Popenec obecný: Divoká jarní rostlina, která léčí plíce i klouby. Prospěje také diabetikům

Popenec obecný: Divoká jarní rostlina, která léčí plíce i klouby. Prospěje také diabetikům
Popenec vypadá jako neužitečný plevel, ale má mnoho zdravotních přínosů, u diabetiků snižuje hladinu krevní glukózy Zdroj: Pixabay

Popenec obecný je jednou z jarních bylin, která si právem zaslouží vaši pozornost. I diabetikům může být prospěšná na více frontách. Pozitivní účinky popence obecného jsou důležité pro udržení zdravého trávicího a dýchacího traktu. Zaujme také příjemnou chutí, a proto se často používá jako součást zdravé jarní kuchyně. Můžete ho vyzkoušet také vy.

Popenec obecný, kterému se říká také popenec břečťanový (Glechoma hederacea) patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), kde najdete typicky také další oblíbené byliny jako šalvěje, máty, oregana nebo tymiány. I když by se mohl na první pohled zdát jako nezajímavý plevel, určitě je dobré se na něho zaměřit. Zkušené oko bylinkáře jej totiž hledá s opravdovým zájmem a čeká, až se objeví, aby mohl být využit ve službách fytoterapie.

Pro léčebné účely se používají nadzemní části rostliny a kvetoucí vrcholky. Suší se, vyrábí se z nich tinktury, masážní oleje, nebo se drtí na prášek a přidávají do bylinkových směsí.

Popenec byl sbírán pro své léčivé účinky již ve starém Řecku a Římě. Zajímavostí je, že je podrobně popsán v Theofrastově Pojednání o rostlinách. Rozrůstá se na šířku až jednoho metru, roste do výšky okolo 30 cm. Srdčité a řapíkaté listy mají vroubkované okraje, vypadají podobně jako meduňka. Vyniká fialově-modrými květy ve tvaru malé trumpety. Nať se sbírá během dubna a května. V některých oblastech, podle doby květu, se pak sklizeň celé rostliny posunuje na červen až začátek července.

Černý čaj nemusí pít pouze Britové, má mnoho zdravotních výhod také pro našince. Co dá diabetikovi?

Pokud rádi experimentujete, je černý čaj dobrým základem pro tvoření vlastních čajových směsí. Zelený, nebo černý čaj? Často se objevuje ...

Léčivé schopnosti popence jsou mnohé

Jmenované používané části rostliny jsou vyhledávané ve fytoterapii, protože v době kvetení mají nejvíce účinných látek. Zajímavý je obsah flavonoidů, převážně kyseliny rozmarýnové, která se využívá jako prevence i při léčbě již vyskytujících se obtíží. Působí jako antioxidační látka, proto může být popenec velmi zajímavou rostlinou i pro diabetiky. Antioxidanty jsou totiž jejich výbornými pomocníky pro prevenci rozvoje komplikací onemocnění. Kyselina rozmarýnová se dále uvádí jako ochranný prostředek pro játra a mozek.

Další aktivní léčivou složkou popence obecného je gama-lakton marrubiin, který vykazuje příznivé účinky na plíce a funguje jako expektorans, což znamená, že napomáhá uvolňování zahlenění a vykašlávání.

Je doplněný silicemi, tříslovinami, seskviterpeny, kyselinou oleanolovou a ursolovou, alkaloidy. Popenec je vhodný pro výrobu sirupů nebo bylinných čajů, které se následně s úspěchem používají převážně při potížích dýchacích cest.

Na co je ještě dobrý?

  • Masážní olej z popence je ideální pro zklidnění bolavých kloubů. Stačí naložit 50 g popence do 1 litru olivového oleje a nechat tři týdny macerovat v chladu a temnu v dobře uzavřené nádobě, následně hotový macerát přefiltrovat přes plátno nebo gázu. Olej je ideální používat při bolestech kloubů nebo svalových bolestech, například pokud jste to přehnali se sportem nebo horskou túrou.
  • Čaje s jeho příměsí se užívají při bronchitidě, krčních zánětech, ale také při žaludečních potížích, křečích trávicího traktu, střevních zánětech.
  • Používal se i jako preventivní prostředek proti kurdějím.
  • Stimuluje produkci žluči a pomáhá s poruchami trávení.
  • Funguje také jako tonikum nervového systému.
  • Zklidňuje některé kožní potíže, čistí pokožku.
  • Popenec je obecně dobře snášen, vyhýbat by se mu měli ale ti, kteří jsou alergičtí na byliny z čeledi hluchavkovitých, při dlouhodobém užívání může vyvolat zažívací potíže, proto se doporučuje užívat ho maximálně po dobu osmi dní v kuse.

Graviola vzpruží tělo přílivem vitamínů a antioxidační aktivitou. Zaměřit by se na ni měli nejen diabetici

Chutná graviola je vyhledávaná v tradičním léčitelství k mnoha různým použitím. Dostala se i do hledáčku moderní naturopatie a fytoterapie. ...

Popenec a diabetici si spolu mohou rozumět

Popenec obecný může být prospěšný diabetikům jako rostlina při léčbě kožních potíží a pomoci lepšímu hojení vředů, působí také jako protizánětlivý prostředek. V tradiční čínské medicíně se při diabetu dokonce předepisuje. Jako silný antioxidant a antibakteriální činitel se dostal do hledáčků vědců, kteří zkoumali jeho možnou účinnost při cukrovce se zajímavými výsledky. Jedna z nich prokázala pozitivní účinky proti cholestatickému poškození jater. V další ze studií, věnující se konkrétně účinkům popence přímo na diabetes, bylo zjištěno, že hladiny sérové glukózy, triglyceridů, celkového cholesterolu a aterogenního indexu byly při podávání alkoholového extraktu z Glechoma hedracea významně sníženy.

Jarní kuchyň

Popenec se hodí jako dobrý výživný doplněk do salátů, lehkých studených polévek, jako ozdoba jídla. Jeho chuť připomíná kombinaci máty, citronové trávy a listů černého rybízu. Může se objevit také ve zmrzlinách a dalších dezertech, chutných pěnách. Zajímavostí je, že jej v kuchyni používali jako dochucovadlo již Vikingové a Keltové, u kterých fungoval rovněž jako konzervant potravy a přidávali ho také do piva.

Upozornění: Nasazení bylinné léčby je dobré konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Obzvláště, pokud se léčíte s diabetem a užíváte medikaci na management krevní glukózy. Bylinné přípravky mohou ovlivnit jejich účinnost a vyvolat riziko vzniku hypoglykémie.

Zdroje: Biologydictionary.net, Britannica.com, Ncbi.nlm.nih.gov, Sciencedirect.com

140742

Diskuze k článku