kterých se laik někdy obtížně orientuje. Jako spolehlivou knihu od zkušených zdravotníků mohu doporučit např. “Jak (si) kontrolovat a zvládat diabetes – manuál pro edukaci diabetiků” od prof. Alexandry Jirkovské z pražského IKEMu a kolektiv.

as. MUDr. Jarmila Jirkovská

Co způsobilo přechodnou hyperglykemii u 4leté vnučky?

Dobrý den. Vnučka - věk 4 roky - byla s rodiči na dovolené. V pátek ji bolela hlava (bez teploty) stále by jedla, měla žízeň a byla unavená. Zajeli s ní na pohotovost a tam jí po odběru krve z prstu zjistili cukr 14. Aby nemuseli domů, doporučili dietu a v pondělí k lékaři. Na diabetologii v nemocnici jí udělali celkové vyšetření a cukr byl 4,6. Další vyšetření bylo ve středu - od pondělí už normální strava - a cukr byl 4,1. Chtěla bych se zeptat, co mohlo způsobit ten výkyv hodnoty cukru. U lékaře žádné vysvětlení nepodali. Jen, že odběr z prstu může být nepřesný. Ale příznaky byly. Děkuji za odpověď.

MUDr. Jaroslav Škvor, CSc.: Vše proběhlo naprosto podle lékařských pravidel (tzv. lege artis). Situace může mít dvě různé příčiny:
1) O výkyv hodnoty cukru nešlo, ale o laboratorní chybu, se kterou se bohužel při vyšetření kapilární krve glukometry setkáváme. Je to otázka správného odběru krve, kapky, dodržení technologie, expirace proužků atd.  Definitivní diagnoza diabetu se např. nemůže stanovit jen na podkladě vyšetření glukometrem, i když jsou pro ni klinické příznaky.
2)Skutečně to byla přechodná hyperglykemie. To v tomto případě ale není pravděpodobné, protože relativně brzké následné výsledky z laboratoře byly již normální. Teoreticky a obecně by příčinou mohl být stres (včetně klinických příznaků), například vlivem oslunění hlavy, vedra, dehydratace, nezvyklé fyzické zátěže, ale někdy i vlivem stresu psychického. Bohužel (nebo naštěstí?) leckdy zůstane příčina neodhalena a dítě zůstává nadále v kategorii zdravých. Domnívám se (nejsem ale věštec ani záruka), že tomu tak bude i v popsaném případě.
První cesta letadlem

Dobrý den, o prázdninách mě čeká první cesta letadlem a začínám mít strach, jak to bude na letištích probíhat, co se týče mého diabetu a vybavení k němu (mám diabetes I. typu a jsem na inzulínové pumpě). Rád bych věděl, co všechno obnáší, abych si do příručního zavazadla mohl zabalit kanyly, inzulíny a podobně. Dominik K.

Pro všechny případy bychom Vám doporučovali si od svého diabetologa nechat vystavit potvrzení o Vašem diabetu. Ačkoli v praxi jsme se nesetkali se situací, kdy by bylo při kontrolách na letištích potřeba, určitě jím nic nezkazíte. Veškeré příslušenství k pumpě a pak zejména inzulin rozhodně doporučujeme převážet v příručním zavazadle. A to jednak z důvodu, aby se Inzulin nevystavil mrazu v nevytápěných zavazadlových prostorách letadla. Je dobré myslet i na sice méně pravděpodobnou, ale stále možnou, situaci ztracení či zpoždění odbaveného zavazadla. Z toho důvodu doporučujeme mít veškeré potřebné příslušenství stále u sebe. Doposud jsme se nesetkali s praktických problémem ani při převážení celého balení kanyl, zásobníků, lancet, inzulinových per či injekčních stříkaček. Pro případ, že byste nedokázal v angličtině vysvětlit Váš diabetes, doporučujeme právě ono zmíněné potvrzení v anglickém jazyce.

Cestování s diabetem se věnuje také následující článek.

Pumpa pro 4letého syna?

Dobrý den. Můj 4letý syn začal chodit do školky s asistentkou. Od té doby je dopoledne hyperglykemický, přestože neustále zvyšujeme dávku. K dopíchávání dochází téměř každé dopoledne, někdy i dvakrát. Stále se nám nedaří dávku upravit, protože o víkendu jsou glykemie v pořádku. Je tato skutečnost důvodem k získání senzoru a pumpy? Syn je stále v remisi. Děkuji.

Tady je odpověď složitá, postup byste měla především konzultovat s ošetřujícím lékařem. Myslím že pumpa je vhodná od prvopočátku léčby za podmínky, že obsluhu dítě a okolí o něj pečující zvládne. Máme několik příkladů z Holandska, kde je léčba pumpou první volbou při záchytu. U nás bohužel taková praxe není. Je to na dohodě lékaře a pacienta. Nutné je samozřejmě schválení zdravotní pojišťovny.

