Politika cukrovce navzdory: Andropov, Mandela i Gorbačov měli co vysvětlovat

Politika cukrovce navzdory: Andropov, Mandela i Gorbačov měli co vysvětlovat
Na fotografii je Nelson Mandela s manželkou Winnie Zdroj: Shutterstock

Historie není nikdy dost! Jen z ní pochopíme přítomnost a poučíme se pro svou budoucnost. Nechte se pohltit fascinujícími příběhy diabetiků, kteří působili v politice – a určitě vám nebudou neznámí. Víte například, kdo narovnal vztahy s Egyptem, a jaká politická osobnost dopomohla ke ztrátě hegemonie (nadvlády, vůdcovství) sovětských republik?

Přinášíme vám čtyři politicky činné osoby, které se ve svém životě potýkaly s diabetem a bývaly iniciátory událostí, které vešly do dějin. Koho vám dnes představíme?

Politika cukrovce navzdory: Andropov, Mandela i Gorbačov měli co vysvětlovat

Přinášíme vám čtyři politicky činné osoby, které se ve svém životě potýkaly s diabetem a bývaly iniciátory událostí, které vešly do dějin. Koho ...

Winnie Mandela

Jihoafrická aktivistka a politička, bojovnice proti apartheidu a druhá manželka Nelsona Mandely, která se v 80. letech minulého století nechala zlákat mocí. Její manžel Nelson Mandela byl prvním prezidentem Jihoafrické republiky zvoleným ve svobodných volbách – jeho vláda se soustředila zejména na likvidaci dědictví apartheidu. Dodnes jsou oba vnímáni jako kontroverzní osobnosti. Nelson Mandela byl kromě jiného ovlivněn marxismem a stal se tajně členem Jihoafrické komunistické strany. Také býval odhodlaným stoupencem nenásilí, ale v roce 1961 založil militantní skupinu Umkhonto we Sizwe za účelem sabotáže vlády apartheidu. O rok později ho zatkli a ve vězení strávil 27 let.

Winnie byla odsouzena v roce 1991 za únos čtrnáctiletého chlapce, kterého její bodyguardi zabili. Kauzu odsoudili ochránci práv na celém světě, postavení Winnie v Africe to však neohrozilo. Nakonec vyvázla pouze s pokutou. V roce 2003 byla odsouzena k pěti letům odnětí svobody za zpronevěru 120 tisíc dolarů. Přesto je dodnes uctívána jako “matka národa”. Zemřela na komplikace spojené s diabetem.

Jurij Andropov

Sovětský státník Jurij Andropov se řadí taktéž mezi politiky, kteří se léčili s diabetem. Působil jako státní činitel KSSS a SSSR od konce 40. let minulého století až do své smrti v roce 1984. V roce 1954 byl jmenován sovětským velvyslancem v Maďarsku. O dva roky později ujišťoval tamějšího premiéra Imre Nagyho, že jsou před sovětskými vojsky v bezpečí. Ještě tentýž rok však vjely tanky na území Budapeště a Nagy byl později popraven. Andropova práce na maďarském území ho přivedla zpátky do Moskvy, kde v řadách komunistické strany strmě stoupal. Roku 1967 byl dokonce jmenován šéfem KGB – ruské tajné policie.

V roce 1968 podporoval Andropov invazi do Československa. Po smrti Leonida Iljiče Brežněva se stal v roce 1982 jeho nástupcem. Funkci generálního tajemníka ÚV KSSS (Komunistická strana Sovětského svazu) vykonával pouhých 15 měsíců, neboť skonal vhledem k selhávání ledvin. Ve své zahraniční politice podporoval napětí mezi Sovětským vazem a Spojenými státy. Politika tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana byla silně antikomunistická. Vše vygradovalo, když sovětští piloti sestřelili korejské dopravní letadlo v září 1983. Dodnes se o důvodech sestřelení spekuluje a vznikají různé konspirační teorie. Útok sovětské stíhačky patří k nejznámějším událostem posledních let studené války. Rusové totiž dodnes tvrdí, že si letoun spletli s americkým špionážním letadlem.

