Pomůcky hrazené zdravotní pojišťovnou aneb Na co má diabetik nárok?

Pomůcky hrazené zdravotní pojišťovnou aneb Na co má diabetik nárok?
Neztraťte se v tom, na co má diabetik nárok. Zdroj: Shutterstock

Na zdravotní pomůcky, díky kterým má diabetik svůj diabetes pod kontrolou, mají ze zákona nárok všichni s tímto onemocněním, tj. jak s cukrovkou 1. nebo 2. typu, tak i s gestačním nebo sekundárním diabetem. Mezi legislativními pojmy se však nejeden člověk může ztratit. Pojďme se proto jednoduše a přehledně podívat na to, o jaké zdravotní pomůcky se jedná.

Pomůcky hrazené z veřejných financí zdravotních pojišťoven jsou ukotveny v zákoně (Zákon o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů).  Většina pojišťoven si také vypisuje své vlastní individuální programy, o kterých se však jako diabetik musíte zajímat ve svém vlastním zájmu (více zde). Pomůcky hrazené pojišťovnami vám předepíše pouze váš diabetolog nebo endokrinolog.

Doplňující informace: Veškeré níže uvedené částky jsou uvedeny bez DPH.

Kdo má nárok na glukometr?

Na glukometr mají nárok diabetici užívající antidiabetika, diabetici léčení inzulínovým režimem nebo inzulínovou pumpou. Dále na něj mají právo i diabetici s labilní glykémií – 1 ks/6 let (do výše 435 Kč). Dále je možné žádat o tyto specifické druhy:

  • Glukometr pro stanovení ketolátek: nárok mají mladí do 18 let, těhotné diabetičky, a ti, kteří se léčí inzulínovou pumpou při anamnéze diabetické ketoacidózy – 1 ks/6 let (do výše 870 Kč za kus).
  • Glukometr s hlasovým výstupem: při léčbě inzulínovou terapií s praktickou slepotou – 1 ks/6 let (do výše 870 Kč).
  • Glukometr s integrovaným bolusovým kalkulátorem a komunikací s chytrým zařízením: při inzulínové terapii u flexibilního dávkování inzulínu – 1ks/6 let (do výše 870 Kč).

Jak je to s diagnostickými proužky?

Diagnostické proužky pro stanovení glukózy z krve jsou hrazeny do výše 5,22 Kč/kus. Počet hrazených kusů proužků za jeden rok se pak liší podle druhu léčby diabetu:

    1. při užívání perorálních antidiabetik (tablety) – 100 ks/rok,
    2. při inzulínové léčbě – 400 ks/rok,
    3. při užívání neinzulínových injekčních antidiabetik a u nediabetická hypoglykémie – 400 ks/rok,
    4. při léčbě intenzifikovanou inzulínovou terapií (např. pumpou) – 1 500 ks/rok,
    5. u dětí do 18 let a v těhotenství – 2500 ks/rok.

Dále hradí zdravotní pojišťovny:

  • Proužky pro stanovení ketolátek z krve: na tuto pomůcku mají nárok pouze mladí do 18 let, těhotné diabetičky a uživatelé inzulínových pump – 50 ks/rok.
  • Proužky pro vizuální testování moči: 50 ks/rok.

Přístroje pro okamžitou a kontinuální monitoraci glukózy (FGM a CGM)

  • Přijímač pro okamžité monitorování glukózy (čtečka senzorů): 1 ks/4 roky (do výše 1 391 Kč za kus).
  • Senzor pro okamžité monitorování glukózy FGM (senzory FreeStyle Libre): pro diabetiky 1. typu a pro ty, kteří se léčí intenzifikovanou inzulínovou terapií – 26 ks/rok (do výše 1931 Kč za kus).

Aby vám diabetolog mohl předepsat FGM, je nutné splnit několik kritérií – tyto senzory se předepisují z počátku na dobu tří měsíců. Pokračovat v takové léčbě si klade za podmínku výrazné zlepšení kompenzace diabetu, objektivní spolupráci při léčbě (např. více než 10 skenů za den) apod. Pokud vám diabetolog předepíše čtečku senzorů a senzory, nemůže vám již předepsat glukometr. Stejně tak se snižuje počet diagnostických proužků pro dospělé na 100 ks za rok a pro děti do 18 let na 300 ks za rok.

  • Kontinuální monitorace glukózy CGM (Dexcom G6): pro diabetiky 1. typu, těhotné diabetičky, po transplantaci slinivky nebo ledvin, při syndromu porušeného vnímání hypoglykémie – 52 174 Kč za rok.

I v tomto případě musí pacient splňovat jistá kritéria. Pacient by měl mít glykovaný hemoglobin menší než 60 mmol/mol a po třech až šesti měsících od zahájení monitorace prokáže zlepšení kompenzace diabetu.

Co vše vydrží váš senzor? Masáž ani sauna nevadí!

Na českém trhu se prozatím objevují dva typy senzorů – od společnosti FreeStyle Libre a Dexcom. Jejich hlavním úkolem je měřit hladinu glykémie u ...

Inzulínové pumpy

Nyní se pojďme podívat na výše úhrad zdravotních pojišťoven u inzulínových pump dle jejich druhu a funkcí:

  • bez možnosti kontinuální monitorace: při neuspokojivé kompenzaci diabetiků – 1 ks/4 rok (do výše 70 345 Kč za kus),
  • s možností kontinuální monitorace: u dětí do 18 let, těhotných nebo s labilním diabetem – 1 ks/4 roky (do výše 73 043 Kč),
  • s napojením na kontinuální monitoraci glukózy: při syndromu nerozpoznané hypoglykémie, nebo po transplantaci orgánů – 1 ks/4 roky (do výše 73 130 Kč za kus).

Další příslušenství, na která mají diabetici nárok

  • Inzulínová pera: s jednou nebo dvěma dávkami inzulínu je nárok na 1 kus za 3 roky. Pro ty, kteří užívají více než tři dávky inzulínu denně, je nárok na 2 ks inzulínových per za 3 roky (do výše 870 Kč za kus).
  • Inzulínové injekční stříkačky: k aplikaci inzulínu – 200 ks/rok.
  • Jehly k neinzulínovým perům: 100 ks/rok.
  • Jehly k inzulínovým perům: 500 ks/rok.
  • Zásobníky pro inzulínové pumpy: 150 ks/rok.
  • Infuzní sety s kovovou jehlou: 180 setů/rok.
  • Infuzní sety s teflonovou jehlou: 130 setů/rok.
  • Lancetová pera k odběru krve: 1 ks/5 let (do výše 217 Kč za kus).
  • Lancety pro lancetová pera: 100 ks/rok (do výše 261 Kč).

Obuv pro diabetiky

Diabetik má právo požádat si i o zdravotní obuv. Ta však musí splňovat určitá kritéria (musí mít dostatečný prostor v prstové části, musí být zavřeného střihu, bez funkčních švů, se suchým zipem nebo na šněrování). Navíc bude tato pomůcka předepsána pouze diabetikům s neuropatií nebo se speciálními zdravotními požadavky na obutí. Nárok vzniká jednou za dva roky na 1 pár bot, přičemž vám pojišťovna doplatí částku ve výši 870 Kč.

Zdroje: zakonyprolidi.cz, cukrovka.cz

11160

Diskuze k článku