Mgr. Vlastimil Milata (DIAKTIV CZECH REPUBLIC z.s.)

Tvarované vložky do bot

Koupila jsem si ve zdravotnických potřebách nové boty s tvarovanou vložkou, ale mému diabetologovi se moc nepozdávaly. Jaké boty mám tedy nosit? Zdeňka

Ne každé boty ze zdravotnických potřeb vyhovují požadavkům na diabetickou obuv. Důležitá je pevná bota s dostatečně prostornou špičkou na šířku i na výšku, nejlépe kožená a beze švů uvnitř. Vhodné je zapínání na suchý zip. Vložku preferujeme bez vyvýšených „srdíček“, zvláště u diabetiků s neuropatií, kde hrozí otlaky. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat a měnit.

MUDr. Jarmila Jirkovská

Vliv kaší na glykemii

Proč se mi po rýžové kaši vždy hodně zvýší glykemie a po vločkové ne? Jiřina M.

Rýže je téměř čistý sacharid (škrob) a velmi rychle se v těle rozkládá na glukózu. Ovesné vločky obsahují vlákninu, její rozpad je proto pomalejší a glykemie nenarůstá do takových výšek. Tato skutečnost je charakterizována glykemickým indexem. Čím je jeho hodnota vyšší, tím rychleji se glykemie po snědení konkrétní potraviny zvyšuje. Pro diabetika jsou nejvhodnější potraviny s nižším
indexem, např. ony vločky, dále luštěniny apod. Naopak nejvyšší glykemický index má samotná glukóza.

As. MUDr. Jan Brož

Může chřipka zhoršit glykemie?

Před měsícem jsem měl chřipku a přitom se mi zhoršily glykemie. Může to spolu souviset? Ondřej V.

Ano, souvislost je zde velmi pravděpodobná. Každé infekční onemocnění může u diabetika zvýšit hodnoty glykemií. Pokud máte doma glukometr, je vhodné se měřit v době nemoci častěji. U diabetiků na inzulinu je denní kontrola glykemií při nemoci jednoznačně vhodná, při vyšších hodnotách je dobré reagovat přechodným navýšením dávek inzulinu.

MUDr. Jarmila Jirkovská

Zhoršuje zrak práce na počítači?

Každý den trávím několik hodin pohledem na monitor, televizi, elektronickou čtečku nebo tablet. Občas také zajdu do kina na 3D projekce. Jak velký vliv to má na moje oči? Milan K.

Oko není přímo v ohrožení, ale zvýšenou námahou se brzy unaví, což se může projevit například pocitem suchých očí, bolestí hlavy, rozmazaným viděním nebo zhoršeným viděním na dálku (tzv. syndrom počítačového vidění). Důležité je dopřát očím odpočinek, občas je osvěžit pohledem z okna nebo střídavým zaostřováním na vzdálenější a bližší předměty v místnosti.

U 3D projekcí, které sledujeme prostřednictvím speciálních polarizačních brýlí, záleží na tom, zda máte oči zdravé. Ne každý divák si z jejich sledování totiž odnese příjemný zážitek. Trojrozměrný obraz pomocí polarizačních skel, kterými jsou brýle osazeny, plnohodnotně vidí pouze jedinec, který má obě oči v pořádku nebo případnou oční vadu náležitě koriguje dioptrickými brýlemi či čočkami. Návštěva 3D projekce tak může odhalit nějakou skrytou oční vadu, na kterou by se jinak nepřišlo.

MUDr. Petr Novák z Refrakčního
Centra Praha.

Prečo som stratil vedomie?

Dobrý deň! Som pacient liečený na diabetes II. typu - na tabletkách. Mohli by Ste vysvetliť, ako pôsobí fyzikálna terapia na diabetika? Zúčastnil som sa súkromne masáži chrbtice a druhú hodinu, nakoľko som sa sťažoval na trpnutie nôh - pre spriechodnenie ciev a chodidiel. Vzhľadom diabetesu musela terapeutka zvýšiť enormne prúd nakoľko som necítil prechod prúdu. Po ukončení terapie som sadol do auta k presunu. Po cca. 10 min. jazdy mi začala z nosa tiecť dosť krvi, začal som hľadať vreckovku, na okamžik som asi stratil vedomie a prešiel som vozidlom na ľavý okraj vozovky a tam som precitol a celú časť havárie si pamätám, žiaľ nedokázal som vôbec reagovať - ako keby som bol v kine. V minulosti som bol v rôznych dopravných situáciach a reagoval som,nikdy pred tým som nehavaroval (cca 40 ročná prax). Všetko si pamätám, mimo prechodu z pravej na ľavú stranu. Bol som niekoľko krát na mieste havárie -žiaľ nič nové. Havária je už úradne ukončená, chcel by som vedieť čo sa stalo. Mohol som mať "mikro spánok" keď si pamätám znižovanie rýchlosti na začiatku obce, spustenie krvi, hľadanie vreckovky a celú haváriu na ľavej časti vozovky? Nepamätám sa na prechod z pravej na ľavú vozovky. Nepijem. Potrebujem vedieť pre ďalšiu prax - jazdím ďalej. Môj lekár mi zakázal fyzikálnu terapiu. Môžete mi podať vysvetlenie? Vopred ďakujem s pozdravom Dušan