Politika cukrovce navzdory: Andropov, Mandela i Gorbačov měli co vysvětlovat

Přinášíme vám čtyři politicky činné osoby, které se ve svém životě potýkaly s diabetem a bývaly iniciátory událostí, které vešly do dějin. Koho ...

Menachem Begin

Bývalý předseda vlády Izraele taktéž onemocněl cukrovkou. Jeho nejvýraznějším úspěchem je podepsání mírové smlouvy se severoafrickým Egyptem. Předcházely tomu dva roky jednání mezi izraelským premiérem a egyptským prezidentem Anvarem Sadatem. Dohoda požadovala stažení Izraele ze Sinaje, nastolení palestinské autonomie a mírové vztahy s Egyptem. Byla podepsána v roce 1979. Oba státníci byli za tento úspěch oceněni Nobelovou cenou za mír. V roce 1981 ukázal Begin svou prozřetelnost, když nechal zničit jaderný reaktor v Osiraku poblíž Bagdádu ještě předtím, než byl uveden do provozu. Mnoho zahraničních politiků to odsuzovalo. Správnost jeho rozhodnutí se potvrdila o deset let později ve válce v Perském zálivu.

Rok po vybombardování reaktoru schválil Menachem Begin vojenskou invazi do Libanonu, a to jako reakci na sílící odpor vyhnaných palestinských obyvatel. Válka ve všech ohledech přesáhla veškeré zamýšlené cíle a plány, které vláda měla. Z krátkodobého hlediska své cíle splnila, z dlouhodobého byla naprosto kontraproduktivní. Také významně rozdělila izraelskou společnost.

Ernest Hemingway a Herbert George Wells: Co nevíte o slavných spisovatelích, kteří se léčili s diabetem?

Ernest býval velmi tvrdohlavým chlapcem v době dospívání. Rodiče z něj chtěli mít hudebníka a univerzitně vzdělaného člověka. On však vzdoroval a ...

Michail Sergejevič Gorbačov

Stále žijící ruský politik a bývalý sovětský komunistický politik Michail Sergejevič Gorbačov byl propagátorem politiky přestavby, tzv. perestrojky. To je skupina ekonomických reformních kroků zahájená v Sovětském svazu, jejímž cílem byla restrukturalizace ekonomiky. Změny vedly nakonec ke konci vlády komunistické strany v Sovětském svazu i k rozpadu Sovětského svazu a východního bloku. V roce 1990 obdržel Nobelovu cenu za mír, o dva roky později získal ocenění Ronald Reagan Freedom Award. Stal se prvním a jediným prezidentem SSSR, předtím funkci hlavy státu plnilo prezídium Nejvyššího sovětu SSSR.

Když se Gorbačov v roce 1996 pokoušel znovu kandidovat, získal bezmála jedno procento hlasů. V roce 2014 obhajoval krymské referendum, v němž se obyvatelé Autonomní republiky Krym vyslovili pro přičlenění k Rusku. V roce 2016 mu Porošenko (ukrajinský prezident) zakázal vstup na území Ukrajiny. Pro svou okázalou oddanost manželce byl často zesměšňován. Celý život se léčil s diabetem.

Gorbačov měl velmi dobré vztahy s Margaret Thatcher, německým kancléřem Helmutem Kohlem nebo s prezidentem USA Ronaldem Reaganem. V roce 1988 opustil Brežněvov doktrínu a umožnil zemím východní Evropy, aby rozhodovaly samy o svých vnitřních otázkách. To vedlo v mnoha zemích k ukončení vlády komunistických stran. Jde o jeden z nejvýznamnějších počinů jeho zahraniční politiky. Ztráta sovětské hegemonie (nadvlády, vůdcovství) dopomohla ukončit studenou válku.

Zdroj: history.com, mfa.gov.il, wikipedia.org, ctidoma.cz

835

Diskuze k článku