Diabetici, smlsněte si na jahodách. Šťavnaté ovoce osvěží, podpoří zdraví srdce a pomůže s regulací cukru v krvi
Pokud mám cukrovku, mohu kojit své dítě? Názor odborníků vás překvapí
Zdroj: Freepik
Těhotná žena má v hlavě tolik otázek, že by si s nimi mohla vytapetovat celý byt – a nejen ten! Pojďme tak jednu z nich zodpovědět a uklidnit všechny, které se právě teď bojí, že cukrovka by jim mohla bránit v kojení jejich dítěte. Není tomu tak. Naopak může být kojení pro diabetičku v mnoha ohledech velmi přínosné. Jaká jsou fakta?
Diabetičkám se může mléko vytvořit o něco později. V případě problémů může být velmi nápomocna laktační poradkyně.
Ve chvíli, kdy se stává novopečenou maminkou žena s diabetem, může mít celou řadu obav o zdraví svého dítěte. Zejména pak ohledně kojení a jeho prospěšnosti. Důvody k znepokojení však neexistují. Diabetes v anamnéze není žádnou překážkou pro kojení miminka. Naopak se vědci domnívají, že krmení miminka mateřským mlékem významně snižuje budoucí riziko výskytu diabetu u novorozence. Jakým úskalím však mohou čelit diabetičky?
Pokud mám cukrovku, mohu kojit své dítě? Názor odborníků vás překvapí
Diabetičkám se může mléko vytvořit o něco později. V případě problémů může být velmi nápomocna laktační poradkyně. Ve chvíli, kdy se stává ...
Mateřské mléko se může vytvořit až později
Většina odborné veřejnosti se shoduje na tom, že kojení mateřským mlékem je nejlepší způsob, jak krmit miminko po narození. Obecný názor je takový, že by měla matka (v ideálním případě) kojit dítě minimálně do půli roka jeho života. Ne každé ženě se to však podaří. Některé si kojení musí dokonce vybojovat a zažijí si mnoho probdělých nocí, bolesti i slz. Kromě jiného mohou ženy s cukrovkou čelit ještě několika komplikacím navíc. Proto by měly dbát zvýšené pozornosti vůči svému onemocnění a současně vnímat signály svého těla po porodu.
Není žádný zdravotní důvod pro to, aby diabetička nekojila. Může však čelit několika komplikacím navíc.
U žen s diabetem se může mateřské mléko tvořit o něco později. V takovém případě se však nemusíte bát, že by vaše děťátko v mezidobí nějak strádalo. Dítěti už v porodnici poskytne zdravotnický personál umělou výživu, aby nehladovělo. Ve většině porodnic dokrmují děti injekční stříkačkou, aby bylo dítě v budoucnu schopno sát mateřské mléko z bradavky. Savička na lahvi je totiž pro miminko snazší (nenutí jej tolik sát).
Nízká hladina cukru v krvi
Když tělo tvoří mateřské mléko, spotřebovává mnoho energie. Proto se také říká, že s kojením jdou poporodní kila dolů daleko snadněji. Je nutné uvědomit si, že mléko je plné laktózy, což je druh cukru. Pokud kojíte své dítě, cukr z těla odchází, a tím pádem může klesat i glykémie. Pozor na to, aby neklesla až příliš rychle, potom hrozí riziko hypoglykémie.
Je tak žádoucí, aby žena uvážila častější kontrolu hladiny cukru v krvi a dopředu pečlivě plánovala jídelníček. Je dobré dát si před kojením malou svačinu a klidně mít i při samotném krmení miminka něco při ruce, například ovocný džus. Pokud si aplikujete inzulin, může se stát, že budete muset upravit jeho dávky ve spolupráci s diabetologem. Mnoho žen uvedlo, že kojení mělo za následek snížení dávek inzulinu až o polovinu z původní předepsané medikace.
Pokud dítě začne přijímat i jinou stravu, žena bude kojit o to méně. V takovém případě se hladina cukru v krvi pravděpodobně zvýší a žena by měla konzultovat úpravu léků na diabetes opět se svým lékařem. Žádoucí je však i zdravá strava a pravidelný pohyb, aby si žena udržela optimální váhu.
Zdroj: webmd.com, diatribe.org
5827