Dobrý den,
vysvětlit případ na základě on-line komunikace se nám asi nepodaří, ale z toho, co popisujete přichází v úvahu minimálně tyto 2 možnosti:
1. větší krvácení z nosu může být někdy doprovázeno lehkou mdlobou
2. v úvahu připadá i hypoglykémie, zejména pokud máte mezi léky tabletku z kategorie derivátů sulfonylurey nebo glinidů. U diabetiků 2. typu není hypoglykémie příliš častá, ale reálně existuje a pacienty často překvapí. Hypoglykémie může být doprovázena i pocením, tachykardií, pocitem hladu, třesem rukou a poruchou vědomí. Někdy k ní dojde, pokud pacienti užijí svoji dávku léků a změní dobu jídla nebo nesní obvyklou dávku apod.

As. MUDr. Jan Brož

Jsou polarizační brýle vhodné?

Dobrý den. Jsou polarizační brýle vhodné u diabetes II. typu? Nemám s očima problémy - oční pozadí bez dia změn (77 let, mám minimální krátkozrakost i dalekozrakost - bez brýlí). Mám jen mírně "suché" oči. Děkuji za odpověď.

Ano, polarizační brýle jsou určitě vhodné i pro pacienty s diabetem. Polarizují světlo, tedy při malých dioptrických vadách vyostřují zrak a způsobují velice příjemně vidění.

MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize

Inzulinové pero s pamětí

Dobrý den, kde se dá v ČR koupit inzulinové pero s pamětí podobné Eli Lilly HumaPen Memoir?

Ing. Anna Holubová, Výzkumné centrum Albertov: “Nejpodobnější pero v čr je asi jedině NovoPen Echo (Novo Nordisk), které je přizpůsobené pro dětské pacienty (dávkování po 0.5j). Pro dospělé existuje paralela Novopen 5, ale kde se dá koupit nevím. Zkuste se zeptat přímo u Novo Nordisk, případně u svého diabetologa, protože cenově se vejde do částky proplácené pojišťovnou. Jinak Novopen plánuje na rok 2019 novinku s přenosem dat přes BT do mobilní aplikace, tak snad se toho také brzy dočkáme https://diatribe.org/novopen-6-and-novopen-echo-plus-connected-insulin-pens-launch-early-2019.”

Kam na skupinovou edukaci?

Je v Praze možnost docházet na skupinovou edukaci a zároveň se setkávat s ostatními diabetiky 1. typu v produktivním věku? Nechci být ale celý víkend mimo. Přiznám se, raději se ve volnu věnuji sportu, ale nejake odpoledne by bylo přínosné. Většina akcí, co jsme našla, však byla cílená na děti nebo seniory... Sandra

Z Vaší otázky je znát, že jste aktivní diabetička, která nejen sportuje, ale zajímá se také o své onemocnění, což je velmi potěšující. Je pravdou, že skupinové edukace se organizují často v rámci víkendových rekondičních pobytů. Četné pohybové aktivity (pod odborným dohledem) však bývají standardně součástí těchto akcí. Část diabetologických ambulancí v ČR funguje zároveň jako tzv. „Edukační pracoviště“, jejich seznam i s kontakty lze najít na www.diab.cz/seznam-edukacnich-pracovist-a-kontakty. Pokud přímo Vaše diabetologická ambulance nepořádá skupinové edukace, je možné zkusit kontaktovat s vaším dotazem některé z edukačních pracovišť. Kromě těchto diabetology organizovaných aktivit pořádají edukační kurzy pro pacienty i některé pacientské organizace, například DIAKTIV CZECH REPUBLIC (www.diaktiv.cz).

As. MUDr. Jarmila Jirkovská

Co jíst s ohledem na více nemocí?

Dobrý den, mám cukrovku II.st., DNU, revmat. artritidu a jsem po operaci žlučníku (problémy s průjmy). Prosím, co vůbec mohu jíst? Mám 69 let. Děkuji K.

Dobrý den,
bohužel je to moc málo informací pro sestavení individuálního jídelního lístku. Je lepší obrátit se na nutričního terapeuta, který s Vámi probere konkrétní potíže, individuální výběr surovin a úpravu stravy. Pokud nevíte o vhodném odborníkovi z okolí, můžete se obrátit na Karlovarskou ambulanci výživy, kde je možné domluvit individuální poradenství.
Tel.: 723317074 nebo mail: kankrlikova@kamvy.cz.

