Bojujeme se stresem: Dechové cvičení uklidňuje, a dokonce může snížit glykemii
Pole dance neboli tanec u tyče: lze tento sport provozovat i s cukrovkou?
Zdroj: Shutterstock
„Sportem k pevnému zdraví“ - to by mělo být motto každého člověka a je vcelku bezpředmětné, zda se léčíte s diabetem či nikoliv. Dogma o nevhodnosti pohybové aktivity pro diabetiky bylo již dávno zbořeno. Dělat tak mohou lidé s dobře kompenzovanou cukrovkou, jakýkoliv sport je napadne. Třeba i takový pole dance! Víte, oč se jedná a chtěli byste mu také propadnout?
Pole dance pomůže posílit mnoho svalů ve vašem těle.
Dnes již boří mýty o nebezpečí vybraných sportů pro diabetiky ledaskteří sportovci s cukrovkou I. typu. Nezřídka kdy stanou na stupíncích vítězů, což je jednoznačný příklad toho, že hýbat se můžete i s vážnou celoživotní nemocí. Vraťme se však ke sportu elegantnímu a možná i tak trochu erotickému. Pole dance baví a rozhodně pro vás jakožto diabetiky není tabu!
Co je pole dance a jaké jsou jeho benefity?
Pole dance je občas nazýván také jako tanec u tyče. Nehledejte však za tímto pojmem nic sexistického. Jedná se skutečně o plnohodnotný sport, který má celou řadu přínosů pro lidské zdraví. Při různorodých pohybech u pole dance zapojíte téměř každý sval ve svém těle. Také si budujete fyzickou sílu, jelikož ustát konkrétní pozice u tyče není vskutku jednoduché. Posílíte tak záda, bicepsy, tricepsy nebo svaly předloktí. Postupně se také dostanete k posílení břišních svalů i dolních končetin. Každé lekci pak předchází kardio trénink, který má za úkol zahřát svalstvo a protáhnout jej. Po několika týdnech až měsících intenzivního trénování zlepšíte celkově svou kondici, zhubnete přebytečné kilogramy, podpoříte ohebnost těla a posílíte kardiovaskulární aparát. Kromě jiného se budete cítit uvolněnější, sebevědomější, veselejší, a to díky endorfinům po pohybové aktivitě.
„Pole dance je o sebedůvěře, vnitřní síle i hrdosti na to, co vše vaše tělo dokáže,“ říká Alison Hudd, zakladatelka taneční a fitness školy v Anglii s názvem Pole People.
Pole dance v životě diabetika
Diabetik se rozhodně nemusí cvičení pole dance obávat, pokud je jeho nemoc dobře kompenzovaná a dodrží důležitá doporučení před a po pohybové aktivitě. Je to ostatně identické, jako byste provozovali jakýkoliv jiný sport. Postupujte následovně:
- Svou glykémii měřte nejen před cvičením, ale i během něj. Hladinu krevního cukru kontrolujte i po tréninku. Ideální je kontinuální monitoring pomocí senzoru.
- V pohotovosti mějte zdroj rychlých sacharidů v podobě tyčinky nebo sladkého nápoje. Též nezapomeňte připravit na dosah inzulín či antidiabetika.
- Při jakémkoliv projevu slabosti, malátnosti či nevolnosti ukončete trénink, napijte se vody a odpočiňte si, příp. monitorujte svou glykémii.
Opatrní by měli být při provozování pole dance jednoznačně ti lidé s cukrovkou, kteří se léčí s neuropatiemi (projevují se sníženou citlivostí končetin, bolestmi a křečemi). Při této komplikaci diabetu totiž nemusí zaregistrovat různé oděrky, podlitiny a jiné poškození kůže či měkkých tkání na nohách.
Zkušenosti diabetiček, které se věnují pole dance
Jak se říká „zkušenost mluví za vše“, i proto vám přinášíme názory diabetiček z celého světa, které pole dance provozují:
Rhian Dickinson, Velká Británie: „Zjistila jsem, že moje hladina cukru v krvi má tendenci stoupat, když na tyči zkouším nové a složité pozice. Děje se tak pravděpodobně kvůli adrenalinu. Nejčastěji cvičím, když se moje glykémie drží kolem 7 až 8 mmol/l a většinou během sportu nijak nekolísá. Jen jednou nebo dvakrát značně klesla, proto mám pro každý případ po ruce proteinovou tyčinku nebo sladký nápoj.“
Elisa Calcagni Andreol, Itálie: „Moje glykémie reaguje vždy jiným způsobem. Někdy po hodině cvičení klesne velmi nízko a jindy, kdy cítím adrenalin, vyletí nahoru. A to zejména tehdy, když zkouším nové triky.“
Rebecca Jones, USA: „Tanec u tyče jsem si opravdu zamilovala. Na začátku jsem však byla dost nervózní, především proto, že jsem diabetička a používám inzulínovou pumpu. Obávala jsem se, že mě budou lidé soudit. Opak byl ale pravdou, všichni na tréninku byli milí a chápaví. Nakonec jsem šťastná, že pole dance dělám a miluji ten vývoj mých schopností. Pokud jde o hladinu krevního cukru, byl to ze začátku pokus a omyl. Teď už ale vím, že snížení bazální dávky asi hodinu a půl před cvičením udrží mou glykémii během lekce téměř neměnnou. Člověk se ale učí přistupovat ke svému tělu celý život. Snad budu dělat co nejméně chyb.“
A ještě takový malý dovětek: máte pocit, že pole dance je určený pouze pro ženy? Rozhodně tomu tak není! Provozovat jej mohou i pánové. Příkladem je třeba sportovec Zhang Peng, který na mezinárodní soutěži v pole dance (v Číně) porazil hned několik desítek žen a získal nejvyšší ocenění.
Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Shutterstock
Zdroj: Insure4sport.co.uk, Type1active.com, Beckybjones.wordpress.com
701