Laďka Kankrlíková, nutriční terapeutka

Formulář do letadla

Dobrý den. Mám 18-ti letého vnuka s diabetem 1. V červnu letí na dovolenou a já marně pátrám kde najít a vytisknout formulář v češtině a angličtině potřebný do letadla. Předem moc děkuji za radu. Jarmila, Brno

Dobrý den,

v angličtině máme k dispozici tento formulář, který běžně používají pacienti na pumpě Minimed.

Proč se cukr neměří v moči?

Petr: Je přímá souvislost mezi množstvím cukru v moči a v krvi (za předpokladu že mám dobré ledviny)? Proužky do glukometru jsou velmi drahé, ale proužky testování moči jsou levnější. Používám tuto metodu na indikaci hladiny cukru. Je to vhodné? Za jak dlouho po jídle je trochu použitelný výsledek? O této metodě kontroly se skoro vůbec nepíše.

As. MUDr. Jan Brož, diabetolog:

Testování glukózy v moči je pouze orientačním nástrojem a v žádném případě nenahrazuje měření glukózy v krvi glukometrem. Měření v moči v podstatě dává pouze dva výsledky, které časově odpovídají době, kdy se v těle tvořila moč:

1. glykemie byla alespoň nějakou dobu vyšší než cca 10 mmol/l (v případě, že je v moči prokázána glukóza),

2. glykemie nebyla alespoň nějakou dobu vyšší než cca 10 mmol/l (v případě, že v moči glukóza prokázána není).

Na rozdíl od hodnoty získané glukometrem neříká tedy nic o její konkrétní výši. Doporučuji tedy používat glukometr co nejvíce.

Mohu jíst med?

Mirek: Mám cukrovku 2. typu a rád bych věděl, jestli mohu jíst včelí med?

Bc. Petra Lörincziová, nutriční terapeutka: Diabetici by měli množství přijatých jednoduchých sacharidů omezovat. Mohou je konzumovat, ale v přiměřeném množství odpovídajícím doporučenému množství sacharidů na den. Med je směs cukrů – především fruktózy a glukózy. Už jedna čajová lžička obsahuje v průměru 12 g sacharidů, které způsobí rychlou glykemickou
a inzulinovou odezvu téměř srovnatelnou s klasickým řepným cukrem. Z tohoto hlediska je med vhodný spíše při korekci hypoglykemie.
Pokud vám glykemie během dne příliš nekolísá, čaj oslazený medem byste si mohl dopřát s podmínkou, že byste měl ubrat z jiných zdrojů sacharidů tak, aby byl zachován doporučený energetický a sacharidový příjem. Vhodné je také změřit si glykemii po konzumaci medu, abyste viděl, jak na to vaše tělo reaguje.
Ideální by však bylo odvyknout si na sladkou chuť a nedoslazovat si.

Jsou polarizační brýle vhodné?

Hynek: Jsou polarizační brýle vhodné při diabetu 2. typu? Nemám s očima problémy. Je mi 77 let, jsem bez brýlí (jen minimální krátkozrakost a dalekozrakost), oční pozadí mám bez dia změn. Mám jen mírně suché oči.

MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize: Ano, polarizační brýle jsou určitě vhodné i pro pacienty s diabetem. Polarizují světlo, tedy při malých dioptrických vadách vyostřují zrak a způsobují velice příjemně vidění.

Léky k utlumení imunity při diabetu

Jan: Jsem diabetik 1. typu již 25 let. Nyní mi ve 40 letech zjistili autoimunitní hepatitidu. Dostal jsem imunosupresivum, tedy léky k ultumení imunitního systému. Jak fungují tyto léky s diabetem?

As. MUDr. Jan Brož, diabetolog: Imunosupresiv je celá řada typů a některé mohou skutečně diabetes ovlivnit, zejména ve směru zvyšování glykemie. Prodiskutujte s lékařem typ léku, který máte předepsán, a jak ten konkrétně může diabetes ovlivnit.

Glifloziny: jaká omezení platí při jejich předepisování?

Dobrý den, dostala se ke mě informace o výsledcích studie pacientů, kteří užívají nový lék s gliflozinem. Jaká jsou kritéria k předepsání tohoto léku, jsou nějaká omezení?

Léčba glifloziny je v naší republice již dostupná, jejich předepsání se však řídí několika pravidly a omezeními. Shrnul je prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, přednosta Interní kliniky Fakultní nemocnice Motol v Praze: „V naší zemi je předepisování léků vázané indikačním a preskripčním omezením, tedy musí být splněny určité podmínky, aby léky proplatila pojišťovna. V tuto chvíli mohou glifloziny předepisovat pouze diabetologové a internisté, ale nevidím důvod, proč by se v budoucnu nemohly dostat např. do rukou kardiologů. Co se týče indikačních omezení, jsou glifloziny určeny pro diabetiky, kteří nemají dobrou kompenzaci, což je racionální, vzhledem k mechanismu jejich účinku, a dají se kombinovat buď s inuzulinem nebo metforminem. To je možná více omezující, než ta část o špatné kompenzaci. Platí také, že je nemůže dostat pacient s diabetem 1. typu, což je omezení dané registrací, ale to se dá případně obejít tím, že pacient podepíše souhlas a nahlásí se to na SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv). Můj názor je, že když lékař chce najít cestu, jak pro pacienta zajistit tuto léčbu, tak ji vždy najde. Nemyslím si že tzv. deklarovaná omezení jsou naprostou překážkou této léčby. I praktický lékař může použít tzv. sdílenou preskripci ve spolupráci se specialisty.“

Nárůst váhy po inzulinu

Radka: Jak je to s nárůstem váhy při aplikaci inzulinu Ablasaglaru? Je možné, že vyvolává neskutečné pocity hladu? Mám nadváhu a po měsíci aplikací jsem přibrala 4 kila. Jídlo přitom není můj kamarád.

As. MUDr. Jan Brož, diabetolog: Z hlediska nárůstu hmotnosti není mezi inzuliny větších rozdílů. Pocity intenzivního hladu bývají většinou spojeny s hypoglykemií. Přeměřte si glykemii ve chvíli, kdy hlad pociťujete. Neměla by být nižší než 3,9 mmol/l.

Jaké mléko při cukrovce?

Ivana J.: Nejsem si jistá pojmem egalizované mléko. Znamená to nízkotučné? A má se při cukrovce 2. typu pít spíš mléko polotučné, nebo odstředěné?

MUDr. Jan Brož: Egalizované mléko znamená, že v něm je sníženo množství tuku. Míra snížení je uvedena na obalu, může se podle typu mléka lišit. Pokud diabetik nepije mléko ve větším množství, tak doporučujeme mléko polotučné.

 Optimální hladina dlouhého cukru

Jitka Z.: Již 33 let jsem diabetik 2. typu, od roku 1992 na inzulinu. Zajímalo by mě, jaká je normální hladina dlouhodobého cukru? V současné době mám 62 mmol/mol. Můj lékař mi říká, že je to hodně vysoká hladina, ale na můj dotaz, kolik je optimální hladina, mi odmítl odpovědět.

MUDr. Jan Brož: Hladina dlouhého cukru (HbA1c) by měla být alespoň pod 53 mmol/mol, ideálně pod 48 mmol/mol (jako mají lidé bez diabetu). U některých pacientů (pokud se léčí se srdcem či mají vyšší riziko hypoglykemií) může být individuálně stanovena hladina vyšší, obvykle kolem 60 mmol/mol.

Měl bych dodržovat bezlepkovou dietu?

Jiří: Jsem diabetik 1. typu na inzulinové pumpě. Ve stravě si hlídám celkové složení a počítám sacharidové jednotky. Narazil jsem však na diskusní fórum, kde pacienti psali o přínosu bezlepkové diety. Zajímalo by mě, zdali je v mém případě vhodné vyloučit lepek ze stravy.

Bc. Petra Lörincziová: Celiakie je chronické onemocnění, které vzniká na stejném autoimunitním podkladě jako diabetes 1. typu. To je důvod, proč se tyto nemoci často vyskytují společně. Pravděpodobnost, že jedničkový diabetik onemocní celiakií je v průměru až 20násobná. Neznamená to však, že jde o pravidlo. Pro celiaka je vyloučení lepku ze stravy jedinou možnou léčbou, což platí i v případě, že by celiakií onemocněl diabetik, který si navíc musí hlídat i množství sacharidů ve stravě. Lepek se nachází ve všech výrobcích z pšenice, žita, ječmene a ovsa. Pokud vám však celiakie nebyla diagnostikována, je vyřazení těchto potravin úplně zbytečné. Lepek zdravému jedinci (ani diabetikovi) neuškodí, protože jeho tělo neprodukuje protilátky proti lepku, a tedy nepoškozuje výstelku střeva se všemi průvod-
ními příznaky. Navíc není pravda, že lepek lepí střeva nebo způsobuje autismus. Nic z toho nebylo prokázáno.

DIAstyl: Studie mapující vliv bezlepkové diety na průběh diabetu 1. typu aktuálně probíhají. Jednu z nich spustil v roce 2017 tým diabetologů z Pediarické kliniky FN v Motole a FN Královské Vinohrady. Více jsme psali v DIAstylu 4/2017.

Rozdílné hodnoty měření

Marek O.: Při domácím měření hladiny cukru mám z každého prstu jiné hodnoty, např. 6.1, 5.6, 5.3, měřeno ihned po sobě. Glukometr je v pořádku, použil jsem kontrolní roztok. Mám ale problém s prokrvováním prstů. Na ruce je mi stále zima a často mívám úplně bílé články prstů.

MUDr. Jan Brož: Je možné, že rozdíly jsou způsobeny omezeným a rozdílným průtokem krve v prstech díky prochladnutí a zúžení průsvitu cév. Nezbývá, než prsty před měřením prohřát (např. promnutím nebo obdobným způsobem). Na druhou stranu je známo, že glukometry přece jen mohou mít určitou chybu. A tedy k rozdílům do cca. 0,5 mmol/l může občas docházet.

Je možné snížit cukr bez léků?

Vlastimil: Je mi 60 let a byla mi zjištěna hladina cukru 7,2 mmol/l. Lékařka mi předepsala lék, dle jejích slov doživotně. Myslím, že jsem si tuto hladinu způsobil sám, postupně jsem přibral na 85kg při 172cm výšky. Do 50 let jsem pravidelně sportoval a měl jsem max. 75kg váhy. Zatím lék neberu, před měsícem jsem začal opět se sportem a hlídám si stravu. Zatím jsem shodil 5kg a chci se dostat zpět na 75kg. Domníváte se, že je možné se takto vyhnout braní prášků?

As. MUDr. Jan Brož: Blahopřeji k vaší disciplíně. Ano, v počátečních stadiích cukrovky je možné ji „zatlačit“ zpět tak, jak popisujete, a tím se jí zbavit. Ale ona bude bohužel stále čekat za dveřmi. Co se týká léčby (tím lékem je zřejmě metformin), je opravdu těžké na to jednoznačně odpovědět. Dnes je jeho používání indikováno pro cukrovku, a ne pro fáze těsně před ní, ale i o tom se uvažuje. Dokonce některé studie ukazují, že by mohl diabetes i oddálit. Takže já bych vám spíše radil si ho ponechat. Ale uvidíte, jaké budete mít výsledky, a poraďte se i s vaším diabetologem.

Jak poznat celozrnné pečivo?

Karel P.: Dostal jsem od lékaře pokyn, abych jedl celozrnné pečivo. Při prohlídce popisků v obchodě ale zjišťuji, že jsem čím dál tím víc zmatený a nevím, co z toho je pro mě dobré. Mohl bych sice chodit do speciálních pekařství či bio prodejen. Jsem ale již důchodce, a tak jsem limitován cenou. Rád bych věděl,kterým konkrétním produktům mám dávat přednost?

Mirka Pavlíková: Pečivo se podle těsta dělí pro lepší představu na:

1. bílé pečivo – z pšeničné mouky (rohlík, houska, veka) nebo z převažující pšeničné mouky nad žitnou (chleby, např. Šumava).

2. bílé pečivo se semeny, ořechy a jinými obilovinami.

3. tmavé/celozrnné pečivo, tzv. žitné pečivo (žitný chléb, dalamánek, celozrnný rohlík). Je vyrobeno z vyššího podílu žitné mouky(cca 80 %) a menšího podílu pšeničné mouky (cca 20%).

4. tmavé/celozrnné pečivo se semeny, ořechy a jinými obilovinami.

5. tmavé/obarvené pečivo – jedná se o bílé pečivo, které výrobci obarvují karamelem, čekankou či jinými barvivy, aby vzbudili zdání, že se jedná o zdravý celozrnný výrobek.

Pravé celozrnné pečivo je tedy pečivo žitné, kde ve výrobku převažuje 80 % žitné mouky (mohou být přidané další ingredience – semena, ořechy aj.) a 20 % je mouky pšeničné. Tuto informaci by měly mít supermarkety či menší obchody napsané u každého nabízeného pečiva či toto sdělení najdete na etiketách pekárenského výrobku i s dalšími energetickými hodnotami. Jestliže budete nakupovat pečivo v pekárně, prodávající by vám složení pekařského výrobku měl také sdělit.

Je víc diabetiků, nebo diabetiček ?

Jindra P.: Má diabetes více mužů, nebo více žen? Nebo to vychází nastejno?

MUDr. Jan Brož: Vychází to přibližně 50: 50. Ve vyšších věkových skupinách, nad 75 let, kde je díky kratší době dožití u mužů více žen, je samozřejmě i více žen trpících diabetem.

Káva při diabetu

Je káva vhodná pro diabetiky? Četl jsem různé názory. Jaký je aktuální trend? Ondřej

Máte pravdu, že názory na konzumaci kávy se různí. Byly zveřejněny vědecké studie, které prokazují, že konzumace klasické kávy, ale i kávy bez kofeinu snižuje riziko rozvoje diabetu 2. typu. Proto pokud nemáte zvýšený krevní tlak, můžete si bez obav dopřát 1–2 šálky denně. Kvalitní káva kromě kofeinu obsahuje také antioxidanty, kterých má dokonce třikrát více než zelený čaj, a je zdrojem draslíku a hořčíku. Při posuzování prospěšnosti či škodlivosti kávy je ale důležité zohlednit i další faktory, jako je například celkový zdravotní stav, protože každý organismus je jiný a reakce na vliv kofeinu v našem těle je vždy individuální.

Bc. Romana Fatková, DiS.

Diabetes a imunosupresiva

Dobrý den, jsem diabetik 1.typu (již 25 let). Nyní je mi 40 let a nově mám zjištěnou autoimunitní hepatitidu (AIH). Játra mám momentálně čistá. Dostal jsem imunosupresivum. Jaká je prognóza? Jak funguje imunosupresivum s diabetem? Děkuji.

Dobrý den, prognóza autoimunitní hepatitidy je velmi variabilní a závisí na typu léčby. Prodiskutujte to s příslušným lékařem, podá vám komplexní informaci. Totéž se týká otázky na imunosupresiva, jichž je celá řada typů a některé mohou diabetes ovlivnit, zejména ve směru zvyšování glykemie. Prodiskutujte s lékařem typ léku, který máte předepsán a jak ten konkrétně může diabetes ovlivnit.

As. MUDr. Jan Brož

Boule v místech vpichu inzulinu

Dobrý den. Po aplikaci inzulínu se mi na obou stehnech udělali nevzhledné boule. Prý je to tuk, který vytváří inzulin, ale zároveň i jizvy po aplikaci injekcí. Mám z toho docela velký komplex, nemůžu nosit šaty, sukně a v plavkách se stydím vyjít na koupaliště. Jak se toho zbavit a proč k tomu dochází? Radka

Pravděpodobně jde o lipohypertrofii, ale musí to zhodnotit lékař, který vás vidí. Inzulin je růstový hormon. Vstřikování inzulinu na stejné místo může vést ke zvýšenému hromadění a tvrdnutí podkožní tukové tkáně. Obecně platí, že je dobré měnit místa aplikace inzulínu a do míst se zbytnělým tukem nepíchat. Podrobnější informace najdete např. v knize „Jak si kontrolovat a zvládat diabetes“.

Prof. MUDr Alexandra Jirkovská, CSc.

O lipohypertrofii:
Aplikace inzulinu do změněného podkoží je sice méně bolestivá, ale i méně účinná, protože se inzulin hůře vstřebává. Často se s ní setkáme z důvodu menší bolestivosti aplikace u dětských pacientů. Lipohypertrofie může být příčinou zvýšení spotřeby inzulinu u téhož pacienta,ale také zdrojem dekompenzace diabetika dříve jinak uspokojivě kompenzovaného. Prevence spočívá v častém střídání míst aplikace inzulinu. Místa lipohypertrofie je zapotřebí dočasně pro aplikaci inzulinu zcela nepoužívat. Jako léčba přichází do úvahy liposukce.

Lékařka neřeší mou glykemii

Mám diabetes 2.typu a mám permanentní hyperglykemii v hodnotách 20-30 mmol/l i vyšší. Moji lékařku to nezajímá a můj stav se stále nemění, spíše se zhoršuje. Poraďte, prosím, kam se mam obrátit.

Dobrý den, pokud nejste spokojena s léčbou a přístupem vaší lékařky doporučuji navštívit jiného lékaře. Zjistěte si také, zda je ve vašem okolí pacientská organizace (sdružující diabetiky) se kterou by bylo možné vzniklou situaci řešit. Uváděné hodnoty jsou na lačno nebo po jídle?
Vaše dlouhodobé vysoké hodnoty glykemie zhoršují váš zdravotní stav a vyžadují okamžité řešení.

Ing. et. Mgr. Edita Šimáčková, DiaKar

Přispěje mi pojišťovna na nákup glukometru?

Dobrý den, mám cukrovku 2. typu. Jsem pojištěncem Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Přispěje mi tato pojišťovna na nákup glukometru? Děkuji za odpověď.

Pojišťovna (ZP MV ČR) Vám přispěje až 1 000 korun na nákup glukometru v případě, že spadáte do jedné z následujících kategorií:
– diabetici léčení intenzifikovaným inzulínovým režimem (3 dávky denně nebo inzulínová pumpa)
– labilní diabetici se 2 dávkami inzulinu (maximálně 1 ks za 10 let)
Podmínkou je předepsání glukometru diabetologem či endokrinologem a schválení požadavku revizním lékařem.
Pokud tato kritéria nesplňujete, poskytne Vám ZP MV ČR příspěvek ve výši až 500 Kč.
Tento příspěvek (500 Kč), je také možné čerpat na následující zdravotnické prostředky, které souvisí s diabetem:
·        dezinfekční prostředky na kůži nebo odstraňovač náplastí (sprej či napuštěné roušky)
·        diagnostické proužky (z krve)
·        port pro aplikaci inzulínu nebo senzory
·        jehly k inzulínovým perům
·        vinuté tampóny
·        náplasti hypoalergické
·        obuv pro diabetiky
·        lancety
Ranní slabost spojená s hladem

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na koho se mám obrátit se svými obtížemi. Už delší dobu mám po probuzení slabost, pocit na omdlení, pocit hladu, hlasité kručení v břiše. Vše velmi intenzivně. Vstávám ve 4:30 a snažím se to vydržet alespoň hodinu, než něco sním. Po jídle se to na chvíli zlepší, ale tak za hodinu se to vrátí. Tak to pokračuje až do oběda. Poté už obtíže nejsou. Když něco nesním, jsem protivná, až vzteklá, což je opak mé povahy. Praktický lékař mi řekl, ze cukr mám v pořádku, že to bude spíše od štítné žlázy. Tam mam ale také normální hodnoty, takže se mnou nikdo dál nic neřeší. Vyzkoušela jsem již všechno možné - víc pít, pít čaje místo jídla, různé potraviny – ovoce/oříšky/pečivo/...jíst víc večer. Nic se nezměnilo. Jsem nešťastná. Je to velmi nepříjemné. Je mi 30 let a snažím se žit zdravě. Pracuji jako pečovatelka, pohyb mám.

As. MUDr. Jan Brož, diabetolog: Doporučuji Vám navštívit gastroenterologa a probrat věci s ním.

Ing. Hana Málková, odbornice na výživu: Velmi záleží na celodenní skladbě jídelníčku. Z dotazu není jasné, kdy a jaké je poslední večerní jídlo (zda není třeba jen malá večeře v pět odpoledne a potom už nic), jak vypadá snídaně apod. Takto by to mohlo vypadat na nevyvážený jídelníček nebo nedostatečný denní energetický příjem, společně s konzumací potravin s vysokým glykemickým indexem, po nichž rychle vzroste a následně zase hodně klesne hladina glykémie. Ale pokud je jídelníček vyvážený, jednotlivá jídla mají vhodnou skladbu živin, je dostatečný i celodenní energetický příjem, pak už pravděpodobně půjde spíš o nějaké onemocnění. Doporučila bych tedy zkonzultovat jídelníček s nutričním terapeutem nebo kvalitním výživovým poradcem, případně zkusit nějaký internetový program (např. Sebekoučink na www.stobklub.cz) a pokud je jídelníček opravdu v pořádku, tak to řešit dále s lékařem.

Ublíží mi pár kousků sladkého?

Snažím se poctivě dodržovat dietu a nejíst sladké, ale dnes už jsem nemohla vydržet a snědla osm kousků cukroví. Ublíží mi to výrazně, když už v tom nebudu pokračovat? Jak zvítězit nad chutí na sladké? Běžně se mi to neděje ale teď už jsem 3 dny chodila kolem čokolád a cukroví a nevydržela jsem.

As. MUDr. Jan Brož, diabetolog: Dobrý den, pokud denně sníte kousek sladkého, neublíží vám to. Podle oficiálních doporučení by to však nemělo překročit 30-50 g cukru za den.

Bc. Petra Lörincziová, nutriční terapeutka: Za těžko zvládnutelnými chutěmi na sladké velice často stojí hlad. Pokud máte nedostatečné porce jídla za den, nebo jíte 2-3x denně, je velice pravděpodobné, že se touha po sladkém brzy dostaví. K typickému večernímu mlsání dochází totiž právě u těch, kteří jedí nepravidelně. Důležité je dodat tělu všechny potřebné živiny a energii rovnoměrně během celého dne. Pocit sytosti zajistíte dostatečným přívodem vlákniny a bílkovin. Chuť na sladké může zahnat i vypití sklenice vody nebo ovocného či bylinkového neslazeného čaje. Příčinou nepřekonatelných chutí na sladké jsou často i negativní emoce, stres nebo dokonce obyčejná nuda. Zkuste vypozorovat, kdy máte chuť mlsat. Pokud je to ve stresu, zkuste si dát místo čokolády teplou sprchu nebo se běžte projít na čerstvý vzduch. Když zabavíte mozek nějakou činností, ideálně pohybovou aktivitou, nebude myslet na sladké a ani na problémy. A po sportu nezapomeňte na svačinku. Častou chybou lidí, kteří usilují o hubnutí, je vynecháni jídla po sportu. Výsledkem však může být nežádoucí silná chuť na sladké. Když vás příště bude honit mlsná, snažte se odhalit, proč k tomu došlo a pokud si jen chcete dopřát kousek čokolády, jednou za čas se přece nic nestane.

Naši odborníci, kteří zodpovídají vaše dotazy

As. MUDr. Jan Brož
As. MUDr. Jan Brož diabetolog a odborný asistent

Pracuje na 2. lékařské fakultě a FN Motol v Praze. Je předsedou redakční rady časopisu DIAstyl a zakladatelem webového portálu www.dialiga.cz.

As. MUDr. Jarmila Jirkovská
As. MUDr. Jarmila Jirkovská diabetolog

Lékařka Diabetologického centra Interní kliniky 1. LF UK a ÚVN Praha. Věnuje se zejména péči o pacienty se syndromem diabetické nohy.

Bc. Romana Fatková, DiS.
Bc. Romana Fatková, DiS. nutriční terapeutka

Ve Fakultní nemocnici Plzeň se od roku 2005 Věnuje pacientům s onkologickou diagnózou nebo s metabolickými poruchami, jako je diabetes, obezita či anorexie. Každoročně se účastní rekondičních
pobytů pro diabetiky.

Zeptejte se